• genellikle pasabahce, gural porselen, kutahya porselen imzali ve kucuk bir tugayi donatacak parcada olan, yeni evlenen ciftlerde gelinin vazgecilmez ceyiz hedesi...

en ilginc olanlari 12 kisilik tam 134 parca olanlaridir...

yani tamamen meraktan soruyorum "uretici ve tasarimci insanlar hangi evde ayni anda 12 kisi yemek yer ve bu takimlardaki 134 parca, ki adam basi 11 parca dusmekte, kullanilir... yani yineliyorum, her er kisi bir yemek suresince nasil 11 parca kullanir... ??
    corba kasesi ve kapagi :2
    duz ve derin yemek tabaklari: 2
    tatli kasesi ve tabagi :2
    salata kasesi :1
    yemek tenceresi ve kapagi (ki adam basi) 2/12*3 : 1/2
    ana salata ve yemek sunum tabaklari, kayik tabaklar, 3/12*3 : 3/4
    toplam = 8tam1/4 < 11
    say say bir turlu 11 sayisina ulasamiyorum...
  • asik oldugum adama tekrar asik olma sebebim...
  • yemek takımı denince benim aklıma nedense yemek yiyen insanlar geliyor. hakikaten çok şahane yemek yiyen arkadaşlarım var benim, misal ahmet dolma götürmek konusunda ihtisas yapmışken aslı da çok güzel tatlı yiyor; birinin yemediği yemek parçalarını (hani vardır ya, yok ben içindeki patatesi yemem insanları, eehhh yani) diğeri götürüyor filan, harika bir uyum, bu insanlarla yemek içmek bir zevk, onlara yemek yapmak ayrı bir zevk. işte benim aklıma böyle bir "takım" geliyor.
    kafayı ekip çalışması kitaplarıyla bozmuş da olabilirim tabi bilemiyorum.
  • bu takımları (tabak çanak olanından bahsediyorum) 1244 parça olmalarına rağmen bazı parçaların da kullanıldığını hiç görmedim; çorba kasesi gibi mesela. her akşam fransız konsolosuna yemek vermiyorum ki ben (aslında hiçbir akşam vermiyorum ya neyse) ne yapayım kaseyi, tencerede pişmiş işte ordan dolduruyoruz.
    ayrıca parça sayısı hesaplanırken neden bu kasenin kapağı da sayılmaktadır? aynı şekilde tencere setlerinde de, 7 parça denen set aslında 3 tencere, kapakları ve 1 adet saplı sos tenceresinden oluşmaktadır. çok büyük terbiyesizlik, nerede 7 tencere? hem ne bekliyorsunuz ki, çorba kasesi kapağını nasıl efektif şekilde kullanabilirim, yemek mi yiyeceğim içinde?
  • şunca yıllık evliliğimde (!) daha bütün parçalarını aynı anda birden kullanmadığım takımdır. evlenecek her kızın çeyizinde illa da olur. burdan şu sonuca varıyoruz evli insanların evinde mutlaka vardır bu takımdan. tuzluk ve biberlikleri çok şirin olur bu takımların ama çok da kullanışsızdır. bulaşık makinasına da atmaya kıyamazsınız bunları çizilir, rengi solar, matlaşır vs. alırken dünyanın parasını bayıldığınız ve on yıllık bir sürede belki de on defa kullanmadığınız, saklaması da zor (ki epey yer kaplıyor) angarya eşya yığını. hem şimdi benim aklıma takıldı, bekarların yemek takımı olmuyo mu ki?
  • takimdan takima fark vardir. gundelik alacaksaniz catir catir kirilacagi icin fazla para vermeyeceginiz seyler alirsiniz, ama ceyizlik alacaksaniz incik cincik desenli mesenli (fine china diyolar buna elalemgiller) alacaksiniz, misafir gelmedikce cikarmayacaksiniz. mesela:

iki yemek takimi arasindaki 7 farki bulun.

