şükela:  tümü | bugün
  • her zaman her yere uyum sağlayarak her işin üstesinden gelebileceği düşünülen zeki insanların, bu yeteneklerini kullanamayacağı yerler ve durumlar.
  • (bkz: trafik)
  • askerlik. o kadar mantıksız işler var ki az biraz kafası çalışan zaten intihara meylediyor.

örnek veriyim (gerçektir)
    çok üst rütbeli bir komutan bir gün bi karakolu ziyarete gider. karakolu gezerken yeni beton atılmış bir yer görür "şunun başına bi asker koyun" der, hemen korlar. sonra aynı komutan 1 sene sonra aynı karakola tekrar gider bide bakar ki çok anlamsız bir yerde tam teçhizat bi asker beklemekte "hayırdır oğlum" der karakol komutanı "komutanım siz emretmiştiniz geçen geldiğinizde burada biri dursun diye" der. komutan "ben beton kuruyana kadar beklesin demiştim"
  • siyaset. bir'ine sırtınızı yaslayın, keyfinize bakın. zeki olmaya gerek yok.
  • (bkz: baht)
  • sevgili bulmak. çünkü insanların çoğunluğu benim zeka seviyemin çok altındadır. zekamı kullandığım zaman çoğu kız malmışım gibi bana bakar. çoğu kız yüzeysel erkek sever. ama ben istesem de yüzeysel olamam. öküz olamıyorum yani istesem de.

not: bu yazıda asla cinsiyetlçilik yok. dikkatli okuyun.
  • türkiye
  • tasarım gerektiren işler bu tanımda başlara oynar. yoksa yoktur yetenek, ne edek yani?

çok basit durumlara tahammülsüzlük yaratır

devamlı tekrar eden işlerdeyse bıkkınlık yaratır

aksine her yer ve her zaman uyum sağlamak ile zekanın bir bağıntısı yoktur. politik davranmak gerekebilir ve belki başarılı olunabilir ama uyum sağladığın yere hayatın boyunca bağlı kalacaksan zeki olmanın ne anlamı var ki...
  • genel olarak is ortamı ya da sonucu çıkar ilişkisine dayalı her yer. önemli olan sizin işi yapabilmek için ne kadar akıllı yolkar ürettiğiniz değil bu iş yapılırken yukarıdakilerin çıkarına ne kadar hizmet ettiğiniz yani kısaca patronuzun gotunu ne kadar yaladiginizdir. en saygın kurumlarda ve kişilerde bile yalakalığın bu kadar prim yapabiliyor olması hayret verici. zekanizi yalaka olup uygun insanların egolarini da oksayacak sekilde evrilmediginiz takdirde cogu zaman hic olmaya mahkumsunuz.
    (bkz: eksi itiraf tadında entry girmek)
    (bkz: is ortamı gergin be sözlük)