şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
13070 entry daha
  • etrafında insan olmamasını yalnızlık olarak niteleyen insanlar görüyorum. hatta buna, flörtü, sevgilisi, eşi, çocuğu olanı, olmayanı da dahil.

halbuki, ruhunuzun arka odacıklarında kendinize dahi itiraf etmekten kaçtığınız sırlarınızla birlikte, onca kalabalıklar içinde hepiniz çırılçıplak yalnızsınız. elbette, buna kendim de dahilim.

yalnız geldiniz, yalnız gideceksiniz. yaşamın küçük boşluklarında birileri size misafir olup, hayatınıza dokunur. yalnızlık duygusunu en çok törpüleyen onlardır.

işte, en çok onlara değer verin. ruhunuzu besleyen o insanları gerçekten sevin.
  • çoğu kişinin nefret ettiği, azınlık bir kısmın ise sevdiği ama içten içte bıktığı durumdur. esasen yalnızlık, kafa rahatlığıdır. kendinden başka düşünmen gereken kimse yok. sen ve yaşanmışlıkların var. yatağa yattığında yanında sadece düşüncelerin var. her zaman teksin. ortam sessiz, sürekli bir durgunluk hakim. istesen kalabalığa karışabilirsin, aklını gereksiz yere doldurabilirsin, gürültünün içinde kaybolabilirsin ama ne gerek var ki? yalnızlık, tercih edilmiş huzurdur. bu boşluktan kaçmak istemeyi anlayamıyorum.
  • herkes birbirinin derdini seyrediyor, asıl yalnızlık bu işte.
  • hülasa

“yalnız bir yaşamı sürekli aradım (dere, tarla ve orman tanıktır buna)
    ışığın yolunu bulmamda yararı dokunmayan,
    o budala kafalardan kaçarak. “

francesco petrarca
  • insanın kendisiyle baş başa kalmasıdır.
    uzun bi aradan sonra kendi kendine
    “nasılsın, gene ne oldu ?” dersin.
    sonra “gene olmadı bee” der ve düşünürsün.

ve sohbet en sonunda “olsun bee “ diyerek sonlanır.
  • yalnızlık, yoğun bir fırtınadan ıssız bir limana kaçmış gemi gibidir bazen. fırtınanın oluşturduğu korkuyu tekrar yaşamamak için o ıssız limanda kendini güvende hissetmektir.

bazen özgürlüktür, kimseyi hiçbir şeyi umursamamak, "bu hayatta sadece ben varım" tesellisidir.

çok özel ve önemli bir anını kimseye anlatmamaktır, seni tanıdığını zanneden insanların, seni gerçekten tanımadığını bilmenin verdiği huzurdur.

acı çekmektir bazen, hayatı sorgulamaktır. onlarca "neden? " sorusunun bir ok gibi beynine saplandığını hissetmek, bu oklardan kaçarken bulmaktır kendini.

okuduğun bir kitaptaki karakterle arkadaş olmak, kendini onun yerine koymaktır. samsa'nın içine düştüğü boşluk bazen, bazen meursault'un umursamazlığıdır.

yalnız olmak kolay, yalnızlık kalmak zordur, herkes gibi olmaktansa, özgün olduğunu hissetmenin verdiği gururdur.
  • teknolojiyle daha kolay ulaşabiliyoruz insanlara daha yakınız daha çok kişi taniyoruz ya hani görünen bu oysaki daha çok uzaklaştık kalabalıkta daha yalnız kaldık oysaki takipçilerimiz ne kadar da çok,hepimiz yalnızlaştık bu devir bunu gerektirir yalnızlık ömür boyu
  • ben derdimi kendimle konuşurken, mutsuz olduğumda kendimi teselli edenin yine kendim olduğunu farkettiğim zaman anladım. üstelik bu da değil sadece mutluluğumu bile tek başıma yaşıyorum ben. kendine yetmek felan değil bu düpedüz yalnızlık.
  • kendi kendine yalnızlık çok güzel bir şeymiş, kıymetini bilin! hayatında birisi varken yalnız hissetmekten daha kötüsü yok bencileyin.
  • gayet keyifli bir durum. özgür olduğunuzu sonuna kadar hissedebilirsiniz. ayrıca buna tembellik de dahil. muazzam bir şey
45 entry daha