şükela:  tümü | bugün
  • 1901 yılında buffalo* da bir suikastçi tarafından öldürülmüş abd başkanı. ölümünden sonra united states secret service in görevi abd başkanı ve birinci dereceden yakınlarını korumakla değiştirilmiştir.
  • 1896 başkanlık seçimlerinden önce çok ilginç bir seçim kampanyasına imza atmış kişilik. rakibi william jennings bryan eyalet eyalet gezip yüzlerce konuşma yaparken, o evinde oturmuş ve büyük trenyolu şirketlerinden ucuz bilet temin ederek seçmenlerini doğup büyüdüğü yer olan canton, ohioya getirtmiştir. seçimler sona erdiğinde mckinley'nin evini 750.000i aşkın kişinin ziyaret ettiği söylenir. bu ziyaretçiler dönerken yanlarında bahçedeki çiçekler, çitlerin tahtaları vs. gibi hatıralar götürmek istediklerinden arkalarında derbeder bir mckinley bırakmışlardır. ama buna değmiştir çünkü seçimi kazanan mckinley olmuştur.ayrıca 1900 seçimlerinde yine aynı rakiple yarışmış ve yine kazanan o olmuştur.
  • abd'nin 25. başkanı. 6 eylül 1901 tarihinde uğradığı suikast sebebiyle bir hafta sonra yaşamını yitirdiğinde, osmanlı topraklarında gazeteler ölüm sebebini "şirpençe" olarak duyurmuşlardır.

    zira ikinci abdülhamit döneminde matbuat-ı dahiliye müdürlüğü'ne bağlı sansür kurulu, "yabancı hükümdarlar ve aleyhinde yapılan suikast girişimlerinin ya da yabancı memleketlerde yapılacak kargaşa çıkarıcı gösterilerin sadık ve kendi halinde ahalimizce bilinmesi(nin) uygun olmadığı" gerekçesiyle, böyle haberlerin yayınlanmasını "kesinlikle" yasaklamıştır.
    (kaynak: cevdet kudret, abdülhamit döneminde sansür, yeni gün haber ajansı yay, 2000, s. 48)
  • besim tibuk'la akraba olabileceğini düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap