• yatılı yardımcı almak bir yabancıyı mahreminize dahil etmek demek. iş temposu, nöbet vs derken mecburduk yatılı yardımcıya. on senede 12 yatılı yardımcı değiştirdik. rus, ingiliz, azeri, özbek, bulgar, romen, moldovalı, laz, çerkes, kürt, izmirli… kimler kimler geldi geçti. bu 12 kişiden biriyle beş sene geçirdik. beraber büyüdük; çocukların ablası, benim kardeşim, annemin diğer kızı oldu. onu bulana kadar kaç firmayla, kimlerle, nelerle uğraştık.
    garibanı, töreden kaçanı, site güvenliğiyle kaçanı, izne gidip dönmeyeni, hırsızlık yapanı, çok bilmişi, hiç bilmeyeni, titizi, yıkanmayıp kokudan bizi bayıltanı, sigara içmiyorum diye işe girip bebeğin yanında sigara içeni, çocuğa kımız getireni, babama ilan-ı aşk edeni, eski eşimle flört edeni, kayınvalideme ajanlık yapanı, gizli gizli benim eşyalarımı kullananı, komşunun çocuğuna da aynı anda bakıp ek iş yapanı…ben yine şanslıydım. bir tanıdığına firmadan gönderilen dünya tatlısı kadın hiv + çıktı. göndermeden önce kefil olup, sonrasında telefona çıkmayan firmalar. kimi üç gün, kimi 3 ay… kimisi karşılıklı kültür şoku…
    herneyse lafı uzatmayayım. çocuklarımı beş sene büyüten kişiyle hala görüşüyoruz. evlendi. çocuğu oldu. iş kurdu. işi de çok rast gitti. şimdi büyükçe bir şirketi, evi, yazlığı, kendi yardımcısı var. arada gülerek “abla, ne zormuş patron olmak” diye takılıyor bana. törelerle harcanacak o gencecik kızın aydın, kültürlü, hoş bir hanıma evrildiğini görmek değişik bir duygu. hem onunla, hem kendimle gurur duymadan edemiyorum. ben de ondan çok şey öğrendim. en önemlisi ise, en ücra yerden çıkan, başına gelmedik şey kalmamış bir insanın, isterse kendi kaderini nasıl değiştirebileceğini öğrendim.
    velhasıl, yatılı bakıcı/ yardımcı deyip geçmeyin. denk gelip de, kalpten kalbe yol olursa birbirinizin hayatına dokunursunuz.
  • arastirma deneyimlerim ektedir:

- turkler bu isi yapmiyor.

- ucreti en yuksek olanlar filipinli. "cok kurallidirlar, cocuklara kitap gibi bakarlar, ingilizceleri iyidir cocuga da ogretirler ama evin icinde su bardagini alip mutfaga goturmezler" deniyor. en tecrubesizi 1000 dolardan aciyormus.

- kime sorsaniz size aninda afrikali buluyor. onlar da ingilizce bilirmis ama haklarinda baska bir sey duymadim. tl bazinda anlasabiliyorsunuz. 13 binden baslayip deneyime veya kriterlere gore artiyor.

- gurculeri daha cok yasli bakimi icin oneriyorlar.

- kirgiz turkmen azeri ozbek vs kiyaslamasi duymadim ama anladigim kadariyla kirgizlar daha fazla. "ingilizce bilmezler ama turkiye'ye yeni gelen bile 3 ayda sakir sakir turkiye turkcesi konusur" dendi, mantikli, neticede dilin temeli ayni. evin gundelik islerine yardim etmeyi kabul ediyorlar, yemek yaparim diyeni de var. dolarla gelen de var tl'ye razi olan da. tl yine 13 binden basliyor veya 800 dolar.

- pek cogunun oturma izni yok. kacak calistirmayi kabul etmeniz bekleniyor. kacak calistirmak size uysa dahi seyahate tatile falan birlikte gidemezsiniz aklinizda olsun. ondan sonra gocmen kacakciligindan duzenlenen iddianameyle delirmeceler.

- ajanslara gittiginizde sizi bakici adaylariyla goruntulu konusturuyorlar. veya o an konusamasaniz bile bu hanimlarin kendilerini anlattiklari videolari olabiliyor, "audition videosu" gibi yani.

- ajanslar genelde 1 maas komisyon aliyor.

- diyelim basladiniz ama anlasamadiniz, uyusamadiniz veya iyi biri degilmis. 6 ay icinde ajanstan degisiklik isteyebiliyorsunuz birkac defa. kimi ajans 3 kere degisiklik yapiyor, kimi diyor ki "eger sorun bizdense limit yok, elbette degistiririz."

