• bazen en olmadık yerde akla gelirler. hiç alakasız, aniden, böyle bir anda bundan beş yıl, on yıl, on beş yıl öncesinden annenizle babanız aranızda geçen bir konuşma aklınıza gelir ve ancak yıllar sonra anlam verirsiniz o konuşmadaki imalara. "çok yorgunum erken yatalım", "ben de yorgunum, yatıyorum, hadi oğlum yerine git sen de". tüylerim diken diken oldu yazarken bile... ne de safmışım. saat 20:00 p.m'de neyin yorgunluğu, neyin uyuması bu acaba günahkar bedenler???

ya da ofiste (ofis: türkiye'de sözlük yazarlarınının yaşadığı yerlere verilen ad) aniden akla gelen liseden bir kız arkadaşın söylediği şey: "hafta sonu annemler yok. özge ve beril erkek arkadaşlarıyla bize gelecek, sen de gel, patates kızartırım". bakın burdaki genel imayı o zaman anlamamış ve ezgi'nin davetine sınıftaki en yakın arkadaşlarımdan yaşar'la gitmiştim. ama yıllar sonra ofiste anlayınca hayata isyan edesim geldi. ama yine de patates kısmı kafa karıştırıcı geliyor hala. onu niye söyledi lan acaba?
  • bundan 3 yil kadar önceydi. metroda bir kizla tanistim. hic detaya girmeyecegim. 4-5 durak sohbet ettik. sonra birden gözlerime derin derin bakarak "ben burada inmeliyim" dedi ve bakislarini otomatik kapiya cevirdi ve birdaha bana bakti. ben de "iyi negzel, hayirli günler" dedim. indi gitti amina koyim.
  • su sekilde ifade edilir: "haaaaaa!"
  • bundan birkaç yıl önceydi, otelde bi kızla tanıştım. ertesi gün merdivenlerde karşılaştık. bu bana ürkek ürkek meraba demesin mi? o an anlamadım tabii, yıllar sonra ah dedim "gafamı skiym" afedersiniz. o imayı nasıl anlamadım amk yaa
  • şirketten 10-15 kişinin katılacağı bir eğitim için şehir dışındayız, gündüz eğitim gerçekleşti, akşam hepberaber yemeğe gidildi, sohbet, muhabbet, alkol alındı ve otele dönüldü, herkes birbirine iyi akşamlar dileyip odalarına çekildiğinde saat zaten oldukça geç olmuş, ertesi gün devam edecek eğitim için yatma vakti gelmişti.

ben de odama girdim, daha çantamı bıraktım, kıyafetlerimi çıkartırken oda telefonu çaldı. telefondaki ofisten :) abi dediğimiz, esprili, sıcakkanlı, güleryüzlü ve de evli bir herifti. "naber napıyosun"'la başladığı cümleyi, "bak burası başka şehir, dışardan bişey lazım olur filan, sakın gece gece dışarı çıkma, bi ihtiyacın olursa beni ara, oda numaram 206" diye tamamladı. ben de "yok zaten artık yatıcam abicim, teşekkür ederim" diyip kapattım, duşumu aldım ve yattım, hatta kendi kendime, "ne babacan adam, gerçekten çok iyi insan, bak nasıl da bi ihtiyacın var mı filan dedi, aferin lan adama" diye düşünerek uyuyakalmışım.

bu olayı hiç önemsemedim, bir daha da hiç böyle bir muhabbet olmadı, hatta kendisiyle sonradan yine bir başka eğitime gittik filan, konusu bile olmadı, neyse aradan oldukça uzun zaman geçti, bu adamın karısını aldattığı dedikodusu dönmeye başladı, işte o dedikoduyu ilk duyduğum anda bir aydınlanma yaşadım, beynimde yıldızlar uçuyor, havai fişekler patlıyor, renkli renkli ışıklar kafamda yanıp yanıp sönüyordu. ulan?!! yoksa?!! "bi ihtiyacın var mı?!!" "ihtiyaç!"... ne demek istedi ulan bana bu taşakları pörsümüş, kıçının kılları kadayıf olmuş koca herif diye, o günden beri içim içimi yer. bakın hala emin değilim, hala şüphelenmiyorum, dikkat. adam yaşça büyük ya, evli ya, babacan ya... vay puşt...vay göt... şimdi yazdıklarımı okurken bile yuh nasıl anlamamışım dedim lan!
  • (bkz: candide)
  • yaklaşık 10 yıl ile sanırım rekoru elimde bulundurduğum imadır efendim.

