şükela:  tümü | bugün
 • herkes clint eastwood diye tutturmus; yok mu ulen esas oglan richard burtonu taniyan?

  filmin senaryosu fena degil, her taraf ajan dolu, 10 dakkada bir kimin hangi tarafta oldugu degisiyor, gestapo var, hitlere suikast plani var, sinirsiz dinamit var, varoglu var. (sonradan anlasiliyor ki hepsi bir ruyaymis). agatha christie james bond yazsa boyle birsey olurdu. zaten ortada amerikan casuslari yok, bir tane ranger var (tabii ki clint), geri kalani ingiliz ve nazi casuslari.

  clint efendinin bu filmdeki les sayisi rambodan fazladir. adam kovboy tabancasiyla bir kasabayi harciyordu; simdi eline vermisler makinaliyi, nazilerin yarisini telef etti. halbuki bazilari da iyi cocuklardi, kendi halinde kitabini okuyup klasik muzigini dinleyen zavalli tipler.
 • türkçeye kartal yuvası olarak çevrilen, clint eastwood un körpe dönemlerinde bir teğmeni oynadığı, şuncacık yaşımızda bizi gestapoyla,ajanla,teleferikle neyin tanıştıran film.
 • 6:09 süreye sahip bu harika iron maiden parçasını steve harris yaratmıştır.steve harris kayıttan evvel nicko'ya kısa bir bateri introsu istediğini söyler nicko sonraki gün hayvan gibi bir intro gösterir steve harris öyle değil şöyle basit bişi "rat-tat-tat-tat....rat-tat-tat-tat" istiyorum demiş ve sonuç dinlediğimiz gibi olmuştur.
 • sdc. kartalların götünün yediği yer.
 • sinemanın altın yıllarında çekilmiş (1968) bir brian g. hutton filmi... senaryo ve diyaloglar alistair maclean'a ait.başrollerde dönemin en iyi ingiliz aktörlerinden richard burton ve en iyi zamanlarında clint eastwood yer alıyor...

  --- spoiler ---
  müthiş sağlam ve yalçın dağlar arasında eski bir kaleye inşaa edilmiş alman istihbarat karargahına, uçağı düşürülmüş amerikan generali sorgulanmak üzere götürülür. general derhal oradan geri alınmalıdır çünkü avrupanın işgal planlarını koordine eden 4 komutandan biridir ve verebileceği bilgiler yüzbinlerce insanın yaşamına mal olabilecektir.

  ingiliz gizli servisi bu çok zor görevi kış koşullarını da gözeterek "özel bir birliğe" verir.birlikte ingiliz olmayan tek kişi elbette kirli harry abimiz clint eastwood (schaffer ) olacaktır.

  birinci dakikadan kapanışa dek müthiş bir serüven ; asla dinmeyen bir tempo, tutarlı bir senaryo, savaşın her iki tarafına da saygılı bir bakış, casusların dünyasına düzeyli bir gözlem, aksiyonlar için ucuza kaçmayan çok iyi kamera açıları ve dekorlar, üst düzey bir kurgu içeren bu yapım dönemin koşullarını düşündüğümüzde saygıyı hak ediyor.

  elbette buzlu nehire düşen ekibin 5 dakika sonrasında tekrar "fönlü, taranmış saçlar"ve "kuru elbiseler" elbiseler ile poz vermesi gibi hoşgöreceğimiz bazı çocuksulukları barındırmış olsa da ; bu film temel hikayesi bakımından hiç te abartı içermiyor... zira 2.dünya savaşı bu ve buna benzer pek çok üst düzey rizikolu operasyona sahne olmuştu..dolayısı ile temel kurgu hiçte yapay kalmıyor..

  örneğin ingilizler savaş boyunca pek çok avcı uçağını bilerek düşman topraklarına düşürmüş ve içlerinde düşmanı yanıltan eksik bilgiler içeren haritaların alman karargahının eline geçmesine bilerek müsade etmişti.

  bu yüzden 2.dünya (doğrusu 2.paylaşım) savaşı aynı zamanda "hilelerin de savaşıdır"...

  sonuçta film, seyirciyi her an şaşırtan sürprizler, ve ince casusluk hikayeleri ile dolu.. elbette "james bondvari" ingiliz ajan rolünde richard burton hafiften william shakespeare oyunlarındaymış gibi burnu havada pozlar kesmiş olsa da clint eastwood bu boşluğu fazlası ile dolduruyor...

  sonraki yıllarda çekilen pek çok macera ve casusluk filmine esin kaynağı olan bu başyapıt yıllar geçse de değerini korumakta...

  elbette clint varken filmdeki tüm hatunları richard burton'un fethetmesini ise herhalde yapımcı ve yönetmenin ingiliz olmasına bağlayabiliriz...
  --- spoiler ---

  soğuk ve karanlık dağlarda nazilerin kartal yuvasına cesur ve hile dolu bir giriş.. ingilizlerin 5 çayının tam tersine, sakinlikten çok uzak.
 • başlangıç ve bitişi standart iron maiden stilinde olan, ancak orta kısmında müzikalite, deneysellik, yaratıcılık ve atmosferin zirveye çıktığı, dave murray 'in solosunda gözleri pörtletecek teknikler kullanarak, gitar dünyasına pick-bend gibi bir tekniği armağan ettiği aşmış parça.

  [https://www.youtube.com/watch?v=j8p9jpduq-o https://www.youtube.com/watch?v=j8p9jpduq-o]
  [https://www.youtube.com/watch?v=oxzwtygfc6m https://www.youtube.com/watch?v=oxzwtygfc6m]
 • sözlük bünyesinde lyricleri silinmiş diğer bir iron maiden baş yapıtı:

  where eagles dare

  it’s snowing outside, the rumbling sound
  of engines roar in the night.
  the mission is near, the confident men
  are waiting to drop from the sky.

  the blizzard goes on but still they must fly.
  no­one should go where eagles dare.

  bavarian alps that lay all around,
  they seem to stare from below.
  the enemy lines a long time passed
  are lying deep in the snow.

  into the night, they fall through the sky.
  no­one should fly where eagles dare.

  they’re closing in the fortress is near,
  it’s standing high in the sky.
  the cable cars the only way in,
  it’s really impossible to climb.

  they make their way, but maybe too late.
  they’ve got to try to save the day.

  the panicking cries, the roaring of guns,
  are echoing all round the valley.
  the mission complete, they make to escape
  away from the eagles nest.

  they dared to go, where no­one would try.
  they chose to fly, where eagles dare.
 • bruce dickinson'ın şarkının sonunda tuttuğu notayı o şekilde tutabilen başka bir şarkıcı var mıdır acaba diye düşünüp bruce'a saygılarımı sunduğum iron maiden şarkısı.
 • bruce dickinson a real dead one yorumunda filme atıfta bulunarak parçayı şu şekilde anons etmiştir:

  "whatever the problem clint eastwoods gonna fix it, where eagles dare!"
 • piece of mind albümündedir.