- henuz calismaya baslamadik, onu da bilahare anlatirim kismetse.
  • azeriyse (şirvan bölgesi ) hırsızlık ve yalanlara sık rastlanır. eşimin adidas star wars eşofmanını geçen sene ayrılan yatılı bakıcının oğlunda gördüm instagramda. benim de santa monica route 66 tişörtümü paylaşmış .
  • kudurmuşlar el birliğiyle bizi delirtmeye çalışıyorlar.
    arkadaşlar çıldırıyorum. istedikleri para, koydukları şartlar gerçekten her gün diplomalarımı sorgulamama neden olurken diğer yandan okuyan gençlere acımamı sağlıyor.

işin içine türkiye girince niye herkes sikmeye çalışıyor aklımı çıldırıcam. dubai'de yaşayan arkadaşım max 300 $ maaşla yatılı yardımcı çalıştırırken, iş türkiye'ye gelince hatunlar piyasalarını min. 600 $ olarak belirlemişler.

bunu okuyan, iş arayan suser arkadaşım hemen çocuk gelişimi kitapları oku ve 0 masrafla para kazanmaya başla.

lan ben neler söyleyecektim de ne desem gg.
  • bu aralar zor bulunandır. yeniler çoğunlukla afrikalı.
  • uzun sürendir sadece gündüz için yardımcı aşıyordum haftada beş gün. ilk defa yatılı yardımcı aldım. çocuklar küçük ve akşam dışarıya çıkmak istediğimde en azından bırakabilir, evde de ev işlerini yoluna koyar ben onları düşünmek zorunda kalmam diye.

ilk deneme olmadı. şimdi haberi yok başka birisini bakıyorum. bulduğum gün de hadi güle güle diyip aynı gün yollamayı planlıyorum. aynı gün yollamak evet adice ama biraz fazla para verir gönderirim. çünkü daha önce gündüz gelen kadınlardan deneyimlerinin, iyilik düşünüp ayrılmak istiyorum ama sen kendine düzen kurana kadar 15 gün , 1 ay daha devam et dediğinizde o insanların içinden bir canavar çıkıyor. beddua edemi bile gördüm ki tüm beceriksizliğine rağmen hiç sesimi çıkartmayın idare ediyordum. evde yatılı kalan birine de artık çalışmayacağız diyip, çocuklu evimde bir gün bile tutamam. kimin ne yapacağı hiç belli olmaz.

yumuşak yüzlü ve tez canlı olduğum için, bir şey dediğimde yapmadığı zaman onu ben yapıyordum. bu da buna alıştı. baktım herşeyi benden bekliyor. günlük işlerde bile nevresim yıkanıp yatak üzerine bırakılıyor. çamaşırlar katlanıp yerleştirilmiyor. yani eğer bir kadın çalıştıracaksanız yumuşak yüzlü olun ama tavizkar olmayın. tatlı tatlı sorumluluklarını hatırlatın. bunu yapmaya başladığımda da baktım ki sürekli tatlı tatlı hatırlatmam gerekiyor. çünkü ilk fırsatta odasına geçip yatıyor. misafir geldiğinde bakmışım ortalarda yok.

yani sadece evi süpürüp silmek, çamaşır katlayıp ütülemek (çamaşır makinesini çalıştırmıyorum 2 parça için makine çalıştırıyor. milli servet diyorum ama anlamıyor suyun önemini) için 10 bin veriyorum. yatırıp, yedirip içiriyorum. çocuk bakımı yok, çocuklar okulda, yemek yapmak yok, yemek yaparsa 1 gün sürüyor. temizlik yapmıyor. dedim oyalanma ben yaparım yemeği sen temizlik yap. o da yok.

yani diyeceğim şu insan yönetmek pek bana göre değil. ama aynı ev içinde olacaksa birisi, sürekli bir şeyler söyleyeceğiniz, suratsız suratsız ortada dolanan birisi olmamalı. bir kere dediniz onu görev edinen, arada da kendisi farkedip siz demeden bir şeyleri yapan biri olmalı ki bu deneme sürecinde anlaşılır. olmuyorsa da zorlamaya gerek yok, yenisini deneyerek kendinize uygun birini bulabilirsiniz.
  • bazı devlet hastanelerinin palyatif bakım servislerinde hastane personelince bolca referans olunan yatılı bakıcılık da yapan çok sayıda bakıcı bulunabilir.

