*

• (bkz: arkadas)
  • nauru nun baskenti.
  • bursa - nilüfer'de çok daireli, büyük bahçesinde yeşili bol ve otopark sorunuolan site.
  • çankırı'da bulunan yarenlerin şöyle bir oyunu da vardır;
    baş yaren yere oturur ve üç sagına üç de soluna diğer yarenler oturur. bu oyun için kel kafalı olan yarenler seçilir ve oyun başlar ;

b.y.*: tavugumu kesmişler kafasını evimin onune atmışlar.(diye başlar.)
    b.y. : tavugumu kim çaldı? (diye sorarak kel kafalı bir yarenin kafasına ıslak bir mendille vurur.)
    v.y.*: ben çalmadım? (diyerek baş yarene kendi mendiliyle vurur.)
    b.y. : peki kim çaldı? (diyerek yine vurur.)
    v.y. : ben çalmadım aha bu çaldı. (diyerek başka bir yarene vurur ve bu oyun bu şekilde devam eder.)
  • istanbul/bahçelievler'de öylesine bir mekan. yaz kış müdavimi boldur.
  • ak$ehir'de de devam etmekte olan yarenlik gelenegini tanitan bir belgeseli(!) izleme firsati buldum ki, gayet ilgincmi$.

iki gruptan olu$an yarenler once uzun uzun birbirlerini selamliyor. grup grup ayaga kalkip ce$itli halk danslari icra edilen bu rituel/toplanti kari$imi esnasinda, sirasi ile dikkat etmedigim bir yari$ma ve son olarak da yuzuk oyunu adini verdikleri bir ce$it kumar oynaniyor. oyunlari kaybeden taraf, cezaya kaliyor. cezalar ise turlu turlu. ornek vermek gerekirse:
    - bir bardak dolusu aciyi(muhtemelen biber salcasinin sulandirilmi$i) yudum yudum icirmek
    - secdeye yatirip kicina vurmak
    - secdeye yatirip sirtinda yurumek
    - isim takip secdeye yatirmak
    - deynekle dizleri dovmek

sayilabilir. hakikaten yayginligi kalmami$, unutulmu$ olmasina $a$irmak mumkun degil, yine de ilginc. belgesel'in adi da caner'le doyasiya anadolu, onu da unutamiyorum.
  • hayatımın son üç senesini paylaştığım dünyalar birtanesini düşündüğüm zaman anlamlanan kelimedir*.
  • (bkz: sohbet). ayrıca çok güzel bir isim. (hem kız hem erkek)
  • kütahya 'daki gözlemecilerin hemen hemen çoğunda haşhaşgözlemenin içine marul, domates ve ketçap konularak yapılan gözleme çeşidi.
  • farsça kökenli bir sözcüktür.
    arkadaş, yakın, dost:
    "görmeye gelenleri, hâl hatır soranları
    sevgili yârenleri görmez olasın bir gün."- yunus emre.
    (bkz: tdk)
hesabın var mı? giriş yap