şükela:  tümü | bugün
 • nisan ayi itibariyle ilk sayisini yayinlamis,2. sayisinin ise anladigim kadariyla temmuzda yayinlayacak olan
  adi gibi yeni sinema dergisi.
 • yeni insan yeni sinemadergisinden ayrılan bir kaç kişinin (bülent görücü koordinatörlüğünde) çıkarmaya çalıştıkları dergi. ülkemizde okunmaya değer az sinema dergisi varken bu ayrılmanın gerekliliği tartışılır. dergi sayısı arttı, peki zorluklar azaldı mı?
 • oldukça doyurucu içeriği ne nitelikli yazılarıyla, günümüzün sinema ortamına politik bir tokat gibi çarpan, saklanası, okunası güzel dergi. tüm emekçilerine buradan teşekkürler.
 • 18. sayısı geçenlerde çıkmış olan dergi. editörler yeni sayıyı şöyle tanıtmış:

  "dünya genelinde yaygınlaşan radikal islam fobisine karşılık alternatif bir açılım liberal müslümanlığı öne çıkaran türkiye’den geliyor. dinler arası kardeşlik vurgusunu her fırsatta dile getiren, herkese kucak açan, islam dinine liberal bir yorum getiren fethullahçılık merkez üssü abd’den dünyaya yeni, güler yüzlü bir islam anlayışının da olduğunu göstermeye çalışıyor. pek sevilen bir tanımlamadan yola çıkarak söylemek gerekirse medeniyetlerin kesiştiği türkiye şimdi de dinler arası kardeşliğin mimarı olarak yeni bir misyon edinmiş durumda. fethullah gülen hareketinin iktidar üzerindeki etkisi, abd’nin hareketin arkasındaki desteği konusunda spekülasyonlar hayli fazla ve muhtelif. hoca efendi islam dinini sadece dünyaya açmakla kalmıyor aynı zamanda dünyevi olana da açıyor. en önemli dünyevi şey olan para dinin olağan parçalarından biri haline getiriliyor. eğitim sisteminde, polis teşkilatında, yargıda ve başka devlet örgütlenmelerinde her geçen gün artan ya da görünür kılınan bir cemaat etkisinden söz etmek mümkün oluyor. bu liberal cemaate eşlik eden abd, ab ve türkiye liberal unsurları yeni dönem resmi ideolojisini “açılım” olarak açıkladılar. şimdi hep birlikte açılan, açılacak paketleri takip edeceğiz görünüyor.

  tüm bu tarafların dışında kalan bir sinema cephesinden gelen bir film samimi olarak bu topraklardaki deneyimi, çatışmalı bir alanı bize gösteriyor. iki dil bir bavul filminin sergilediği gerçeklik kürt sorununun güneşi gördüm filminde iddia edilmeye çalışıldığı gibi kardeşlik türküsü söyleyerek şıpınişi çözülüvermeyeceğini göstermektedir.

  hükümet politikalarına benzeyen bir film değerlendirmesi yapmak çok yanıltıcı olmaz güneşi gördüm’ü. herkesle uzlaşılabilir mi? öyle ya imf ile masaya her seferinde oturanlar sonrasında imf ile ilgili oluşan tepkiyi göz önünde bulundurarak sonrasında “halkın sesine kulak vermekten” bahsedebiliyor. adı imf kararları olsun ya da olmasın eğitimde, sağlıkta, vergide, emekçilerin çalışma hayatında alınan geçerli kararlar imf kararları ile çelişmekte midir? abd’de finans sektörü krizi olarak başlayan ve bütün dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz derinleşerek büyürken dünya finans sisteminin yeniden düzenlenmesi için g-20 devletlerinin liderleri pittsburg’da biraraya geldiler. bu toplantılardan çıkan sonuç krizin faturasının bir kez daha ezilenlere ödetileceğidir. sistem yeni ama özü eski. türkiye g-20’nin bir üyesi olarak yeni finansal sisteme kolayca entegre olacaktır. bakmayın siz hükümetin imf konusunda sergilediği tutuma.

