• orwell'in, winston ismini ingiltere'nin pek sevilen lideri ve ikinci dünya savaşı kahramanı winston churchill'e bir gönderme olarak (winston smith de bir kahramandır son tahlilde); smith soyadını ise ingiltere'de çok sık rastlanan bir soyadı olması, dolayısıyla yaşananlara sıradanmış, herkesin başına gelebilecekmiş havasını vermesi sebebiyle seçtiğini söylerler (bana öyle söylediler en azından).
  • ülseri olan, 39 yaşındaki 1984 kahramanı. ministry of truthda çalışırken bir gün bir şeylerin yanlış gittiğini farkeder...
  • 1984'ün ba$ kahramanı..
    "bilmiyorum - umrumda değil. sonunda başarısız olucaksınız. bir şey sizi yenecek. hayata yenileceksiniz."
    "yenileceğinizi biliyorum. evrende bişey var - bilmiyorum, ama bir ruh, bir ilke, onu asla yenemezsiniz."
  • aynı zamanda pek güzel kolajları olan sanatçı... the dead kennedys ve greenday albüm kapaklarını yapmıştır, pek yaratıcı ve başarılıdır... şurdan işleri görülebilir; http://www.winstonsmithstore.bigstep.com/
  • winston smith modern dünya insanını incelediğimizde bir çok ortak yönler yakalayabileceğimiz bir roman karakteridir. anti kahraman olmak yolunda çok şey katedebilmiş bir kimsedir. 1984'de en çok da julia'yla olan ilişkisi önemlidir.

winston, julia'ya tutkuyla bağlıdır ancak bu tutku sado-mazoistik dürtüler içeren bir tutkudur. 1984'ün geçtiği kara ütopik evrende de böyle olması son derece normaldir. 1984'ün post modernizm öğeleri taşıyan bir roman olmasında winston smith karakterinin yeri vardır. winston smith karakteri bize insanoğlunun içindeki kötülüğün derinlerinde örülü olduğunu, kumaşımıza işlendiğini gösterir. post modernizm de insanlığın bu kusurunu direkt olarak ele aldığından, bunu yazında kullandığı çizgidışı karakterlere yansıtır. "mükemmeliyet insanın çok ötesindedir; huzura asla erişilemez." winston smith ve tabii ki orwell bunu gizlice söyler, bunu düşündürür ve ilginç bir şekilde bu söylemi güçlü kılmak için çaba sarfeder. dante'nin infernosunun girişinde yazdığı gibidir hayat dış ve iç cehennemde: terk edilmiş umutlarla dolu.
  • farelerden korkan 1984 karakteri.
  • vücut bulmuş hali için (bkz: mohamed nazim).
  • george orwell adlı tanrının kulu ve elçisi. tuttuğu günlükse kutsal kitabıdır 1984e inananların. winston smith, eğer beni duyuorsan bil;
    ben seni satmadım kestane ağacının altında.
  • (bkz: d-503)
hesabın var mı? giriş yap