• bu şampiyon, tozlu sahalardan binbir mücadele sonucu birinci çıkan sebze ve meyve gibi yiyecek türleridir. ülkemizde kimi zaman ekmek, kimi zaman domates kapıyor bu ünvanı. başka ülkelerden zam şampiyonları çıkmıyor galiba. rakipsiz kalıyor bizim şampiyon, bütün bir ay ya da yıl ülkedeki diğer yiyecekleri alt etmek için savaşıyor kendince. üreticisi ile toplantılar yapıyor, ithalatçılar birliği ile görüşmeler, marketlerde raf payı pazarlıkları... ee, zor iş şampiyon olmak. çok çalışıyor, çookkk... *
    (bkz: bir file kaça doluyor)
  • büyük kanalların haber bültenlerinde genellikle arka fonda gora filminin müziği ile birlikte sunulan haber.

bir semt pazarına acar muhabirlerden biri gönderilir, teyzelerle, amcalarla hayat pahalılığı hususunda iki lak lak ederler, bu arada arka fondaki şarkı bazen yükselerek bazen de alçalarak devam etmektedir. bu arada ekranın altında da ''zam şampiyonu sivri biber oldu'' filan yazar.

niye bu kadar anlattıysam. ben sadece gora film müziği ayrıntısını belirtmek için girmiştim, uzattıkça uzattım dandik coğrafya öğretmenleri gibi.
  • temmuzda limon, rakı ve domatesin paylaştığı şampiyonluk. domates kış sebzesi ya o bakımdan.
hesabın var mı? giriş yap