• artık birinin çıkıp açıklaması gereken neden. yıllarca ticaretle uğraştılar, kafaları çok çalışıyordu bilmem ne diye gelmeyin kafa göz dalarım.
    kesin işin içinde bi puştluk var.
    yaklaşık 6 milyon (yazıyla altı milyon)'nunu öldürdükten sonra nasıl bi hırsla tutundularsa hayata, dünyanın amına koyuyorlar.

afferin lan! bakın da feyz alın amk.
  • birbirlerine sağladıkları destektir. izmir'de tanıdığım yahudi arkadaşlarımın hemen hepsinin ailesi birbirini tanıyor. çok büyük ihtimalle de birlikte iş yapıyorlar.
  • bazı rivayetlere göre erken kalkıp günün bereketinden yararlanmalarından kaynaklanır.
    (bkz: erken kalkan yol alır)
  • toprak sahibi olamamak. başka bir deyişle vatansız olmak. yüz yıllardır oradan oraya sürülen yahudiler hep devletsiz yaşamış, toprak sahibi olamamış ve toprak işletmeyi pek öğrenememişleridir. bu da onları zanaat ve alt kolu olan sanata yönlendirmiş, dolayısyla ticari işlerde gelişmelerine neden olmuştur. günümüzde bu açığı kapatmaya çalışan israil, tarım alanında daha büyük yatırımlar yapmış, tohumculuk ve sulama teknikleri bakımından dünyanın en iyi ülkelerinden biri haline gelmiştir.
  • zamanın da tv de biri fıkra anlatmıştı kim hatırlamıyorum ama anlatayım durun. bir gün bir arap berbere gider, traşını olur ücreti sorar berber ben bu işi zevk için yapıyorum para almam der arap teşekkür eder ayrılır, berber ertesi gün dükkanında önünde meyve sepeti bulur arap göndermiştir. sonra bir ingiliz gider traşını olur berber yine para almaz ve ertesi gün dükkanın önünde çeşit çeşit içkiler bulur ingiliz teşekkür etmiştir. ertesi gün bir yahudi gelir ve ondan da para almaz ve ertesi sabah dükkanın önünde 10 tane yahudi bulur. zengin olmalarının sırrı birbirlerine bağlılıkları, birbirleriyle alışveriş etmeleri ve şüphesiz ticari zekaları. bu birbirleriyle alışveriş etme ve bağlıkları bizim cemaate benzetiyorum ben biraz.
  • çok belli sebepler yok aslında..azınlık olan yahudiler daha çok göze batıyor..belli bir neden aramamalı..zengin birisi müslüman ya da hristiyan ise kimse 'bak bu zengin..çünkü müslüman' vs. demez..yani bir muhabbet konusu değildir..ama yahudi olursa 'işte yahudiler..hepsi zengin' demek daha yaygındır..çoğu yahudi zengin olmadığı gibi çoğu zengin de yahudi değildir..
  • birbirlerini inanılmaz derecede kollamaları ve yaşanmışlıklardan dolayı sahip oldukları hırs.
  • islam dinine göre lanetli ırk olmasıdır.
  • cimrilikleridir
  • insanlar savaşırken,ölürken dükkanlarında ticaret yapmalarıdır.
hesabın var mı? giriş yap