• kırgız türkçesinde "yani diyorsun ki" anlamına gelen cümle..
  • şarkılarını şöyle bir derinlemesine kategorize etmek gerekirse;

kanımı dondursun diyenler için; les bras de mer, comptine d'un autre ete, l'absente, la chute, summer 78, coma, father and mother, letters, la dispute, le moulin, la terasse, la vie quotidienne, naomi, sur le fil, les grands marees

hem mutlu hem mutsuzlar için; la noyee, les jours tristes, la valse des monstres, pas si simple, le banquet, j’y suis jamais alle, c'etait ici

gezerken; goodbye lenin, le jour d'avant, le retour, monochrome, toujours la, l'effondrement, soir de fete, l’aure valse d’amelie, l'homme aux bras ballants, l'arrivee sur l'ile

içelim güzelleşelim diyenler için; la fenetre, les jours heureux, deja loin, ginette, a quai

çok nostaljikim diyenler için; si tu n’etais pas la, guillty

alengirli işlere pek meraklıyımdır, dedektif ruhluyum diyenler için; la crise, priere, frida, la plaisanterie, la chambre, dishes

bu kadar melodiyi bünyem kaldırmaz öyle alışıldık hoş şarkılar olsun diyenler için; la parapluie, la piece vide, luna, bagatelle, watching lara, en harmonie, que cet amour, la parade, l’echec, la pharmacie, geronimo

her hevesim kursağımda kalır diyer için; la muette

bu yann tiersen'in hiç mi kötü şarkısı yok diyenler için; meridien
    o şarkıda vokal kadındır, belirtmekte yarar var
  • 1970 brest dogumlu fransiz besteci ve instrumentalist. 1998'de le phare albumu (ve ozellikle monochrome ile) ismini duyuran tiersenn, son olarak amelie'nin muziklerini yapmi$tir, iyi de yapmi$tir.
  • amélienin anlam veremedigim büyüsünü saglayan huzur insani.
  • kendisini ben de çok seviyorum, topkek ve karışık meyve suyuyla da iyi gidiyor. *
  • amelié ve meleklerin düş yaşamı adlı filmler sayesinde tanıştığım, notaları çalmak yerine uçurmayı tercih eden besteci. soundtracklerini yaptığı filmlerin bazı sahnelerinde müziği o kadar baskın olur ki, izlediğiniz filmden kopar arka fonda çalan müziğin eşliğinde bulunduğunuz mekandan uçup tuhaf şeyler hayal etmeye başlarsınız. la valse d'amelié, a quai, j'y suis jamais alle acil durumlar için * arşivde bulunması gereken parçalarındandır.
  • en değerli eşyalarımın albümleri olduğu adam,

bir şekilde sanki müziğin bir formülü var matematik gibi yann tiersen bunu çözmüş aynı şekilde orjinal kendini tekrarlamadan her seferinde basıyor can damarımıza,

albüm: tout est calme

sigara içerken yann tiersen'in fotoğrafının ezgisi *, içimizdeki krizden kurtulmak için yapmamız gerekenin değişime başlamak olduğuna inandıran la crise , i've lost the taste of these things for two weeks now. i'm just waiting for a cup of dirty snow diyip umudu kaybederken bekle diyip hem umut veren hem ömürden çalan tıp jargonuyla birebir la rupture , toy piano, carillon ile banjo uyumu ilerde la redécouverte ile adı üstünde amelie soundtrack de aynı ezgiyi yeniden keşfetmemizi sağlayacak la découverte.

albüm: eksik olanı keşfetmemi sağlayan (l absent)

şehir ışıklarında başlayıp 2.15'' anı itibarıyle adı gibi insanı rıhtıma götüren a quai
    alternatif yaşamları bize taşıyan, christine ottile ondes martenot müziksel baskısını üzerimizde kuran la parade, 2.16'' bizi eksik olana alıştırıp eksik olmayanı o andan sonra gösteren l'absent (bu parça aynı zamanda neden piano öğrenmedim de dedirtir), melodika akordeon ve mızıka arasında mekik dokutan le jour d'avant , yakın zamanda ana vatanında verecekleri konserde * keşke dinleyebilseydim dediğim neil hannon sesiyle les jours tristes , yeni tiersen icadı daktiloyla müzik la lettre d'explication , modülasyona doyuran hadi en baştan olan le retour.

albüm: müzik kılavuzu la phare

sokak arasında koşan çocuk sesleriyle başlayan güzel de bi klibi olan bizim mahallenin şarkısı le quartier , tout est calm deki acısına yaklaşamayan ama yaylılarla süper olan la rupture , sen terket beni ama üzülme ben buldum işimi aralarda yemeklere arkadaşlara da gidiyorum diyen tek renk tek düze hayatların parçası monochrome, keman ve akordeonla tekrar girmesiyle içime yaşam dolduran l'arrivée sur l'île, bizdeki 12 mart parçasıla crise.

albüm : on tour

christine ott hayranlarını yerinden zıplatan la terrasse, istanbul konserinde la veilee den sonra en çok beğendiğim la rade, elizabeth fraser ses ve aksanına hayran bırakan mary , kızdırmayın beni diyen la perceuse, dayanamayıp tiersen'in les retrouvailles albümünde bir de animasyon yaptığı le train, toy pianoyla takılayım biraz dediği esther.

albüm: amelie soundtrack

hayatımdaki her sevinç her üzüntüde fon müziğim olsun istediğim la noyee , daktilonun bu kadar güzel duyulabilceğine inanmayanlara pas si simple, audrey'i alıp dansa kaldırmak istediğim la valse d'amelie, (hele orkestra versiyonunda ben partisyon takip etmekten dinleyemiyorum), birşeyler daha söyleyeceğim daha diyen la valse des vieux os,akordeonun tam anlamıyla işlevini yaptığı soir de fete, ipin üstündeki bizler için sur le fil, müzik ziyafeti canlı performansı güzelliğinden dinlenemeyen le banquet, tiersen in en değerlilerinden j'y suis jamais allé(anlamındaki oraya gitmeyenleri bir kez olsun bu parçayla oraya götürür), amelienin balığını suya bırakırken güzelliklere git diyebilmenin olgunluğuna sığınan en kıymetlimiz comptine d un autre ete.

albüm : les retrouvailles

yann abimizin dağ bayır çayır, dağ evi klise de yaptığı albüm.
    albümle beraber bir de dvd geliyordu ki şu anda ayrı satılmakta,her tiersen severin edinmesi şart.

sadece en son keman ve çello partileriyle la veilee diyorum, dinleyip de sevmeyecek yoktur sanırım, albümün güzelliğini görebilmek için yann abimizin parçaları nasıl çıkardığı nasıl kaydettiğini görmek için dvd şart.

albüm olarak bahsetmediğim ama elveda leninden efsane summer 78,
    beni bu sokağa götür bir daha da getirme dediğim rue des cascades.

son olarak tanıyabildiğim için kendimi çok şanslı saydığım tam istediğim notaları tam istediğim düzenlemeleri tam duymak istediklerimi bana veren adam...
  • taşlaşmış kalbimde bir arkeolog gibi çalışmalar yapan adam...
  • show tv mortgage haberlerinin theme song bestekarı.. içine ettiler adamın canım parçalarının.. ne zaman bir yann tiersen parçası duysam 'ebeveyn banyosu var mıymış' sorusunu sorarım kendi kendime...
  • tam da böyle kış bitimi - bahar başı zamanlarının müzisyeni. huzur, hüzün, sessizlik, çok seslilik.. hatta söz sükutsa, gümüş altındır.
hesabın var mı? giriş yap