• ister yaya ister araç içinde olayım her gördüğümde fotoğraf çekip ya da çektirip online ihbar hattından şikayet ediyorum. mail kutumun neredeyse %50 si emniyetten gelen cevaplarla dolu.

yaya geçidine park eden araba gördüğüm zaman bir ara 155'i aradım ve bekledim. gelen giden olmadı. ondan sonra sürekli fotoğraf çekip ihbar eder oldum. her ihbarım sonrasında mailime "... yasal mevzuat çerçevesinde değerlendirmeye alınmıştır." cevabı geliyor.

gördüğünüz yerde fotoğraf alıp ihbar edin arkadaşlar. ama dikkat edin gizli çekin. zira çok kere tartıştım. üzerime yürüyen çok insan oldu. bir de utanmadan sen polis misin fotoğraf alıyorsun diyorlar. kuralları uygulamak uygulamayanları ihbar etmek için polis mi olmak lazım ? polis ya da herhangi bir kolluk kuvveti görmeyince o kabahat işlenmemiş mi oluyor ? bu nasıl bir mantık ?

her türlü baskıya rağmen bu işten vazgeçmedim. kaldırıma, sarı çizgi üzerine, engelli rampası önüne, yaya geçidine, yangın musluğu kenarlarına, otobüs duraklarına park eden araçların fotoğraflarını çekip ihbar etmekten geri durmayın.

bir konuya daha değinmek istiyorum. sosyal medyada devletin parası kalmadı ceza yağdırıyor gibi söylentiler iyice arttı. bu cezalar zaten eskiden de vardı. miktarı değişebilir ama ceza aynı ceza. denetiminin sıklaşması kasap, maganda olarak tabir edilen sürücülerin trafikten temizlenmesi için harika oldu. kurallara uymuyorsan araç kullanmayacaksın bu kadar basit. aracının çekilmesini haksız bulan bir sürü insan var. aşağıya bırakacağım mevzuatı keşke sürücü kurslarında ezberletip ondan sınav yapsalar.

http://www.mevzuat.gov.tr/…lları trafik yönetmeliği
  • sürücü mü? yaya geçidine araç çeken "sığırlar" daha doğru olacaktır. hatta bunun bir level üstü engelli rampalarına veya görme engelli güzergahlarına çekendir, alayının amına koyayım insan değiller.
  • araç kalabalığında karşıdan karşıya geçmek trafik ışıklarının bulunduğu yerlerde dahi tam anlamıyla güvenli değil malum.yaya için yeşil yanarken karşıdan karşıya geçmekte olan insanların kural tanımaz kişiler tarafından nasıl öldürüldüğünü duyuyor yada okuyoruz.bu kural tanımaz insanların trafikteki davranışlarına bir örnekte yaya geçidini işgal etmeleri hatta bunların daha insafsızı kaldırımın tam ortasına aracını adeta sıçıp gitmiş olan sürücüler.öyle bir durumla karşılaşıyorsunuz ki bazen siz kaldırımdan yola inip araç yolunu kullanmak zorunda kalıyorsunuz .ülkede yaya geçitleri uygulamada genel olarak zaten pek işlemiyor.işlemiyor diyorum çünkü yaya kaldırımındaki çizgileri finish çizgisi olarak algılayıp dip gaz buralardan geçen mahlukların yaşadığı bir ülke burası ne yazık ki .bir fırsat buldum, karşıya geçeğim diye sevinirken bazense o geçidin üstüne 4 lüleri yakıp park etmiş sürücülerle karşılaşıyorsunuz.trafik benim yüzümden olumsuz etkilenmiş burayı kullanan adamlar anneciğimi kötü sözlerle anarlar yada ceza yerim gibi kaygılardan sıyrılmış bir ruh haliyle içimizde yaşamaya devam ediyorlar
  • çaresizlikten yapmıştır. yaptığı doğru değildir ve zaman zaman kendine sövdürmektedir.
  • bugün böyle bir şey gördüm, bence hepimiz bu şekilde yaparsak bu sığırların sayısı azalır..

https://eksiup.com/a87ffce9e758
  • aranılan beyne ulaşılamadı
  • adamı deli eden sürücülerdir. karşıdan karşıya geçmek istersin, hop o da ne? yavşağın biri, arabasını güzelce yaya geçidinin ortasına park etmiştir. önünden geçeyim dersiniz, gelen arabaları göremezsiniz. arkasından geçeyim dersiniz, gelen arabalar yol vermez. hay amına koyayım, yok mu bunun bi yaptırımı? dersiniz. arabanın park halinde fotoğraflarını çekersiniz kanıtlamak için, egm ihbara atarsınız online olarak. tak 2 hafta sonra bi mail gelir, mailde kısaca “biz görmediysek ceza kesemeyiz” yazar. illallah edersiniz, amına koyayım böyle işin deyip devam edersiniz hayatınıza.
  • medeniyetten uzak sığırlar işte. bundan sonra yanımda yapışkanlı kağıt taşıyıp nerede yaya geçidine park edilmiş araba görsem üstüne haklılığımı açıklayacak notlar bırakmayı planlıyorum.
  • bunların farklı türleri vardır ;
    iki kişilik alana park edenler
    engelli park yerini kullananlar
    kaldırımda tekerlekli sandalye yerini kapatanlar vb.
  • bir adet magirus kiralayıp, üstlerinden geçeceksin.
hesabın var mı? giriş yap