hemen hepsi yabancı kökenli olup - özellikle de türkmen kökenli - kendi ülkelerinde hemşirelik okumuş ve tecrübesi olan kişilerdir. arayanların devlet hastanelerinin palyatif bakım servislerini ziyaret etmelerini tavsiye ederim.
  • bazen sadece ihtiyacın olan şeydir. annen veya kayınvaliden bakamayacak duruma gelmiştir, işten ayrılmak istemiyor ve çalışıyorsundur. gündüz bakıcı tutma fikrini sevmiyorum çünkü benimle çok muhattap olacak bir durumu kalmıyor ve çocuğumu emanet edemem, yani nasıl geçti gün diyip göndermek çok tuhaf geliyor. akşam biranönce benim eve geliş saatimi bekleyip klasik çalışan mantığıyla evine dönmek istemesi vs bana hep soğuk gelmiştir. yatılı olduğunda bir nevi aileden biri gibi olur ve daha rahat hisseder diye düşünüyorum. evet tek katlı bir dairede zor olur mahremiyet açısından kabul ama kar zarar dengesine baktığımda avantajlı gibi duruyor. 2 yaşına kadar bir öyle bir böyle geçirdik ama şuan çok tıkandım. işten ayrılmak istemiyorum. anneler bakamıyor (ciddi sağlık problemleri). anaokuluna gidiyor ama hastalanınca 4-5 gün gidemediği oluyor ve 2 yaş grubu olduğu için bu durum sık yaşanıyor. kaldı ki okuldan geldiği süre boyunca bakmak, benim gidip almam vs konu çok sıkıcı bir hale döndü. velhasıl eşimi ikna edersem en azından denemek istiyorum. hiç değilse akşam eve geldiğimde evde olur, rutini olur çocuğum bir orda bir burda sürekli araba tepelerinde. bakalım umarım ikna çalışmalarım olumlu olur

edit: yarın başlıyoruuuuz. umarım umarım göründüğü ve konuştuğu gibi minnoş bir abladır.

ilerleme bir ki: yaklaşık 1 aylık süre bitmek üzere. kendisinden memnunum diyebilirim ortak alanları kullanma kurallarını başta detaylı verememiştim nasıl söylenir vs düşünürken hep ertelemiştim. ama söyleme kararı aldıktan sonra rahatladım ve bunun işleri daha kolaylaştırdığını gördüm. tabi yatılı olarak gelen bir yardımcının normal şartlarda çok da iyi olmayan şartlar yüzünden bu işi yaptığını biliyoruz kimse durup dururken ailesini çocuklarını bırakıp hiç tanımadığı bir evde ve tanımadığı insanlarla aynı evde kalmak istemez. işte bu durum aslında biraz ciddi şöyle ki aile yaşantısı evet kendini ilgilendirir ama size yalan söylememesi gerektiğinin altını çizmekte fayda var.
  • bu işin piyasası bellidir.
    çocuk da baksa yaşlı da baksa köpeğe de baksa minimum 500 dolar, 24 saat izin ve izin gunlerinde 100-150 tl harclik verilir.
    hatta eğitimli ise 600-700 dolar civarıdır.

daha asagisina da zaten annenizi, babanizi, cocugunuzu emanet etmeyin. ya bırakıp kaçar ya da kötü bakar.

piyasa da en çok tutulan bakıcılar türkmenler ve filipinlilerdir sonra nazlı olsa da azeriler ve tacikler gelir. en az tutulan ve adi cikmis olanlar ise kirgizlardir.

hafta ici 6 gun bakicilik yapar ve 24 saat izne cikarlar, 6 gun pasaportu sizde durur disari cikarken 100 150 tl harclikla beraber pasaportunu verir, ertesi gun geldiginde alirsiniz.
    genelde ortak kullanımlı aylik kiralik evleri olur; arkadaşları ile buluştukları, bu evlerde kaldiklari gun kadar para verirler.
    her seyleri standarttir. cunku bu sektor gelismisti turkiyede…

iyisini bulursaniz kacirmayin altin gibi kiymetlidir.
    paraniz azsa da yatili yerine gunduz yardimcis alin. ucuza yatili bakici risklidir. dedigim gibi ya kacar gider ya baska boklar yemistir, sikintilidir. referans isteyin onceki calistigi 2 3 yerden…

pasaport almayla ilgili cok
    soru gelecek bastan cevap vermek isterim.

kimsenin zorla elinden pasaportunun alindigi falan yok. calisan istedigi an pasaportunu alip isi birakabilir. ama guvenlik gerekcesiyle siz evde yokken;
    cocugu alip kacmasin, hastayi dovup yurtdisina gitmesin, hirsizlik yapip ulkeyi terketmesin veya calisaniniz bir suca karistiginda bulunabilsin diye alinir pasaport.
    en azindan tr sinirlarindan 2 3 saatte rahatca cikamasin diye…
    bu da yillardir olan standart uygulamadir.
    yoksa kimsenin beyaz kadin ticareti falan yaptigi yok, kime ne milletin pasaportundan basit bir guvenlik onlemi.
  • çocuğun veya aileden birinin varlığı neyse de, yatılı bakıcı kadına biz aile büyükleri birlikte striptiz yapıyormuşuz gibi geliyor, mahremiyet hissim zedeleniyor.

aşk yarası kapanmayan bir arkadaşa yatılı bakıcı aranıyor.

(bkz: yatılı yardımcı)
hesabın var mı? giriş yap