• wc'deki w'nin sıçan adam şeklinde tasvir edildiği bir modelini biliyorum. görsel mörsel yok işte kafanızda canlandırın. tuvalet meşgulken de götünde ışık yanıyordu...
  • dışarıdan bir müdahale bulunmaksızın, tasarım sürecine hakim bir tasarımcının ortaya koyacağı piktogramlardır.

çok yaratıcı bir piktogram talebinde bulunan otel için sade ve anlaşılır bir piktogram ailesi tasarlamıştım. tuvalet piktogramını hazırlarken sadece iç içe girmiş üçgen ve daire şekilleri vardı. üçgeni ters ve düz şekilde kullanarak cinsiyetleri de birbirinden ayırmıştık.

otelin geri dönüşü ise üçgenlerin içine 'w' 'm' harflerini yazalım aynı üçgenin içine birer kadın erkek kafası koyalım tam olsun şeklindeydi.
    koymuştuk tabii.
    kör göze çomağı sokmuştuk.
    tasarımın amına koymuştuk.
  • özellikle lokantalarda, çok farklı çeşitleri olan tasarım harikası yönlendirme işaretleridir.
    bugüne kadar gördüğüm en yaratıcı tasarım :bülent ersoy lu olanlarıdır.
    anlaşıldığı üzere malum sanatçının genç ve olgun hallerinin kullanılması beni çok şaşırtmıştı.
    üstelik mekanı daha önceden bilenlerin ilk defa gelenlerin
    -tuvalet nerede? sorusuna
    - bülent ersoyu gördüğün yere gir*
    diye şaka yapmalarına zemin hazırlamıştır.
  • amacı umumi uvaletlerin cinsiyet bakımından hangisine girmeyi seçeceğimizi göstermek olan sıradışı yönlendirme işaretleridir.
    amacına saygı duyduğum ama anlama eşiğini biraz yüksek tutmuş bir tasarım görmüştüm.
    kadın xerkek y
    bu basit gibi görünen biyoloji bilgisine sahip olmayanların vay haline. tasarımcılara sesleniyorum, tuvalete girmek için bu kadar entelektüel olmaya gerek olmamalı.
  • bugün gittiğim bir mekanda
    only parking yazıyordu ve erkek kadın iki ayrı yöne giden oklarla tamamlanmıştı.
  • bir kapıda sadece wc yazıyor içerde 4 kapı ve uzunca bir lavabo var. herhangi bir cinsiyet ayrımı bulunmuyor. sadelik bu olsa gerek.
    (bkz: be simple)
    bir ekleme yapmak isterdim, tam lavabodaki aynanın üzerine “ dilediğin yere gir”.
  • okuldayken ne çektik şu piktogram dalgasından peh peh
hesabın var mı? giriş yap