  istanbul’un orta yerini seller götürdüğünde de farklı bir tutum sergilenmedi hatırlarsanız. dere yatağını bulmuştu, asıl sorumlu ozon deliğiydi. hatta üst kattaki komşulara çıkmak çözüm olurdu. istanbul’un şantiye olmasından kim sorumluydu, bu konuşulmuyordu. helikopterle havalanıp tespit edilen hasar çalışması gibi yeni köprünün yeri de aynı helikopterden yapılıyordu. işte bir şehrin, bir memleketin geleceği, gelecek planları. içimiz niye rahat değildi?

  sinema gündemi de en az ülke gündemi kadar yoğun, dolayısıyla kurmaca ve belgesel türk sineması ağırlıklı bir sayı hazırladık. belgesel sinema dünyanın her yerinde ve ülkemizde muhalif bir duruş sergiliyor, ezilenlerin, yoksulların, işçi sınıfının yanında duruyor. bu yüzden çok önemli bulduğumuz silikozis ve yüz bin kişiydiler belgesellerine bu sayımızda yer verdik. belgesel film eleştirilerinin yanı sıra yönetmen ethem özgüven’in bir dizi olarak devam edeceğini umduğumuz belgesel yazılarından ilkine bu sayıda yer veriyoruz. dört yıldır devam etmekte olan işçi filmleri festivali yazısı hem bu festivalin diğer film festivalleri arasındaki farkına hem de nasıl, ne amaçla bir program oluşturduğuna değiniyor. ender özkahraman’ın yıllar önce ve yıllardır kendisine has üslubuyla yazdığı/çizdiği “orası” hikayelerinden çağrışımla ora coğrafyasına dair iki filme, iki dil bir bavul ve hayatın tuzu’na dair iki yazı yer aldı bu sayımızda. ayrıca iki dil bir bavul’un yönetmenlerinden özgür doğan’la yaptığımız söyleşi, giovanni scognamillo ile yeşilçam’ın ekonomisine dair söyleşi ve firaaq filmiyle hindistan’daki sağcı hinduların dikkatlerini üzerine çeken oyuncu ve yönetmen nandita das söyleşisi de bu sayımızda yer aldı. hindistan’ı ingiliz yarışma formatında anlatan bir filme, yoksulluğun pornografisini yapan milyoner üzerine eleştirimizi de bu sayıda okuyacaksınız.

  istanbul belgesel günleri documentar-ist yurtdışında gösterilmiş, türkiye’de gösterime girmesine imkan olmayan belgesel filmlerin gösterildiği önemli festivallerden biri olmaya aday. belgeselleri izleyiciyle buluşturmanın yanı sıra festival süresince kimi yönetmenleri de izleyiciyle buluşturdu. çiçek köprüsü filminin yönetmeni thomas ciulei gibi. romanyalı yönetmenin moldova’da çektiği film özgün bir yaklaşım içeren bir belgesel. son dönem sinemamızdan, pelin esmer’in her şey tüketime programlanmışken, biriktirmenin güzelliğini yaşayan amcası mithat bey’e bir saygı duruşunda olan 11’e 10 kala filmine; ne yazık ki yeterince ilgi görmediğini düşündüğümüz, karpuz kabuğundan gemiler yapmak gibi anlatıldığı coğrafyadan gelen ya da anadolulu bulduğumuz, “üstten ve dışarlıklı” bir taşra değerlendirmesinden çok sahiplenen, ait olduğu coğrafyanın ihtiyaçlarını hisseden film kızkardeşim-mommo filmlerinin yanı sıra oscar adaylığıyla gündeme tekrar gelen güneşi gördüm, sol değerlere cüretle saldıran muro, liberal islamın sinema projesi olarak da değerlendirilebilecek uzak ihtimal, aydın bulut’un dizi estetiğinde çekilmiş filmi başka semtin çocukları, ve reha erdem estetiğiyle hayat var ve ümit ünal’ın hasan ali toptaş‘ın romanından uyarladığı gölgesizler filmlerine de değindik.

