• adımlarında hata payını kabul etmeyen insandır. siyah ve beyaz prensiplere sarılan insanlar için hayatı bazı yönlerden kolaylaştıran ama çoğunlukla da zorlaştıran renk seçeneği ve hayata karşı alınan bir duruş biçimidir. bazı konularda taviz de verir insan, bazen de fikrisabit devam eder yoluna. ikizler burcu erkeği olarak prensiplerim varsa da bunların zamanla değişebileceğini yaşayarak öğrendim. bazı hassas meselelerde ve aile, sevgi, inanç, varlık üstüne öğrenilmiş ve zamanla değişen duygularımızda belli renklerin içimizde yer tuttuğu bilinen bir gerçek. bunlardaki değişim ya da en azından renk tonunun farklılaşması kaçınılmazdır. bunu yeterli yaşam süren her insan kabul eder. duyguların gelgitlerle boğuştuğu bir yaşamda insana çoğunlukla yakışan renktir gri. esnekliktir, ortadan görmeyi kolaylaştırır, takıntılarla sınav haline gelecek mevzuları tolere eder. prensip sahibi insan onlarla başka yaşamları zorlaştırmadan ve çok da diline dolamadan daha çok içinde yer verirse hayatı kolaylaşır.

siyah ve beyazın yeri yoktur demek de yanlış; onlar ortak iyiliğimiz için en çok lazım olurlar. gri ise daha çok bize rağmen olanları ve olabilecekleri kabullenişin rengidir. giysilerde de insana gayet yakışır.
  • sonra bir bakıyorsun hayat sadece senin gördüğün siyah ve beyazdan ibaret değilmiş.hayatın içinde binlerce renk ve bu renklerin binlerce tonu varmış.

(bkz: 30 yasindan sonra anlasilan gercekler)

hayat kendini veya karşındakileri yorarak geçecek bir serüven değil, ama can çıkmadan da huy çıkmıyor malesef bazı konularda.onun da pek çaresi yok sanırım.
  • griyi kıyafet olarak algıladım geldim gri kazaklarımı övecektim de konu çok farklıymış. ben geri gideyim.
  • griyi sevmiyorum. biliyorum bazı ayrıntılar ara tonlarda fakat gri eşittir belirsizlik. belirsizlik eşittir kaybolmak.
  • gün gelir, hayatında sadece grilerle boğuşmak zorunda kalır bu insan.

hayat her zaman bizim istediğimiz gibi net olmayabilir, bir çırpıda siyah ya da beyaz diyemediğimiz olaylarla çevrilir etrafımız. ya da her şey, her zaman 1 veya 0 olmaz. arada can sıkıcı küsüratlarla uğraşmak zorunda kalırız.

ama bundan bir tık kötüsü de var; hayatınızda hiç renk olmadığı zamanlar da var, griyi bile özlediğiniz. gökkuşağından fersah fersah uzak kaldığınız.

ya hep ya hiç kafasında olan, kökten çözümleri seven bir insan tanıyorum yakından, çok da seviyorum, artık öyle düşünmüyor. çünkü örselendi. çünkü siyah ya da beyaz diye bir şey olmadığını bu genç yaşında öğrenmek zorunda kaldı.

gerçekler gridir.
  • mükemmeliyetçi insandır. hayatında, düşüncelerinde griye ve yuvarlak hatlı durumlara asla yer yoktur. her şey siyah, beyaz ve dört köşelidir. aynı zamanda duygusallarsa çok bocalarlar, bocalatırlar. duygusuzlarsa da kimse tarafından pek sevilmezler.

kısaca, prensiplerinden taviz verirse ölecek hastalığına yakalanmışlardır.

çok kasmasınlar diyeceğim ama vardır onların da bir bildiği, bize düşen saygı duymak.
  • griyi renk olarak bile sevmiyorum maalesef.
    netlik konusuna gelince de, dürüst olmak gerekirse siyah veya beyaz olmadığınız her evrede muhakkak zarar görüyorsunuz.
    hayatta her şey net olmuyor bazen evet ama eğer netlik kazanması gereken tavırlar veya söylemler olacaksa eğer siyah veya beyaz olmak gerçekten iyidir.
    tereddüt ve kararsızlık insanı yoran eylemlerdir, bir şeyin üzerinde yettiğinden fazla düşünüldüğünde kişi netlikten gittikçe uzaklaşır. bu hiç şaşmaz. ister garanticilik, isterseniz kontrol manyaklığı olarak görebilirsiniz fakat insanın başına gelebilecekleri az buçuk tahmin edip kararsız kalmadan net bir şekilde adım atması ve olayı riske bırakmaması dünyanın en güvenli limanı bence. şaşmaz.
  • çok zahmet çekersin insan. yapma.

için için yer bitirir seni. bir türlü rahatlayamazsın. içinde anlamını bilmediğin bir sıkıntı duyarsın hep. çünkü hayatın akışına uymayan şeyler beklediğimizde böyle anlamını bilmediğimiz bir sıkıntı duyarız. hayatta sadece siyahlar ve beyazlar yok ve sen o mükemmel uyumu kaçırırsın. mükemmeli aradığını zannederken.

gergin böyle def gibi gezersin sürekli. vallahi boyunların omuzların tutulur. o içinde tuttuğun nefesi bi salıver, biraz gevşe bak göreceksin o griler sandığın kadar korkunç ve yabancı değil. eğer niyetlenirsen tanımaya onlar da sana çok aşina gelecek. ve hatta belki gerçekten işte o zaman evinde hissedebileceksin. ait hissedebileceksin.

çünkü mükemmellik yok mükemmelliğin parçası olmak var.
  • siyah-beyaz ya da, ya hep ya hiç arasında gier gelir. sınırda kişiliktir. bu hayatta ödeviniz esnemeyi öğrenmek olsun. esnemeyen kırılır üstelik habire aynı yerden.
  • en sevmediği özelliği iyi niyetli oluşudur.
hesabın var mı? giriş yap