şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geri bir proje olarak devam eden bir muharrem ince söylemi.

  yerli otomobil konsorsiyumunda hangi şirketler var

  anadolu grubu (ısuzu)
  bmc,
  kıraça holding (karsan otomotiv)
  turkcell
  zorlu holding (4,5 milyar dolarlık batarya üretim yatırımı)

  konsorsiyumdaki şirketlere baktığımızda işin içinde teknoloji de var. ince'nin ifade ettiği gibi proje geri bir proje değil. eğer araç üretimini külliyen geri proje olarak göreceksek tesla markasını nereye konumlandırıyoruz? artık araç ihtiyacımız olmayacak mı?
 • (bkz: istemezük)

  şimdi böyle bir proje olmasaydı ve sayın ince yerli otomobil yapacağız diye tv de anlatsaydı sözlükte övgüler şelale olacaktı. ama türk muhalifi böyle ne yapalım. 200 yıldır değişmedi bu kafa.

  edit: bir de adamlar marsa yerleşiyor biz hala otomobil peşindeyiz kafası yaşayanlar var. hazırlanın 100 milyon dolar arge icin para ayarladım yarın marsa gitme çalışmasına başlayalım. bir aya gideriz muhtemelen. boyle mi oluyor yani?

  teknoloji bir anda tepeden iniyor sanıyor millet. sen önce bir otomobil üretebil ya. uzay aracınıza da gelir sıra. iha yapan bayraktar insansız jet yapacam deyince taşak geçiliyordu burada. şimdi yarın hükümet uzay çalışması için arge yatırımı yapıyorum dese burada sen önce toplu iğne üret yazılacak. toplu iğne üretmeye kalksak, adamlar marsa gidiyor toplu iğne peşinde bunlar yazılacak. kriz başlığına girin üretim yok yeagh yazılacak. bu kısır döngüden çıkılmıyor ağa.

  edit2: gelen mesajlara cevaben; #77370325
 • #74109432 teşekkürler muharrem abi.
 • yerli otomobil zaman kaybı diyeceksin, sonra “bişim ayabalaydan kazandığımız paya yüş yüyo” diye avaneleşeceksin.

  her siyasinin aptal söylemi var ama ekmek bile ince kadar vizyonsuz değildi. sen 500’er lira dağıtmayı vaad et karşim, aynen böyle devam. biz belediye burslarını kestirdiğiniz zamanları unutmayacağız.
 • (bkz: muharrem ince'nin cnn'de sacmalamasi).

  bastan asagi sacmaliktir. araba uretmek gotunuzu yanlayip atip tutmakla olmuyor.

  bence cok basiretsiz bir gaf tir.

  ikincisi icin muharrem ince'nin (bkz: referandumla kurt sorununu cozmek) konusundaki sicmigi.

  edit:

  bakin arkadaslar siz salaksiniz. gercekten bak. bu araba turkiye'de yok satar. bu arada tum dogu ve balkanlarda satar. ulke kazanir. sonra bu araba icin fabrika, isci, yeni bir cok is kolu cikar ya da gelisir.

  bu arabanin ust modeli icin yeni yazilim ve donanim calismalari yapilmaya arka planda "dogal olarak" devam eder ve muthis bir devinime ve kalkinmaya olanak saglanir.

  en onemlisi de universitelere, hocalara proje cikar. bilmiyorum acaba muharrem bey ve bazi az gelismis yazarlar arabalari okuzlerin cekecegini mi dusunuyor?

  bu araclar elektrikli olacak. acin bir bakin bakalim tesla ve google'in surucusuz arac calismalari icin kac cift okuz istihdam edilmis? pardon yazilimci.

  yani biraz basiret sahibi olmak lazim. her hangi bir partiyi desteklemiyorum ama bu tip salak sacma yorumlar beni deli ediyor. ulan toplu igne bile uretilecek olsa desteklemen lazim. sen assagiliyorsun. gotum ya. daha klavye ve mouse dan ote donanimsal bilgisi olmayan insanlarin endustri 4.0 ve yazilim hayallerine kapilmasina sinir oluyorum.

  iste bu turkiye'nin son 50 yili. ataturk soyle mi demisti? "efendiler, en yenisini taklit edelim, basalim gecelim!"
  ataturk her seyi en bastan kurdu. o tarihlerde 1930 larda millet uzaya gitmek icin hiz yaparken, ileri goruslu bir lider olarak kendisi gidip toplu igne uretmenizi saglayan fabrikalari ve demir celik fabrikalarini ve muhimmat fabrikalarini kurdu. (rusya'dan geldi iskenderundaki) (hee simdi ki hedefiniz bu demir celik fabrikalarini %100 yerli yapmak olsun mesela) bu isin ne kadar onemli oldugunu bir bilseniz!
  ve daha nicelerinin ilk temelini atti atam.

  ama siz 1950 ve sonrasi kafadasiniz. her seyi assagila, her seye ozen. temel yok. tamah yok!

  gercekten sinirlendim!
 • kesinlikle hakli olan soylem. amk daha ayrandan ote bi sik uretemiyorsun ama bu saatten sonra araba isine girecen. ee kime satacam ben bunu amk? yerli piyasa disinda alacak kim var? yerli piyasa maliyetin yuzde kacini karsilar?
  ricardoya cikar bu is. karsilastirmali ustunlukler teorisidir bunun cevabi. ona gitmeye bile gerek yok da iste asil mesele ricardodadir.
  buna ayrilacak butce ile zaten iyi gelismekte olan yerli savunma sanayiye aktarsan parayi daha karli cikarsin. en azindan onu disari satiyorsun.
  yerli araba ne amk? hayir ic piyasa da bile satamazsin yani.
 • geçen sene olması lazım, burada da tartışıldı bu konu. endüstri 4.0 denilen mevzu bu. sanayi devrimi ve buharlı makineler 1, elektrik 2, bilgisayar 3, robotik 4. endüstri devrimidir. araba yapmak burada 2 ile 3 arasında bir noktaya yerleşiyor. 1 ton çelik ile üretebileceğin arabanın değeri ile bilgisayarın değeri arasındaki farka bakıp, üzerine bir de robot ile olabilecek farkı düşünürseniz mantıklı gelecektir. aa ama yerli ve milli olacak, yerli robot dediler japon robotuna namaz kıldırıp sema döndürdüler aq.
 • endüstri 5.0 ın tartışıldığı bir zaman dilimi için doğru olan söylemdir. bu zaman dilimi de günümüz oluyor.
 • kesinlikle katıldığım sözdür. millet marsta damacana su işine girmiş sen bu saatten sonra araba üreteceksin. çok meraklısı isen satın alırsın var olan bir araba firmasını, yıllarca argesi, reklamı püsürü ile uğraşmaz yoluna bakarsın. tabi amacın bağcı dövmek değilse...
 • adam ne anlatıyor, neyi kastediyor, bu mallar gelip burda neyi eleştiriyor...

  hayır şimdi paragraf paragraf açıklasam bir kelimesini anlamayacak.

  tanım: doğru tespittir. bir devletin vizyonu 100 yıl öncesinin teknolojisini bugün üretip "bakın kendi arabamızı yapıyoruz" demek olmamalıdır.