  yüksel arslan, ressamı sadece resim olarak görmüyor. tıpkı bizim sinemayı sadece sinema olarak görmediğimiz gibi. art-üre olarak çizdiği/yazdığı tablolarda şiir var, sinema var, kendi hayat öyküsü var… eyüp’ten başlayan paris’e uzanan. rus edebiyat klasiklerinden başlayan marx’a uzanan. kendisini kendimize yakın hissettiğimizden ötürüdür ki; dergimizde selamlamak istedik onu. sinema tarihçisi-yazarı değerli dostumuz rekin teksoy’u sadece sinema adamı olarak değil; dilimize kazandırdığı calvino’larla, cesare pavese, pier polo pasolini, italo svevo, federico fellini, dario fo ile boccaccio’nun decameron çevirileriyle ve dante alighieri’nin ilahi komedya’sının şiir gibi çevirisiyle de tanırız. rekin teksoy’u bu yıl verilen uluslar arası çevirmenler federasyonunca verilen onur ödülü nedeniyle kutluyoruz.

  son olarak, giovanni scognamillo ile tanıma fırsatını bulduğumuz yönetmen ersin pertan aramızdan ayrıldı.

  onu saygıyla anmak isteriz.

  bir sonraki sayımızda görüşmek üzere, dostçakalın.

  film ekibi"

  18. sayının içeriği:

  ora coğrafyasından hayatın tuzu ve iki dil bir bavul / yusuf güven
  özgür doğan’la söyleşi:hayat boyu devam eden travma / deniz güven - aylin sayın
  11’e 10 kala modası geçmiş bir adam: mithat bey / doğan yılmaz
  uzak ihtimal: filmimizde yalnız müminlere yer vardır / yusuf güven
  mommo: bir anadolu öcüsü / ş. tülü - e. genco
  bir pastoral distopya filmi: gölgesizler / hamdi karaşin
  yekta’dan hayat’a / evrim kaya
  hangi semtin çocukları? / müjde arslan
  güneşi gördüm: bir mahsun kırmızıgül açılımı / elif genco - doğan yılmaz
  küfür karakterlerinin en yenisi: muro / mahmut hamsici
  milyoner: gecekondu gezegenine sempati / aylin sayın
  yönetmen nandita das ile firaaq ve hindistan üzerine / seray genç - aylin sayın
  terra’yı kurtarmak / peyker yaltırık
  sınır: manda gözüyle savaş / evrim kaya
  belgesel sinemaya dair yazılar i belgesel ve televizyonda belgesel / ethem özgüven
  belgesel filmlerinde yol ayrımı: “vicdan”, “tanıklık” ve “muhalefet” / seray genç
  yüz bin kişiydiler belgeseli işığında bir tarihin yeniden anımsanması / osman günay
  silikozis: taşlanmış kota, yeni dünya düzeni’ne ve korkuya karşı bir belgesel / özge özdüzen
  4. uluslararası işçi filmleri festivalinin ardından 5.’sine selam / seray genç
  thomas ciulei ile söyleşi: çiçek köprüsü bir romen ve moldova belgeseli / seray genç - yusuf güven
  popüler sinemanın söyledikleri: 1970’ler türk sinemasına bakarken / sevcan sönmez
  kozlu’da geçen günler ii / ahmet soner
  giovanni scognamillo ile yeşilçam üzerine / aylin sayın
  radyo günlerinde çocuk: diriliş ve direniş / alparslan nas
  gerçeğin başkalaşmış hali: bilimkurgu sineması / hamdi karaşin
  iran’da olmasa da sinemada devrim: abbas kiarostami’nin şirin’i / janet barış
  iranlı sinemacılardan “ses ver sesime” / elif genco

