• orta dünyadır...
  • bugün itibariyle ehliyetini aldığım ülke. nasıl ehliyet alınır, türk ehliyeti nasıl nz ehliyetine çevrilir ile ilgili bir video yaptım. linki de burada:

[https://youtu.be/2rmd1vribbu https://youtu.be/2rmd1vribbu]
  • 2015 yılında iş için bir hafta bulundum. insanı, havası, doğası, maurisi ile huzur kelimesinin karşılığıdır. evsizi de medenidir siyasi lideri de. köşe başında keman virtiözü yolun sonunda salsa etkinliği görebilirsiniz. fakat beni en çok etkileyen dürüstlük satış noktaları olmuştur. efenim satıcı evinde standında kimse yok. ürünü alıp parayı bırakıyorsunuz.
    akrabacı olmasam bir dakika düşünmem basar giderim.
    ha onlar kabul eder mi o ayrı.
  • ütopya yok, hakikat var bu ülkede de. ben demiyorum, taika waititi söylüyor. http://www.nzherald.co.nz/…501119&objectid=11934031
  • eskisi nerde merak ettiğim ülke
  • görüşmediğim dayımın yıllardır yaşadığı ülkedir.

bi ara bende gidecektim kısmet olmadı.
  • seçimlerin ardından geçen 26 günden sonra hükümet kuruldu ve #70993729 entryimde ters köşe oldum. seçimlerde %10 barajının olduğu bir ülkeden geldiğimiz için %7 oy alan nz first partisinin belirleyici rol oynayacağını öngöremedik. %46 ile birinci parti olmasına rağmen tek başına hükümet kurmaya gücü yetmeyen merkez sağ national party daha önceden yamuk yaptığı yaşlı kurt nz first lideri winston peters'in gazabına uğradı. "kingmaker" olarak anılan peters, national lideri bill english'e sümük muamelesi yaparak telefonlarına bile çıkmadı. tüm desteğini %36 oy alan labour party'e verdi, böylece green party'nin de desteğiyle üçlü koalisyona giderek hükümeti kuracaklar gibi duruyor. peters desteğini "hızla değişen küresel ortamda yeni zelanda'nın sosyal ve ekonomik refahını labour party'nin daha iyi sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde açıkladı. "ayrıca kapitalizm bu güne kadar yeni zelandalı'ların dostu değil düşmanı oldu, politik elit kesim giderek zenginleşirken, güçsüz halk ezildi, halkın değişim isteğini görüyor bu yüzden desteğimi labour-nz first koalisyonuna veriyorum."

labour party lideri 37 yaşındaki jacinda ardern yeni zelanda'nın üçüncü kadın başbakanı olarak tarihe geçecek. labour'un seçim vaatleri, ülkede çocuk yoksulluğunu ortadan kaldırmak, yüksek öğrenimi ücretsiz yapmak, yıllık göçmen alımını 20-30bin ile sınırlandırmak, kürtajı suç olmaktan çıkarmak, hayvancılık ve tarım sektörüne ekstra su vergisi yükleyerek ülkedeki tüm akarsuların 10 sene içinde içilebilir yüzülebilir hale getirilmesi, ayrıca çalışanların ve kiracıların haklarının arttırılması da var.

görünen o ki biraz daha içe kapalı, göçmen alımının zorlaştığı fakat gsmh'nın daha adaletli ve çevre yararına kullanılacağı bir dönem olacak.
  • dışarıdan bakan gözlere tabiatıyla cennet gibi gözükse de, orada yaşayan bir tanıdığımın "şehirler arası mesafeler uzak, en önemlisi batıdan uzaksınız dünyanın bir köşesinde. en yakın yer avustralyaya gitmek bilmem kaç saat alıyo" falan diye serzenişte bulunup beni şaşırttığı yaşanılası gözüken ülkenin adı.
  • 17 kasım 2 aralık tarihleri arasında bulunacağım ülke. gezilecek yer tavsiyesi, veya herhangi bi tavsiyesi olan suserler yesillendirirse sevinirim. ayrıca buluşmak görüşmek isteyen arkadaşlarla da görüşme ayarlamak güzel olur.
hesabın var mı? giriş yap