şükela:  tümü | bugün
  • insanlara yapılan bu eziyetin mantıklı bir açıklaması var mıdır merak konusudur.
    öncelikle şu şurada bir dursun;
    https://www.google.com.tr/…2=c1zcn4fla21lmxyblivxbw

mevzuyu diktatör olunca yapılacak ufak şımarıklıklar şeklinde değerlendirmek kolaya kaçmaktır, bu işin ardında bence başka bir mesele var, psikolog filan değilim, bildiğiniz eli anahtar tutan basit bir teknikerim ama bu işin psikolojik boyutu çok mühim, aslında bu keyfi uygulamanın bilinçaltımıza kazıdığı bize verdiği mesaj;

sizin otoritenizi tanımıyorum, tek güç benim, benim irademe bu şekilde boyun eğmeye mahkumsunuz ve buna alışın, benim istediğim şekilde yaşamaya mecbursunuz ve bunu artık kabullenmelisiniz.

evet arkadaşlar bu keyfi uygulamanın bana hissettirdikleri aynen bunlar. bu keyfi uygulama basit bir olay değildir, bence bu otoritenin danıştığı uzman psikologlar tarafından verilmiş bir fikirdir, insanların dirençlerinin nasıl kırılacağını veya bizim bilinçaltımıza nasıl imgeler işleneceğinin hesabı titiz çalışmalar neticesinde tespit edilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır.

günlerce konusuldu, dost meclislerinde, okullarda, iş yerlerinde sürekli bu konu tartışıldı, bu uygulamanın yararlı bir tarafını bulabilen kimse çıkmadı ama bu uygulamanın devamındaki ısrar da anlaşılamadı.
  • yoktur.

yetkili bir abi istemiştir ve olmuştur. sonra da "bilimsel" çalışması ısmarlanıp, yaptırılmıştır.

bazı abiler ne yaparsa doğrudur.
  • bir kişinin, yasama-yürütme-yargı üçlüsüne hakim olmakla doymayıp, basın-medya'ya hakim olmakla doymayıp, hastane zincirleri-milyarlarca lira-gemicikler ve binlerce gayrimenkule hakim olmakla doymamaya devam etmesinin uzantısıdır.
    bu kişi artık zaman kavramına da hükmetmek istemektedir.
  • sabah namazının yedi civarı saatlere denk gelmesini sağlamak olabilecek amaçtır.
  • güneşe kafa tutmak.
  • sabah namızını kılıp hemen ardından işine koyulmaktır.kaldırılmasa idi namaz saati ile güne başlanan zaman arasında 1 saat boşluk oluyordu ve bu aralık müslümanlara caydırıcı etki yapıyordu millet ibadetten soğuyordu.

ayrıca mekke-medine saat diliminde olmak, paha biçilmez.

memleketin islami yaşam tarzına geçmesinin yol taşlarından biridir.
  • hiç bir zaman mantıklı bir açıklaması olmayacak amaçtır. muhtemelen namaz saatlerinin suudi arabsitan ile eşleşmesi, bazı doğu ülkeleri ile de saat farkının aradan kalkması ve ticaret yapan firmaların saat farkı problemi yaşamaması içindir. batıya sırt dönmüşüz , saat farkı oralarla 2-3 saat çıkmış,çıkmamış kimsenin sikinde değil. tasarruf falan zaten hikaye. bugüne kadar zarar ediyorduk da şimdi mi kara geçiyoruz. yakında resmi tatil günü pazar yerine cuma olursa ona da şaşırmayın. boşuna isyan da etmeyin. padişah ne buyurursa o. işlerine gelen her konuda kükrerken , işlerine gelmeyince muazzam ölü taklidi yapıyorlar. aynı bu konudaki gibi.