şükela:  tümü | bugün
 • arap dünyası üzerine yoğun çalışmalar yapan, son dönemde evliya çelebi'nin dicle-fırat haritasını ortaya çıkartan önemli bir tarihçi marmara üniversitesi öğretim üyesi...
 • bu akşam tarihin arka odası'nda konuk olacak akademisyen.
 • tarihin arka odası programına konuk olmasıyla tanıdığım, üslubu ve bilgi birikimine hayran kaldığım, dersine girmek istediğim hoca.

  ayrıca baştan tavrını koymasıyla şimdilik murat bardakçı'nın gereksiz araya girmelerini, konuyu dağıtmalarını ve e-postalara söylenmesini engellemiş gibi görünüyor.

  edit: engelleyemedi.
 • medyatik olmamasından ötürü yeterli değerin verilmediğini düşündüğüm bir tarihçi.

  derslerinde zaman zaman beyin esneten bir tarzı vardır. sinir uçlarına kadar sindirmiş olduğu ortadoğu ve kuzey afrika'ya başka gözle bakmanıza neden olur.

  pek bilinmeyen kıymetli de bir çalışması vardır. mustafa kemal hakkında 1922'de yazılmış ve ilk biyografisi olma özelliği taşıyan kitabın çevirisini yaparak dilimize kazandırmıştır.
 • ali murat kurşun isminde marmara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesinde uluslararası ilişkiler bölümünde araştırma görevlisi olan oğlu var. çok yardımsever birisi. oğlan babasına çekmiş ise baba kral adam olmalı.
 • 19. yüzyıl osmanlı maiyetindeki arap dünyasına dair, osmanlı arşivlerinde yaptığı araştırmalarla da bilinen fatih sultan mehmet vakıf üniversitesi tarih bölümü başkanı. ayrıca ordaf başkanı.
  katar ve vahabiler hakkında yaptığı araştırmalar suud ve katar'ın osmanlı son dönemindeki durumunu, meselenin kaynağına, yani osmanlı arşivlerine başvurarak ele alır.
  5 haziran 2017 katar krizi sonrasında meseleyi sağıyla soluyla ele alan pek çok yazı kaleme aldı, pek çok tv programına katıldı. 15-20 sene önce yaptığı çalışmalar bir karşılık bulmaya başladı. gördüğüm kadarıyla yazdıklarını şuraya koydum.

  academia hesabı: https://marmara.academia.edu/zekeriyakursun
  kişisel web sayfası: http://www.zekeriyakursun.com/
 • yeni şafak yazıları ve ordaf çalışmalarını merakla takip ettiğim ortadoğu tarihçisi.