aynı isimde "yargı" başlığı da var
  • dizinin konusu çok sürükleyici kabul ama ben asıl karakterlerin aralarındaki uyuma bayılıyorum.

eren komiser mesela gerçekten yıllardır ılgazı ve babasını tanıyor gibi. pars savcı gerçekten ılgaza gıcık ve sanki ki normalde de kıskanıyor gibi. pars ile kardeşini çok inandırıcı bulamadım sadece. çok abi kardeş gibi durmuyorlar.

ay bir de ceylinin ailesi, tam bir toksik aile nedir, nasıl olurun örneği gibi. ayrıca ceylinin bu kadar yırtık olmasına karşın ılgazın buz dağı gibi durması da sırıtmıyor. birbirlerine yakışıyorlar.
  • sözde adliyede çekilen ama adli yargı işleyişinden bi haber senaryosu yazılan dizidir. bilmiyorsan insan birilerine danışır senarist abla. savcı öyle şüphelinin tutuklanmasını talep edip de, sulh ceza hâkimliğindeki sorgusuna katılmaz, sorgu salonunun en şaşalı yerinde mütalaa bildirmez, pikniğe gider gibi maaile sorgu olmaz. sorguya normal vatandaş giremez. sen adamı tutuklamaya sevk etmişsin ve avukatı olmadan sorguya başlayacaksın he, resmen yargıya yeni bir bakış açısı getirilmiş, insan hadi açıp okumaya üşendi bi göz ucuyla bakar cmk'ya bakar, ona da mi üşendin ben yazarım ne diyor cmk'da" tutuklama tedbirinde avukat zorunluluğu; ilk aşama, yani ilk tutuklama talebinin değerlendirilmesi için öngörülmüştür." ama senarist ablamız sorgu salonuna hakimi, savcıyı, hatta maktul vekilini güzelce serpiştirmiş ve şüphelinin müdafii olmadan sorguya başlamakta bir sakınca görmemiştir. o değilde maktulün vekilinin sulh ceza hâkimliğindeki sorguda ne işi var!savcı ılgaz karakteri nasıl savcı makamında bir bölüm bile bulunmadı, babasının dükkanı sanki adliye,devleti temsil ediyorsun hiç mi elinde başka derdest soruşturma dosyan yok arkadaş, babası emniyet amiri babasından çok emniyette sevgili savcımız, hatta savcılar. gerçek hayatta savcıların emniyette soruşturma yürüttüğümü var. hangi savcı emniyette ifade almış. nezarette adam dövmüş, ayrıca pars savcı denilen karakter kendini adliyenin sahibimi sanıyor, katibe nasıl davranmalar öyle, kâtip hizmetçi değil ki kap çanağını toplayacak, montunu askıya aşacak burada senarist abla çok yanlış bir imaj çiziyor. adliyenin bel kemiği katiplere böyle köpek muamelesi çektirmesi hiç hoş değil. her şeyi geçiyorum ılgaz başsavcı vekili oluyor ve yine adliyede yok, sen gerçek hayatta başsavcı vekili olacaksın ve adliyeye ugramayacaksin, o zaman vekilliğin ne anlamı kaldı, başsavcı vekili sin telefonun hiç mi çalmaz, koskaca adliyenin başısın hiç mi seni aramazlar.özetle mantık hatalarının silsile halinde bize gülümseyen adliyemsi türk dizisidir.
  • inci ve babası son yıllardaki türk dizilerinde bulunan en itici karakterler olabilir. hele inci'yi kaan urgancıoğlu'yla pınar deniz'i alınca yanında promosyon olarak vermişler gibi. sanırım aşk 101de de bu üçlü beraberlermiş. senaryodaki rolü leş zatende bari azıcık role uygun birini seçselermiş. sıkıntıları olsada okumuş avukat olmuş kadar zeka sahibi engin'in başını döndürüp onu kafalayabilecek ne tip var ne fizik var kızda. yönetmen özellikle böyle oyna demiyorsa rol yapma konusundada bayağı vasat. mesela bu tipe açelya topaloğu cuk otururmuş.

önceki bölümlerde eren komiserin rolünü çok iyi oynadığını söylemiştim. bu konuda yekta'nın karısıda çok başarılı. rolüne iyi oturmuş ve çok gerçekçi oynuyor. bence hocanın karısıda iyiydi. ceylin'in şu ebleh ablası yerine abla olarak bu kadın oynasaymış daha iyi olurmuş. o yırtıcılıkla katili bile bulurdu o kadın.

birde ileriki bölümlerde neva karakteri tam bir çirkef kadın rolünü oynayacak gibi görünüyor. hala karakteride neva'yı bol bol gazlar zaten.

maalesef dizilerimizde ve filmlerimizde "à la folie... pas du tout (seviyor... sevmiyor...)" filmindeki aşkı için psikopatlaşan angelique gibi bir karakteri göremiyoruz. bizim dizi ve filmlerde psikopat karakterden anladıkları kenar mahalle kekosu cahil kızın malca davranmasından ibaret. senaristler hep yüzeysel karakter gelişimleriyle ucuza kaçıyor. keşke neva bu filmdeki kadar aşkı için ciddi psikopatlaşsa. filmde angelique aşkı için en yakın arkadaşının oğlunun boğazına bıçak falan dayıyordu. çok spoiler vermiyimde harika bir filmdir. yeri gelmişken önermeden geçmeyelim. ama depresyondayken falan izlemeyin sakın.

bu arada hala bu başlık altında kurgu hikaye ve kurgu karakterlerin işlendiği bir tv dizisini emekli hukukçuların öğrencilere hazırladıkları ders videosu falan zannedenler var. kurguda istenen sonuca ulaşmak için tabikide bazı şeyler eğilip bükülecek.
  • geçen haftaki bölümü izlerken fark ettim de gerilim anlarında çalan müzik net olarak 2014 yapımı predestination film müziğine çok benziyor. hatta aynısı demek abartı olmaz.

yargı

predestination

edit: bu arada predestination filmini izlemeyenler için link fena halde spoiler içeriyor.
  • her ceylin ismi geçtiğinde jaylen brown deyip kendi kendime güldüğüm dizi.
  • spoiler alert !!

--- spoiler ---

ya madem katil malum kişi neden annesi babası karşısına alıp hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi otur konuşacağız diyor ki? bu hatırlamıyor mu yaptığını? bir de annesi neden babasına yükleniyor yaptıklarından bıktım diye? babası çocuğunun paçasını kurtarmaya çalışıyor.
    --- spoiler ---

şaşıralım diye hedef saptırdıysanız çok saçma olmuş ya. tüm yazdığım iyi şeyleri geri alıyorum.
  • şuan yayınlanan bölümlerine bakarak diyorum ki kurtlar vadisinden sonra en başarılı senaryo ve kurguya sahip türk dizisi.netflix'te yayimlanan bir abd dizisi olsaydı bütün dünyada ses getirirdi.
  • iyi güzel dizi, konusu da ilgi çekici de bu pınar deniz'i izlemek ne kadar yorucu ya. kadın kaç bölümdür ağlayamadı. yeminle kanser oluyorum izlerken.
  • valla ben yazmaya geldim üstteki yazar yazmış. ilk kez izliyorum. ara ara görmüştüm daha önce.
    karakter çok bağırıyor ve ağlıyor. üzüntü ya da sinir böyle birşey değil.dik başlılık hiç değil.
  • korsan taksi için akasya durağından osman'a danışılan dizi*
hesabın var mı? giriş yap