• trt 2 de yılmaz öztuna ile beraber tarih konuşmaları adlı programı yapan şahıs
  • melal burcu isimli kitabıyla tanınan dtcf fransız filolojisini bitirmiş ülkücü şair.
  • bugüne kadar bir kaç kere karşılaştığım ve hakkında iyi düşündüğüm bir şahıstı, bugün birisinin facebook duvarında kırım tatar alfabesiyle ilgili bir yorumunu gördüm, gözümden düştü

"300 bin kişiye ayrı alfabe düzenleyen ekibin ufkunu düşünemiyorum. serlevhayı gördüm: "qırım" imlâsı, herşeyi hatırlamama yetti. bu kafadan, türklük ve kırım için ancak mazarrat çıkar."

cümlelerini kullanmış, ulan bu alfabeyi kabul eden kırım tatar milli kurultayının seçtiği kırım tatar milli meclisi, başında da mustafa abdulcemil kırımoğlu var, hani yanında fotoğraf çektirmek içim kırk takla attığın kırımoğlu, o fotoğraflarla hava atmalarını saymıyorum bile, bu alfabede kırım tatarca'daki sesleri tam olarak karşılayabilmek için türkiye'de kullanılan latin alfabesine ilave olarak 3 harf var(genizden k, genizden g ve nazal n ki bunlar türk lehçelerinin hepsinde çok tipik seslerdir ve türkiye türkçesi alfabesinde de eksiktir), dahası 300 bin kişi şeklindeki küçümseme ifadeni de bir kenara koyduk, demek 300 bin kişiysen sesin çıkmamalı, yağmur tunalı gibi böyüüüüük kanaat önderlerinin avucuna kendini bırakmalısın
  • dil kullanımındaki bozulmayı anlatırken şu tespiti yapan kültür adamı:

"... kendimizi sevmiyoruz. bizden iyi bir şey çıkmaz diyecek hale geldik. çünkü ana fikrimiz, -tekrar etmekten utansam da söyleyeceğim- “bizden bir şey olmaz” düşüncesi. çünkü gün yirmi dört saat kendimizi hırpalamakla meşgulüz. çünkü tarihimize, büyük geçmişimize, dünyayı yönettiğimiz o muhteşem devirlere bile şüpheyle bakar olduk. “bizi bu hale getirdiler." hayır, hayır binlerce kere hayır: buna biz sebep olduk. bu durumu kabullendik. dikkat edin, okumuşlarımız bu aşağılık duygusunu on yıllardır en yüksek perdeden yayarlar. yönetenlerimiz de onlardan çıkar ve bu sanki bir gerçeklikmiş gibi işlenmeye ve en ağır şekilde yaşanmaya devam eder."

http://www.karar.com/…gali-altindaki-turkce-564324#
hesabın var mı? giriş yap