şükela:  tümü | bugün
  • *
    ortaligi darmaduman eden, onunde ne kadar tabansiz veya akilli adam varsa bugs bunny gibi firlayan cengiz han'dan tirsan beyhudelerden biri olan harzem$ah(harizm$ah da denir) imparatoru celaleddin harzem$ah'in anadolu selcuklu sultani alaeddin keykubat'la kapi$tigi sava$. 1230'da olmu$, korkunun ecele bir faydasi olmadigi icin celaleddin efendi yenilmekten kurtulamami$tir.
    tabii ondan sonra anadolu selcuklu ordusu iyice gaza gelip co$mu$ her onune gelene "gel gel gel kemah'a gel, kemahtakiler kan karde$ler", "$ak $ak $ak $ak $ak $ak, nasil da koyduk celo'ya" diyip saga sola artistik yapmi$tir. bu laflar kulaktan kulaga yayilmi$, cengiz han'a kadar gitmi$, ama o zamanlar bir olu olan bu baba adam tarafindan duyulamami$tir. mezar yerinden akislenen sese ilhan kulak vermi$ zaten rape hip hopa uyuz ilhan abi, bir de daha yildiz kadrodayken takimdan kovulan kabiliyetsizlikte eski bir karabalgasun idman yurdu futbolcusu oldugu icin yarasi depre$mi$ ve o gazla kosedag'da i$i penaltilara birakmadan ilk yarida bitirmi$tir. (bkz: kosedag sava$i)
  • her ne kadar sonuç selçuklular'ın lehine gözükse de uzun vadede selçuklular'ı bitiren savaş olmuştur. zira harzemşahlar devletinin yıkılması, anadolu'yu moğol akınlarına karşı savunmasız bırakmıştır. oysaki selçuklular'a yenilmeden önce celaleddin harzemşah birçok kez moğollar'in eline vermişti.
  • erzincan'da gerçekleşen savaş.