• bazı müslümanlar nasıl tek yol islam kafasında ise bu elemanların bazıları da bu şekilde körü körüne savunuyorlar. küresel ısınma konusunda tek çözüm veganlıkmış, yersen. başka bi adam da çıkar der ki insan ırkını komple yokedelim o zaman resetleriz küresel ısınmayı , çok mantıklı. inek osuruğundaki metan gazını hesaplayanlar kendi gübrelerine baksın önce.

gidin bakın hayvancılıktaki metan gazı ve tarımcılıktaki diazotoksit oluşumunun önüne geçmek için bir sürü çözüm var:

*en basit çözüm alanların birleştirilmesi mesela.

*metanoform bakterilerin kullanımı var, evet bakteri.

*yeşil gübre kullanımının arttırılması var.

bir et tüketim çılgınlığı var tabi ki ama komple cins/familia değiştirmenin alemi de yok. ha madem o kadar meraklısınız biraz daha zorlarsanız fotosentez yapabilirsiniz bence ben size inanıyorum.
  • bu kadar saçma sapan bir akım, bir görüş bir zımbırtı yoktur.

ben hayvansal ürünler yemiyor oluşlarına hiçbir şey söyleyemem. haddim değildir. ama kusura bakmayın da canlarım, deri ceket giyip vegan cafede instagram'a fotoğraf atan tiplerin içinde bulunduğu oluşuma da saygım kalmıyor.

özellikle sosyal medya paylaşımları beni deli ediyor bu güruhun. sürekli yemek paylaşıyorlar. la tamam vegansin tebrik ediyorum. (evet takip etmek zorunda değilim)

evet evet gerçek veganlik bu değil.
  • vegan ya da vejetaryen değilim. her ikisine de saygım var, belki bir gün vejetaryen olabilirim ama asla vegan olamam. bu ön bilgi ile yazmak istedim.

geçenlerde hayatımda ilk kez bir vegan ile tanıştım ve aynı sofrayı paylaştım. konuştukça aslında bir yaşam biçiminden ziyade biraz ekolojik sol tandanslı bir protesto yöntemi olduğuna kanaat getirdim. doğadaki diğer canlılara insan eli ile yapılan bir işkenceye karşı geliştirilmiş bir protesto. ve burada protestonun öznesi olarak da kişi bizzat kendisini seçiyor. bir nevi bütün hayata yayılmış bir açlık grevi gibi.

kısa bir ara anekdot : mesela ben zeytinyağı ile pişmiş tavuklu patates yemeğinde patatesini ve suyunu yer tavuğu yemez diyordum, tavuğun içinde olması tüm yemeği yenmez hale getiriyormuş. biraz helal-haram gibi gelmiyor mu kulağa?!

incelikli bir düşünme biçimi görmek güzel aslında, ama dayatılmasına, diğerlerine siz ceset yiyorsunuz denmesine karşıyım. evet teknoloji bilginin yayılma hızını arttırdı ve değişim sürecini kısalttı, ama yine de veganizmin bir-iki nesil içinde insanı evrimsel sürecinde doğrudan otçullaştırabilmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum, hatta daha ileri giderek toptan hayvansal ürünü kesmenin çok zararlı olabileceğini de düşünüyorum. beğensek de beğenmesek de günümüz paradigması bunun üzerine kurulu, yani şöyle diyeyim buna dikkat etmenin getirdiği stres bile adamı öldürür, tedirginlik üzerine kurulmuş bir "temel içgüdü". sürekli doğru pozisyonu düşünmekten seks yapamamak gibi. bence kademe kademe azaltmak, minimize etmek, löpür löpür götürmek yerine kendine eziyet olmayan formlarda tüketmek, kaynağı belli yerlerden almak, yavru nitelikli hayvanların etini yememek vs bir başlangıç adımları olabilir. belki birkaç nesil sonra gerçekten buna göre bir evrim kazanır vücut ve gerçekten etsiz sütsüz balsız bir yaşam mümkün hale gelir. ama şu anda %100 veganlığı pek sağlıklı bir yaklaşım bulmuyorum.
  • ozelliklerde kadinlarinda gordugum durum sudur:

bir kere hepiniz hayvanlar uzerinde test edilmis urunler kullaniyorsunuz. zaten turkiyede hayvanlar uzerinde test edilmemis urun neredeyse yok denecek kadar az. deterjandan tut kozmetige kadar neredeyse kullandigimiz her urun hayvanlar uzerinde test ediliyor.

hepinizin dolabinda en az bir tane gercek deri urun var. bu ayakkabi olabilir, canta olabilir, ceket olabilir hic farketmez.

bu ve bu gibi seyleri de birakirsaniz veganliginiz kiymeti artar. yoksa samimiyetsiz olarak yaftalanmaya mahkumsunuz.
  • politik iki yüzlülüktür.

yaşam hakkına merkezi sinir sistemini kıstas alarak karar vermek, bitkisel besin tüketmekte beis görmeyip hayvansal tüketimin karşısında durmak iki yüzlülüktür. yaşam hakkı yaşama sahip olmakla, canlılıkla ilgilidir. bir varlık canlıysa elbette yaşam hakkına sahiptir. bitkisel besin tüketmekle hayvansal besin tükmek arasında bu bağlamda bir fark yoktur. ne yani birinin yaşamı ötekinden daha mı değerli. yaşam? canlılık?

ne yediğiniz zerre umurumda değil fakat bu ikiyüzlülüğe tahammül edemiyorum.
  • gayrıveganların "veganlar sürekli kafa skiyor, kendi hayat görüşlerini dikte etmeye calisiyor" laflarini veganlarin gercekten kafa sikmesinden daha cok duyuyorum. veganlik ve vejetaryenlikle ilgili bu minvalde cok kisa bir seyler soylemek gerekirse:

1) et yemenin doga dongusu olmasi (?) ya da dogada bulunmasi, etoburlugun ahlaki oldugunu gostermiyor.

