• hemşince kim anlamına gelen kelime. aynı zamanda hikmet akçiçek in ada müzikten çıkardığı albümün adı. albüme bu ismin konmasının sebebi hemşinli kimliğine vurgu yapılmak istenmesiymiş. ben başkasının yalancısıyım.

  albüm aynı zamanda dünyanın ilk hemşince müzik albümü olma özelliğiyle müzik tarihinin tozlu sayfalarında özel bir yeri hakediyor.

  albümde hikmet akçiçek tarafından hopa hemşinlileri’nden derlenen hemşince ve türkçe söylenmiş 10 türkü; biri hemşin horonu olmak üzere karadeniz kavalı ile çalınmış 3 ezgiden oluşan toplam 13 eser yer alıyor.

  aha o eserler de bunlar;

  maa aakag maa
  raşa
  gelini
  asa onder asa
  nenni nenni
  hemşin horunu
  heydane
  ha yaylalar
  kukkun kuka gonçagu
  yar yar
  ella ella
  havaz ali meraletsz
  ince ğharğhan havası / ağırbar
  gelini

  ayrıyeten albüme kardeş türküler in de destek verdiğini belitrmekte fayda görüyorum.

  iş bu enty aşağıdaki linkin katkılarıyla üretilmiştir. daha ayrıntılı bilgi aynı adresten temin edilebilir.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/350649.asp

  ve ayrıca;
  (bkz: kukkun kuka gonçagu)
  (bkz: yar yar)
  (bkz: maa aakag maa)
  (bkz: raşa)
  *
 • emek verilip hazırlandığını belli eden, vokallari çok başarılı bulduğum, enstrumanların kulak tırmalamadan dikkat çekmeyi başardığı albümlerden biri. varlığından geç haberdar olduğum halkın köklü öyküsü!

  hemşin kültürü ile uzaktan yakından ilgisi olmayan benim bile sahipleneceğim, karadeniz müziğini pop-arabesk-türkü karışımı şarkılara kattıkları karadeniz şiveleriyle temsil ettiklerini düşünen türkücü demeye bin şahit isteyecek adamlara tokat gibi bir cevap, ama anlayana.
 • ozellikle gelini sarkısıyla simdiye kadar nerdeydiniz ey hemsinli kardesler dedirten album.
 • hemşince kim anlamına gelen ve ideefixe'in tanımıyla kolektif bir albümdür. ada müzik etiketiyle raflarda bulunabilir. albüme katkıda bulunanlar mustafa biber, ersin çelik ve hikmet akçiçek. albümde bulunan ella ella şarkısı kazım koyuncu tarafından da yorumlanmıştı.
 • bence şu âna kadar yapılmış en güzel hemşin albümü. sebebi yok, bütün şarkılarını ayrı ayrı defalarca kusma hissi gelmeden dinleyebildiğim tek albüm. her şarkı - ya da türkü, ne derseniz işte- vermek istediği duyguları yerli yerinde veriyor.
  ne biliyim işte, mesela gelini yi dinlerken buruk bir gülümseme oluyor dudaklarınızda. hani kızınız ya da kızkardeşinizin düğünü biterken dudağınızda buruk bir gülümseme olur ya ağlamak istersiniz ama kızınıza/kardeşinize belli etmek istemezsiniz, ağladığınızı görsün, üzülsün istemezsiniz, tam öyle bir gülümseme. ya da gelini'nin müziksiz çıplak sesle kaydedilmiş versiyonunu dinlerken ben köyde hissediyorum kendimi. düğün var oturuyoruz düğün evinin kapısında damadın kızkardeşi gelin karşılıyor sanki. ve bu hisler zorlama değil yoğun hissediyorsunuz.

  not: bu entryi aynı şekilde başka bir sözlükte daha yazmıştım, kopyalayayım dedim.
 • ilk sahnesini hrant dink'i anma gecesinde yeni melek'te hemşince yar yar şarkısı ile alan grup.
 • hemşin halk kültürünün belgelenmesine yönelik olarak, hopa hemşin yöresinden derledikleri ezgileri icra etmektedir. “serenderlerin, çatıların veya kızıl ağaçların çançılarının altından” çıkardıkları ezgiler ve dörtlüklerle, hemşince’de “kimdir?” anlamına gelen vova sorusuna kendi kimliklerine dair bir cevap oluşturmaya çalışmaktadır.
 • büyük emek verildiğini duyulan ilk notalardan ve ezgilerden anlar insan. yar yar ve ha yaylalar günün her saati her duygusal tripte ve mekanda atar sizi karadenizin dalgalarına.