şükela:  tümü | bugün
 • müzik yazarı murat beşer'in yeni çıkan ve türk müzik dünyasına yön veren, bu dünyada tutunamamasına rağmen bu aşkından vazgeçmeyen insanları anlatan kitabı. çizimleri de aptülika tatafından yapılmış.

  halil turhanlı tarafından yazılan kritiğinde geçen cümleden:
  "aslında müzik âleminin göbeğinde olup, bu âleme bir tür yön verip popüler olmamış, şöhrete ulaşmamış fakat müzik aşklarından hiç taviz vermemiş kişileri ele alıyor."

  murat beşer / yoldan çıkmış simalar / iletişim yayınları
 • elinde hali hazırda 45 tane kitap yazacak malzeme olmasına karşın, hep daha iyiyi ve mükemmelliği hedeflediği için murat beşer'in ancak piyasaya sürdüğü eseri. ancak derken yıl bazında, yoksa kitap geçen ayın 15inde çıktı. yazar, tam 32 yıldır müzik yazıları kaleme alıyor, binlerce yazısı var, kendi ifadesiyle en sonunda bu yazılar insan suretlerine dönüşüyorlar ve bir seri haline geliyorlar. beşer ilk etapta, asla kitap fikriyle yola çıkmamış ama hem hitap yeteneği, hem yazım yeteneği ortada olduğundan dostları tarafından ısrarlar ve bitmek bilmeyen sorular katlanarak gelmeye başlayınca, kitap ortaya çıkmış durumda.

  kitabın yolculuğu, yazarın arşivindeki binlerce plak arasında en tuhaf olanlarını kaleme alma isteği ile başlıyor, sadece plak içeriğini değil, onu nasıl temin ettiğini, kimin tavsiye ettiğini ve onunla ilgili değişik bilgiler aktarmak hedefiyle yazmaya başlıyor. ama daha sonra yazım sürecindeki tüm hatırladığı detaylarla kitabın macerası başka bir şekle dönüşüyor.

  özetle, popülizmin rağbet gördüğü ülkede, müzik piyasasının tam ortasında durup, onun akışına yön veren ama şöhretten fersah fersah uzakta kalmayı yeğlemiş, donanımlı, şevk sahibi, yetenekli, müzik aşıklarının ele alındığı bir kitap bu. yoldan çıkmış simalar, suretleriyle yön veren ama kenarda durmayı yeğleyecek kadar müzik yolculuğunun bizzat kendisini baz alanların hikayesi.
 • müzikseverlerin müzik yolculuklarında karşılarına çıkan güzel insanların içten, sıcak, gerçek müzikal hikayelerini anlatan, geçmişe özlemle okunan murat beşer kitabı. gazetede yayınlanan yazılar biriktikçe kitap olmasını diliyordum hepsini birlikte yeniden okumak için. sonunda kitap olarak çıktı yoldan çıkmış simalar, arkası da gelecek gibi. müzikle yaşayanların, müziksiz yaşayamayanların, müzikten beslenenlerin, müzikle besleyenlerin, sıkı sıkıya bağlı oldukları tutkularıyla geleceğe dair umut veren müzik insanlarının kitabını yazdığı için murat beşer'e ne kadar teşekkür etse az müzikseverler. bir dizi kitaba dönüşeceği tahmin edilen yoldan çıkmış simalar kitaplarının arasında yerini almak üzere yoldan çıkmış simalar'ın ayrılmaz parçası olan murat beşer'i de anlatan bir kitap lazım şimdi... aptulika'nın çizimleri de müthiş. yazılanlar ve çizimler birbirini çok güzel bir şekilde tamamlıyor, yazılan kişileri tanımayanlar çizimlere bakınca tanımış kadar oluyor. shades süleyman*, apaçi ayhan *, garajyen barbo*, zihni şahin, levent erseven ilk dikkatimi çekenler... daha kimler var kimler... müzikseverlerin kişisel müzikal yolculuklarında yol göstermiş, ilham vermiş, resimleri de, kelamları da güzel müzik insanlarının kitabını yazmış murat beşer. okumayan müziksever kalmasın!