2) veganlarin veya vejetaryenler, eger bu tur bir ahlaki saikle bu pozisyona gelmislerse, bunu dillendirmelerinden daha normal bir sey yok. ortada cok buyuk bir suc ve ahlaksizlik oldugunu dusunuyorlar ve bunun onune gecmek icin kendilerince cabaliyorlar. hatta bu konuda en sevdigim filozof yeni bir seri yazmis, yeni haberim oldu, suradaki dort bolumluk dialogues on ethical vegetarianism serisi. orada basit bicimde neden vejetaryenligin/veganligin ahlaki olarak daha ustun oldugunu diyalog seklinde gostermeye calisiyor.

3) kimseye bir seyi "dikte" etmiyorlar. kimseye "et yemeyeceksin ulan" deyip tekme tokat dalmiyorlar. insanlara et yememeleri gerektigini soylemek dikte etmek degil.

4) gayriveganlar et yeme konusunda en az veganlar kadar cigirtkan. yani kusura bakmayin da her vegan baslikta veganizm karsitlarinin nasil dolustugunu herkes biliyor.

benim vegan olup olmadigimin bir onemi yok ama kalbi veganliktan yana olup da kendinde o iradeyi bulamayanlardan biriyim diyelim.
  • saygı duyduğum ama anlam veremediğim bir akımdır. insanın evrimi et tüketmeye dayanır. hominidae familyasının bir kolu, selülozu tüketmeyi bırakıp et tüketmeye başlamış ve beyin hacmini büyüyerek, daha zeki homo cinsine evrimleşmiştir. milyonlarca yıl sonra şu anki haline ulaşan homo sapiensin, et üzerinden alacağı proteine ihtiyacı vardır.

evrimsel adaptasyonlardan vazgeçmenin, uzun vadede (bir kaç nesil) ciddi sorunlar çıkaracağını düşünüyorum. çünkü evrim hep daha mükemmeliyete doğru gitmek ister, daha geriye doğru değil.
  • hayatına sürekli olarak değil ama dönemsel bir diyet olarak vegan tüketimi almak vücut sağlığı ve özellikle ruh sağlığı için iyi olabilmektedir (deneyimimi paylaşmak istedim) fakat tüm hayatı bu şekilde yaşamak zor olmakla birlikte yıkıcı etkilere de sebep olmaktadır. şahsen benim gibi yediklerine ve öğünlerine dikkat etmeyen şahıslar için tehlikli olabilir. hayatımın 8-9 ayını vegan olarak geçirdim. ilk zamanlar harika hissettiren bu olgu bir süre sonra ağızda çıkan sürekli yaralara (şahsen bende) sebep olmaya başlamıştı. sonra beslenme düzenimi yeniden değiştirdim. şimdi et de yiyorum aşırıya kaçmamak kaydıyla.
  • ınternational delivery service just eat announced last week that orders for vegan and vegetarian food increased by 987 percent in 2017.
    veganism trend set to grow in popularity in 2018, according to just eat
    6 percent of americans now ıdentify as vegan

sosyalistlerin korkusu gerçek, veganizm kendi pazarını büyütüyor.

bence tartışılması gereken veganizm ve kapitalizm ilişkisi. vegan biri kapitalizme karşı olmamalı. sırf bizim gibi avrasyacı tiplerin saçma sapan palavralarıyla kapitalizmi şeytan icadı sanan bi ülkede değil reddit'te bile insanlar inanılmaz boş, kahve muhabbeti gibi kapitalizm eleştiriyor. bunu yapan da vegan ayrıca. netten avrupadan bilmem kaç euroya biz ortadoğulu veganların bilmediği mamayı sipariş edip akşamına reddit'te foşik kapitalizm diye yakınıyor.

geçen sene sözlükte bi eşcinsel giyim mağazası eleştirilmişti kapitalizm karşıtı sosyalistlerce, tabii islamcılarla beraber. şimdi de veganizmin tesla'ya vegan araba yaptıracak kadar dikkate değer bi ekonomik gücü olduğunu görünce buradan yürüyorlar. devlet destekli bi gay/lez/vegan işletme mi beklemeli insanlar? neden aynı komunite içindeki insanların kendi ekonomisini yaratması ürkütüyor sizi? medeniyet ve bilimin ilerlemesi için serbest bi pazar şart. eğer hala bunu anlayamamışsanız zaten diyecek bişi yok size. sosyalizm işte bu yüzden gericiliktir.

edit: komunist kaçmış.
hesabın var mı? giriş yap