• der werwolf: alm. kurtadam, (aslinda adamkurt)
    (bkz: werewolf)

(bkz: #3850710)
  • (bkz: europa)
  • ikinci dünya savaşının sonlarına doğru almanyada kurulan gerilla örgütüdür. amaç; eğer savaş kaybedilecek olursa direnişi örgütlemektir. bu amaçla ülkenin değişik yerlerine werwolfün kullanması için gizli silah yığınakları yapılmıştır. çocuk yaşta üyelerinin çoğunlukta olduğu ve bunların istihbaratta kullanıldıkları bilinmektedir. hatta adolf hitler'in 12 yaşında olan bir werwolf üyesini, 20 adet rus tankını imha ettiği için demirhaç madalyası ile ödüllendirdiği bilinir.

günümüz neonazileri de bu örgütü örnek almaktadırlar.
  • ikinci bir inaniel vakası ile karşı karşıyayım. bu şarkıyı kaç kere dinleyeceğim acaba bir ömür boyunca. yeni bir karadelik keşfetmişler samanyolu büyüklüğünde ve 10 milyar güneş kütlesinde. şarkıdan buraya nasıl geldim ki şimdi? nasıl bağlayacaktım şarkıya? konuyu ciddiyim unuttum. şarkı çalıyor, belki ondandır. bir keresinde bir arkadaşa fıkra anlatıyordum fıkranın tam güldüreceği noktayı unuttuğumu fark ettim. üzülmüştüm çok güzel bir fıkraydı, öyle fıkra anlatan bir tip değilim, hic hatırlamam ama bu fıkrayı anlatmak üzere zihnimde tutmuştum. en olmayacak zamanda unuttum.
    şarkı diyordum, çok güzel, huzur zerk ederken zehirleyebilir dinlerken. ne güzelsin öyle.
  • ya da wehrwolf; gece kurt, gündüz insan anlamına gelen almanca bir sözcük. yani kurt adam. "werewolf" diye bir söylenişi de mevcut, ki ingilizcesi olur. bu kelimenin tarihte de bir yeri mevcut; almanya'da weilmar cumhuriyeti döneminde, aşırı sağcı, paramiliter bir ögüt. nazilerin, müttefik hatları gerisinde oluşturmaya teşebbüs ettikleri bir direniş hareketi.
  • (bkz: ss werwolf)

1944 yılında himmler tarafından geliştirilen, alman topraklarının düşman tarafından işgal edilmesi durumunda direnişi örgütleyecek, düşman kuvvetlerine ve yerel işbirlikçilerine karşı gayrinizami savaş yürütecek olan ss örgütüne ve çalışma usullerine ilişkin plan. gehlen'in polonya ve ukrayna/batı rusya'daki casus ağı ve bir çok diğer savaş ganimeti ile birlikte abd tarafından sahiplenilmiş ve -alman uygulaması tahmin edildiği kadar verimli olmasa da- gladio'nun oluşturulmasında örnek alınan örgütlenme olmuştur.

örgüt üyeleri çoğunlukla hitler gençliği arasından seçilmiş ve otto skorzeny'nin jagdverband birlikleri, gestapo ve sicherheitsdienst ajanları tarafından eğitilmişlerdir. bazı iddialara göre, ss örgütlenmesi dışında yer alan ve tümüyle alman ordu istihbaratı abwehr'e bağlı -modern özel kuvvetlerin muadili- bir özel operasyon birimi olan brandenburgers ile de werwolf üyeleri birlikte çalışmış ve bazı başarılar propaganda maksadı ile werwolf'e mal edilmiştir. ruslar 1960'lı yılların başına kadar werwolf'u -alman demokratik cumhuriyeti ve ukrayna özellinde- aktif bir tehdit olarak sınıflandırmışlardır.

saddam'ın ikinci körfez savaşı sırasında ırak ordusunun baştan teslim olmasını sağlayarak, askeri eğitimli insan gücünü ve silahlarını asimetrik çatışmaya yönlendiren benzeri bir direniş planını hayata geçirdiği bazı kaynaklarda dile getirilmektedir ki; ırak'ın işgali sonrası ortaya çıkmış terör örgütlerinin eylem geçmişleri ve tecrübeleri olmadan bu kadar geniş alanda hızla yayılabilmeleri de bu duruma delil olarak gösterilmektedir.

-ırak ordusundaki o kadar askere ne oldu?
    -yarısı yer altına indi ise yarısı da kılık değiştirdi.
hesabın var mı? giriş yap