  http://www.yenifilm.net/
 • iyi yazarlara ve yorumculara sahip olan iyi sinema dergisi.
  (bkz: aylin sayın)
  (bkz: hindistan günlüğü)
 • yeni film, boğaziçi üniversitesi sinema klübü menşeili bir dergidir. 2003'ten bu yana sinemanın tarih, siyaset, edebiyat ve ekonomi ile ilişkisini kuran ve üç aylık periyodlarda yayınlanan bir dergidir. derginin amacı, gelişen türkiye sinemasının bugününe geçmişiyle bağlarını kurarak bakmak, dünya sinemasındaki yeni eğilim ve hareketleri incelemek ve sinema tarihine damgasını vurmuş ülke sinemalarını, yönetmenleri ve filmleri incelemektir. tamamen bağımsız bir dergidir, kendi kaynaklarıyla yoluna devam etme çabasındadır. hem güncele bakıp hem sinema tarihinden kopmayan, dönem sineması, yönetmen, tema dosyaları hazırlayan, yerli yabancı birçok yönetmen, oyuncu, senarist ve sinemaya emek verenlerle söyleşiler yapan dergi, 21 sayıdır çıkıyor. dergi bülent görücü'nün koordinatörlüğünde değil, 5-6 kişiden oluşan bir kolektifin ortaklaşa çalışmasının ürünüyken, giovanni scognamillio, tül akbal, ahmet soner, ethem özgüven, özgür şeyben gibi akademisyen ve yazarlar da dergiye düzenli katkı koyuyorlar. yeni film bağımsız dergilerin satıldığı bütün kitabevlerine dağıtılmaktadır. ayrıntılı dağıtım listesi için (bkz: http://www.yenifilm.net/dagitim.php)
 • 3 ayda bir yayımlanan harikulade bir sinema dergisi.

  sinema sanatına soldan bakan, ele aldığı filmleri belli bir sınıf bilinciyle, tarihsel bağlamı içinde değerlendirerek marksist bir eleştiri anlayışıyla çözümleyen; bu yönüyle de dadından yenmeyen güzide yayın.
  gene de zaman zaman "filmden çok da uzaklaşılmıyor mu şu anda?" sorusu akla gelebiliyor. olsun. filmden bahsediyormuş gibi yapıp da sinemadan zerre söz etmeyen eleştirmenciklere milyon kez tercih edilir gene de.

  sadece şunu söyleyeyim ki: filmlerin künyelerine biraz daha dikkat edilmeli. zira elimdeki 19. sayıya göre haneke'nin beyaz bant'ının senaryosu ilksen başarır ve mert fırat'a aitmiş... ya da ne bileyim, levent semerci'nin nefes'inin oyuncuları arasında filmin başrolündeki yüzbaşıyı canlandıran mete horozoğlu'nun değil de sadece filmin sonunda birkaç dakika görünen birce akalay'ın isminin yazılmış olması okuyucuda "pek de özen gösterilmemiş" hissi uyandırıyor...

  gene de her yeni sayısını iple çektiğim dergidir. benzerlerinin artmasını dilediğim dergidir.

  sinema eleştirisi adına ömür güdükten fazlasını hak ettiğini düşünenlere...
 • yeni insan yeni sinema seviyesinde, iyi sinema dergisidir. düzenli olarak yayımlanır, düzensiz yayımlanan yeni insan yeni sinemanın aksine. sinema üzerine ne çok şey öğrenirsiniz, filmlere bakışınızı değiştirir, geliştirir. yönetmenler ve sıkı, uzak sinemalarla tanışırsınız.
 • 26. ve 27. sayıları aynı baskıda yayınlanmış ve şu an kadiköy mephisto'da bulunabilecek dergidir.
  genel olarak aşırı sol bakışına biraz göz yumarsanız, değerlendirmeye alınan filmler ve eleştiriler çok başarılı.
  hollywood sineması dışında var olan bir çok bağımsız yapıttan ve belgeselden haberdar olup, ufkunuzu genişletebilirsiniz.
  d&r, remzi, inkilap gibi zinciler satmadığından bulmak bir hayli zorlaşmıştır.
  web sitesi de kapanmış görünüyor.
  içeriği buradan verelim:
  bu sayıda sinema'da toplumsal sınıflar konusuna değinilmiştir.
  değerlendirilmesi yapılan filmler:
  babamın sesi
  güzel günler göreceğiz
  can
  vücut
  tepenin ardı
  yeraltı
  yazgı
  fikrimin ince gülü
  sarı mercedes
  lal gece
  chicken with plums
  indignados
  ali ata bak
 • düzenli yayımlanmayan ve hatta yeni sayısının yayımlanmama yemini ettiği yönünde korkularım olan dergi.