aynı isimde "zeitgeist" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhakkak izlenmesi gereken bilincl(endiric)i film.

  (bkz: #10990997) veya (bkz: http://www.zeitgeistmovie.com/)
 • aşşağı yukarı 4 yılda hazırlanmış ve ancak bir kaç ay önce yayınlanmış devasa bir kolleksiyon, bilgi birikimi üstüne üstlük uyandırma servisi.

  edit: bu filme dikkat
 • hakkında bir yığın tartışma dönen film. kesilip biçilip american zeitgeist adında bir versiyonu türetilmiş ve imdb olsun, wikipedia olsun bütün güvenilir?! kaynaklar bu versiyona yönlendiriyor sizi. halbuki filmin kendi resmi web sitesinde üstüne basa basa filmin orjinali burada, buradan indirin diye uyarmışlar. hatta torrent linkini de kendileri vermişler:

  http://www.zeitgeistmovie.com/dloads.htm

  iniyor bakalım, izleyip göreceğiz.
 • wikipedia'nın her nasılsa milyonlarca kişinin izlediği bir filmi kayda değer bulmadığı ve hakkındaki bilgileri sildiği film.

  http://en.wikipedia.org/…letion/zeitgeist_the_movie
 • çok başarılı, inançları derinden sarsacak potansiyele sahip bir komplo teorisi(!) filmi. loose change gibi sadece on bir eylül saldırısını değil arkasındaki sebepleri de incelemiş kanımca başarılı olmuştur. filmin sonunda varılan sonuç, her ne kadar ütopik bir teori gibi dursa da big brother'ın hayal edemeyeceğimiz işler peşinde koştuğunu hesaba katarsak, teorileri sevenleri memnun edecektir.

  --- spoiler ---
  filmle ilgili asıl bahsetmek istediğim kısım din konusunun incelendiği kısımdır. eski ve yeni ahit ile ilgili olan bölüm benim için güzel bir deneyimdi. musevilik ve hristiyanlığı iyi bilmeyenleri ya da benim gibi müfredattaki din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden öğrendiği kadarıyla bilenleri bile ağızları açık bırakacak saptamalara boğan bir bölümdü. beni etkileyen, bu bölümde verilen bilgilerin çarpıcılığı değil bu bilgilerin kabak gibi apaçık ortada olmasına rağmen bir şekilde gündeme getiril(e)memiş olması oldu.
  --- spoiler ---

  bunun dışında filmin diğer bölümleri gayet mantıklı bir şekilde kurgulanmış olsa da teorilerin din ile ilişkilendirilmesi bana zayıf kalmış gibi geldi. sonuç olarak herkese şiddetle tavsiye edeceğim bir film oldu kendisi. ilgili linke ulaşıp, (bkz: #11280098), mutlaka izleyin derim ben.
 • ilk bolumu kesinlikle kotu bir anlatima sahip ve sikarken ikinci bolumde 9/11 gerceklerinde loose change'den alinan argumanlarin ustune ekledikleri gercekten guzeldi. zeitgeist ekolunun dine inanmadigi zaten bir gercek anlatimda alaycilik da biraz ordan geliyor. jesus hikayesi uzerine sunduklarinin ne kadarini kanitlayabilirler bilemiyoruz. zira kac bin yil once olanin ne kadar dogru oldugu bir hengame iken bunun aksini iddaa etmekte bir o kadar inanilabilirligi zorluyor.

  kesinlikle "bos izlenmez" denilemez, degisik bir bakis acisina sahip belgesel. merkez bankasi ve rockefeller'larin yaptigi seyler uzerine yaptiklari sunum gercekten gordugum en bilgilendirici sunumlardan biriydi. herkesin kesinlikle bir kez izleyip farkli inanc ve sistemlerden gelmemize ragmen rasyonel dusundugumuzde dunyanin ne kadar boktan bir sistem uzerine kuruldugu gercegini bir kez daha idrak ettiriyor.
 • para ve güç denilen şeylerin her türlü değerin üstüne çıktığını biraz daha fazla anlamamıza olanak sağlamaya çalışmış devasa araştırma. bırakın komplo teorilerini, gerçekten mi böyle oldu ları... eğer biz şansa bu hayatları yaşıyorsak, yani ıraklı veya orta afrika ülkelerinden birinde doğmuş olsaydık, hayatımızdaki en önemli şey ne olacaktı: hayatta kalmak. ama bizim veya daha da ileri gidelim tüm batı medeniyetinin ( ve tabi ki bundan önce doğu medeniyetinde zevki sefa dönemleri var ) hayatımızdaki amaçlarımız neler: daha fazla para kazanmak, daha çok tüketebilmek, daha rahat bi hayat geçirmek, daha çok tatmin olmaya çalışmak, daha çok ünlenmek, hep daha fazlasını istemek. din, milliyetçilik, sınıf ayrımcılığı ve bunlar gibi bir çok topluluk belirten, bizim yarattığımız öğeler bizi birbirimizden uzaklaştırıyor, insan olmanın değerini unutturuyor.

  bu filmin her sölediği doğrudur veya yanlıştır diye söylemler saçma olacaktır, fakat eğer birilerinin hayat amacı bambaşka iken, sadece coğrafi şansa göre diğerleri aç bir şekilde hayatta kalma savaşı veriyorsa burda birşeylerin yanlış olduğunu düşünmek herhalde saçma olamaz.
 • hakkinda kesinlikle bir $eyler yazmam gereken belgesel. fakat soyleyebileceklerim zaten filmin icinde var. soyleyebilecegim tek $ey izleyin, izleyin ve izleyin. ve kim oldugunuzu hatirlayin.
 • sicko ile peşpeşe izlenmesi gereken film. dinle ya da 11 eylül olayları ile ilgili olan bölümler o kadar önemli değil.asıl son bölümündeki amerikan doları ve adamların nihai amaçları ile ilgili olan bölümleri önemli . ayrıca bu bölümler herkesin anlaması için gayet sade bir şekilde anlatılıyor . ne yalan söyleyeyim fedi gerçekten böyle kurduklarına inanmıyordum izledim inandım .