o zaman hala facebook hesabım vardı ve yolda görsem selam verecek kadar bile tanımadığım bir de facebook arkadaşım vardı. o yıllarda google'da bir şey aratabilmek için cümlenin tamamını yazmanız gerekiyordu. şimdi tahmin özelliği aktif değildi yani. neyse bu tahmin özelliği ilk çıktığında bayağı bir konuşulmuştu. ulan ne büyük teknoloji falan demiştik.

velhasılı kelam bu bagsettiğim arkadaş da bu özelliği eleştirmek için şöyle bir şey yazmış:
    "bence google'ın bu yeni özelliği çok kötü oldu. ya ben 'grup seksendört' diye aratırken odaya biri girerse?"
    ben bu yazıyı ilk gördüğümde bayağı bir gülmüştüm. çünkü biz o zamanlar nu metal dinliyorduk ve yerli pop rock grupları ile kendi çapımızda devamlı taş taş geçiyorduk. bu adam da gizlice grup seksendört dinlerken yakalanmak istemiyor gibi bir şey düşünmüştüm haliyle.

meğer adam grup seksendört yazarken grup seks ile ilgili bir şey çıkar diye diyormuş onu. ve ben bunu az önce kafamda hacettepeliler ile grup seksendört aynı kişiler miydi lan diye düşünürken anladım. kaç sene oldu tam bilmiyorum ama rahat bir 10 yılı var.
  • benim tek değil bu durumum. ciddi bir mallık mı desem, safozluk mu desem, ne desem bilemediğim bir olgu bende. artık kronikleşmiş, iyileşir mi emin değilim.

kendimi teselli için "üzülme mjorate, sen net ve iyi yürekli birisin. imalardan anlamaman normal" desem de, yetmiyor bu teselli. net de değilim, iyi yürekli de. anlaşılan zeki de değilmişim, imalardan anlamadığıma göre...

sözlükte defalarca yazmışımdır, ama en unutamadığım şu -> #38800641
  • üniversite ilk yılı ankara, ders kaydı yaptırmak için koridorda bekliyoruz, 15-20 kişilik bir ögrenci grubu, orta yaşın biraz üzerinde saçları yarıdan çok beyazlamış at kuyruklu hoca olduğunu tahmin ettiğimiz hafif göbekli tıknaz bi herif geldi,
    -ne bekliyorsunuz godo yu mu? dedi,
    o zaman agır hakaret, küfür ettigini, hepimizi aşagıladığını düşunmüştüm,
    meger sonraki yıllarda anladık ki adam efsane imada bulunmuş,

(bkz: godot'yu beklerken)
  • belki 20 yıldan fazla olmuştur, ara ara aklıma gelir ve gülerim kendi kendime, bir de "terbiyesiz herif!" diye içimden söylenirim adını bile hatırlamadığım o adama.

ıcq kullanılan yıllar... tanımadığım ama tipini beğendiğim bir adamla yazışmaya başlıyoruz. 4-5 gün seviyeli bir şekilde yazıştıktan sonra bir geceyarısı benden telefon numaramı istiyor chatleşirken ve illaki "konuşalım hadi, sesimizi duyalım" diye ısrar ediyor. bu ısrarı karşısında "bu saatte neden?" diye sorunca da, "tek elle yazmak zor oluyor" diyor... ben "nasıl yani, niye tek elle yazıyorsun ki, aaa geçmiş olsun, yoksa kolunu filan mı kırdın?" diyorum, o ise "hadi cici kız, bye bye sana" diyerek sohbetten çıkıyor ve bir daha da bana yazmıyor.

bu yazışmadan sonraki bir kaç gün epey içerliyorum adamın bu tavrına, bir erkek arkadaşıma anlatıyorum son yazışmamızı ve kahkahalar eşliğinde bana durumu izah edince kafama dank ediyor herşey....

(bkz: icq ve mirc kullanmış efsane nesil)
hesabın var mı? giriş yap