şükela:  tümü | bugün
  • devletin doğumundan itibaren tüm vatandaşlarına getirmesi gereken zorunluluk. tabii doktorlarımız daha iyi bilir ama bence yılda 2 kez check up zorunlu olursa birçok hastalık erken evrede tespit edilebilir ve böylece hem erken tedavi başlatılıp ölüm oranları azaltılır hem de devletin sırtındaki yüksek masraflı tedavi yükü azaltılmış olur.

bu sistemde check up masrafını devletin karşılaması gerektiğini ayrıca belirtmeme gerek yoktur sanırım.
  • şimdi bir şey anlatacağım.

meme kanseri olma riskim çok yüksek olduğu için doktorum 2 3 senede 1 kontrole gelmem gerektiğini söyledi.

ilk kontrolüme geçen gittim. ultrason çektirmek istiyorum dedim. neden dedi. kontrol dedim. bir şeyin mi var dedi. meme kanseri riskim yüksek olduğundan birkaç sene önce böyle böyle demiştiniz dedim.

neyse gittim randevu aldım. ultrasona 1 ay sonra girebildim. gittim. ultrasonu çeken kadın neden geldin dedi. kontrol çünkü dedim. bir şeyin mi var dedi. yoooo riskim yüksek sadece dedim.

yani erken teşhis için doktora gidip kontrol olmak istediğinizde garipsiyorlar. yılda 2 kez check up mı?

hayaller hayatlar falan.
  • parasını verirlerse zorunluluk koymaları şart değil. bedava olsa haftada üç kez gidecek insanlar tanıyorum. hepimiz tanıyoruzdur.
  • tıp dünyasınca hoş karşılanmaması gereken bir argüman
  • simdilik sacma.

zaten erken teshis edilebilecek kanserler tarama programinda. belli risk gruplarinin taranmasi oneriliyor.

ama genel populasyon icin boyle tarama testleri mevcut degil. etkili degil. masraflari da azaltmaz. aksine arttirir.

checkup olayi da cogu zaman insanlara guven hissi satmak anlamina geliyor.
  • 20 tl'lik çek ap.

ahmet abi çek ordan bir 20 tl'lik çekap.

"göz muaynesi tamam. boğaz muaynesi. eller ayaklar sağlam. gönder sıradaki gelsin."
  • ben evliyken senede en az 3 defa yaptırıyordum. boşandıktan sonra check-up olayını bıraktım. çünkü kendimi inanılmaz rahat ve sağlıklı hissediyordum. tabii bu durum çakal, paragöz hastanelerin dikkatini çekti, çünkü artık onlara gereksiz yere para kazandırmıyordum.

beni günde en az 5 defa aramaya başladılar, ben sürekli meşgule alıp bunları oyalamaya başladım, fakat bir müddet sonra arama sayıları günde 10’a falan çıktı, yine beni ısrarla aradıkları bir gün sinirle telefonu açıp, bunlara ana, avrat gidersin... baktım çıt yok. en son bunlara ben artık boşandım, tüm sorunlarımdan arındım, kendimi mükemmel hissediyorum, beni aramayın artık diyerek telefonu suratlarına kapattım...

aradan 1 ay geçti kimse aramadı, tam bunlardan kurtuldum derken bir sabah arabama giderken sileceğin arasına serpiştirilmiş bir kağıt gördüm, kağıt üstünde sadece beni ara ve bir cep telefonu numarası yer alıyordu, merak ettim kim bu diye ilgili numarayı aradım. bir kadın, beni uzun zamandır takip ettiğini, benden hoşlandığını fakat benimle konuşacak cesareti kendinde bulamadığı için böyle bir duruma giriştiğinden söz etti. fakat anlattığı gibi hiç de çekingen bir tavrı yoktu. durumdan şüphelendim ben tabii.

sonra ilgi numarayı şöyle bir araştırayım dedim, araştırdıkça benden hoşlanan kızın check-up yaptırdığım bir hastanede çalıştığını öğrendim ve bende jeton düştü. demek ki beni yemliyorlardı. çakallar... akıllarınca beni kafalayıp, hayatımı sikip, atarak eski günlerde olduğu gibi beni yine kendilerine yılda 3 defa check-up yaptıracak düzene getireceklerdi.

ama ayhan size kanar mı hiç? kızla iki, üç hafta çıktım sonra siktir ettim.
  • devlet tamamını karşılayacaksa bir de süründürmeden işlemleri insan gibi uygulayacaksa eyvallah,yaz beni listeye.
  • bunu zorunlu yaparlar harcı da 500 lira olur. ödemeyene sistemde borç işler. tabii ki her şey sağlığımız için. gss'nin üstüne çilek gibi olur.

sokakta arabaların park yerlerini de vatandaşa satacaklarını duyduğumdan beri vergisi olmayacak bir şeye inanmam.

mesela türkiye'de insan türünün kulağının arkası da yoktur. kara delik falan diyerek uzayda diye anlattıkları yer vücudun o bölgesi yüksel ihtimal.
  • böyle bir şey gelirse şu şekilde oluşacaktır.

dr: herhangi bir şikayetiniz var mu?
    hasta: bir şeyim yok.

rapor: sağlamdır.

genelde işe girerken, memuriyete atanırken ve ehliyet alırken alınan sağlık raporları gibi formalite olacaktır.