http://www.ikea.com/…5805&chosenpartnumber=80099484

http://www1.macys.com/…tead&linkloc=7498&adid=34044

ipucu: macy's dekinin 5 parcali 1 kisilik setinin fiyati indirimde 120kusur dolar iken ikea'nin 6 kisilik tam yemek takiminin fiyati ne kadardir? iki magazada bir tabagin birim fiyatlarinin orani nedir? (pi'yi 3 aliniz)

calismayan linklerden muessesemizi haberdar ettiginiz takdirde bedava yemek servis seti kazanabilirsiniz!
  • kalede ekmek, liberoda çorba, orta alanda sigara böreği, salata ve ordövr tabağı forvetteyse gelen misafir vegansa antrenman eksikliğinden dolayı puding zira orta saha ağırlıklı oynamak zorunda.. bu bir tercih meselesi.. takımı başkalarına göre kuracak bir hoca değilim kesinlikle.. eğer misafirimiz bizim gibi hayvansevmez ise karnıyarık.. ya da veganın da canı var.. onun için de ocakta patlıcan közleriz olur biter.
    not: bir futbolsever değil futsal sever olduğumu belirtmek isterim. takım o yüzden altı kişilik.
  • kızı belki, bir ihtimal, uzak yakın bir gelecekte evlenebilecek olan kadınların gözbebeklerinde pırıl pırıl görebilirsiniz bunu. hatta sanırım daha kızları doğduğunda yerleşiyor o yemek takımı oraya.
  • hangi dükkana koşulsa, hangi markaya bakılsa sırlı/simli/yaldızlı olmayan modeline rastlanamayan bir muammadır. 6 kişilik ve 12 kişilik dışında seçenekleri yoktur. (tabi eğer komple takım halinde satın alınacaksa) günümüzde pek çok normal insan, evde aynı anda 12 kişiyi masada ağırlamıyor olsa da, 6 kişilik takım, 1-2 fazla misafirin ortaya çıkması durumunda risk yaratır. bir de belki kırılan parçalar fazla can sıkmayabilir, çok kişilik takım tercih edilmişse. parçalar yedek işlevi görebilir. ancak yeterince para bayılınırsa, kolay kolay da kırılmayacaklardır. yurdumuzdaki klasik yaklaşım, bunların porselen olmalarını makbul kabul eder. porselenin de çeşitleri vardır. bir gün bir mağazada kenarda köşede kalmış görece sade, gösterişsiz, kenarları yaldızlı olmayan bir modeline rastlarsanız biliniz ki her yerde sergilenen az çok birbirinin benzeri olan allı-güllü-renkli desenli modellerin yaklaşık 2 katı fiyatı vardır.

bir yemek takımı almakla iş bitmez, yeni ihtiyaçlar ürer. zarif ve havalı canım tabakların yanına çizik içindeki gündelik kaşık-çatalın yakışacağını veya migros'tan alınma bardaklarla uyumlu olacağını sanmak saflıktır. yemek takımının en az yarı fiyatından başlayan bir de çatal-bıçak-kaşık takımı eklenir ihtiyaç listesine. bir de bu koca eşya yığınını kutularında saklamak gibi bir dekorasyon çözümü tercih edilmeyecekse, mutfak dolaplarında ya yeterince boşluk olmalı yahut "büfe" tabir edilen o meşhur beyhude ebeveyn mobilyasından edinmelidir. masa örtüsünden, peçetelerden ve hatta masa-sandalyelerin durumundan ise hiç bahsetmiyorum. yemek takımı, aşama aşama bütün eve sirayet eden bir zorunlu yenileme dalgası yayabilir. bunları düşünerek girişmek lazımdır, eğer girişilecekse.

konuyla ilgili bazı bakınızlara da şöyle bakınız: güral porselen, kütahya porselen, krc, porland, mitterteich, villeroy & boch, limoges.
  • takımdan bir parçanın kırılması tüm takımın bozulması anlamını taşır.

en azından takımın sahibi için bu böyledir.
hesabın var mı? giriş yap