• bir baltaya sap olamadığını düşünen insanların dostoyevski'yi referans göstererek kendini "ben zekiyim" diyerek kendini avutacağı başlık olacaktır.

at fava bekle.
  • kendimi tam olarak bu modelde hissediyorum umarım gelecekte değişir.
  • ya da bir baltaya sap olamamış insanların kendini zeki sanması.
    aslında ben de tam olarak bu durumdayım otuzlu yaşlardayım. ortalama maaşla özel sektörde çalışıyorum. zamanında lisede aynı sıralarda oturup öss de benden daha yüksek net yapan arkadaşlarımın birçoğu da devlette ben özelde. üniversitede aynı sıralarda oturup şu an doçent olan arkadaşlarımda mevcut. fark ne peki? bir çoğunun üniversite yıllarından benimki kadar çok anısı yok mesela şenliklere gitmeyen içip içip kafa bi milyon eve dönerken son parayla eşşek öldüren şarabı altmışlıklarında olduğunu sanmıyorum. o şişeyi açmaya çalışırken salonun ortasında patlatıp evdeki bozuklukları toplayıp bir daha aldıklarınıda. ya da paraya ihtiyacı olmadığı halde part time tercümanlık yapıp gezdiklerinide. yurt merdivenlerinde sabaha kadar oturup sohbet etmemişlerdir çünkü muhtemelen ders çalışıyorlardı o sırada. şimdi kim zeki bilemiyorum daha zeki olmadıkları kesin.
    birçoğunun benden daha lüks evi arabası var. ama benim kadar çok gezmemişlerdir. bir çoğu evli otuzlarına yakın arkadaşlar ya da aile tarafından tanıştırıldıkları birileriyle mantık evliliği yapmışlardır. bense 9 senedir hala aşık olduğum adamla dört ay içinde evlendim. şimdi bakıyorumda hayatım kumarmış aslında. zeki adamın yapacağı iş değil benimki.
  • tek sebebi; zekasını zevki ve rahatlığı için harcıyor olması. bak, bunun için makaleler, kitaplar okumana gerek yok, tamam var ama özet bu; zevk ve rahatlık.

zeki insan sistemin boşluğundan yararlanmayı sever. bu onun sorumluluktan kaçtığının göstergesidir. hayatı hiç zorlanmadan rahat bir şekilde yaşamayı ister. bunun için kendini sürekli ödüllendirir; gezer, tozar, yer, içer, eğlenir. ama bunlar için bir bedel ödemesi gerektiğini, zamanı gelince anlar. işte hüzün burada başlıyor; yapacakları için yeterli kaynağa sahip olamaması, bunun içinde çok çalışmaya mecbur olması, çalışırken de tüm zevklerden mahrum kalacak olması fikri, yer bitirir o zeki adamı.

eyyy zeki insan! işte sen böyle karmakarışık bir şeysin.
  • zeki olmak ile üretken olmak birbirini beslese de birbirine bağlı kavramlar değillerdir.

şöyle ki; zekayı kabaca bir kavramı anlama, sorun çözme ve kavramlar arası bağlantı kurma gücü olarak tanımlarsak bu özellik arttıkça insanın üretkenliğinin kapasitesi de artacaktır. öyle ki aptal bir insanın 50.000 çalışanı olan milayar dolarlık bir şirketi yönetebilmesi ve sorunlarını anlayıp kısa sürede çözmesi söz konusu değildir. yalnız sadece zeki olmak da böyle bir iş yapabilme kapasitesinin varlığını getirmez.

üretkenlik ise farklı bir kişilik özelliğidir. mesela pek çok dev şirketin yöneticisini bir balta ile ormanın ortasına bıraksanız bu insanlar bütün ormanı keser. normalde haftada 70+ saat çalışıp bunun her bir saatinde sizin bir haftalık üretkenliğinize sahip bu insanların yapısı böyledir. bir amaca ihtiyaçları yoktur, amaç kendiliğinden ortaya çıkar. bu dediğim gibi bir kişilik özelliğidir. bazı insanlar -ki nüfusun çok azıdır- çok yüksek verimlilik ile çok uzun süre çalışırlar ve işi her şeyin önüne koyarlar. bu insanlar bir baltaya sap olmanın çok üzerindedirler. üretkenliğin uç noktasını oluştururlar.

üretkenlik olmadan zeka tek başına iş başarabilme yetkinliğini getirmez. üretkenlik de zeka olmadan işe yarar olmaz. bir insanda ancak bunların ikisi birden varsa üretkenlik söz konusudur. ikisi de yoksa durum fenadır. ikisi de az çok varsa yaptığı işte başarısı ile göze çarpan bir insan olarak görürsünüz. ikisi de üst düzeyde ise aynı anda 3-5 şirketi yönetirken gece de başka bir iş üzerine kendini geliştiren, 1 haftada 10 haftalık iş yapan adamlar görürsünüz. (evet adamlar, bu insanlar nüfusun 1/10000'i olsa da %99'u erkektir. feministler dürtmesin, evrimsel psikoloji ile alakalı bir durum.)

edit: tespit edilen anlatım bozukluğu düzeltildi. henüz tespit edilmeyenler görüldükleri anda etkisiz hale getirilecektir.
  • başarı derken ne kastediliyor arkadaşlar? parayı vurmak mı? icat mı? matematiğin tavanına vurmak mı?

başarı;neyin için yaşadığın ile neyin için hırs yaptığın neden acı çektiğin merhametin dürüstlüğün gibi bir sürü kaideye bağlı değil mi zaten.

biraz örnek vereyim.
    türkiye'de en iyi türk futbolcular süperligte oynayanlar mı zannediyorsunuz. ya da bu futbolcuların yeterince zeki olduğu için mi futbulcu olduğunu düşünüyorsunuz?

cevap vereyim size.

türkiyenin en iyi futbolcusu pazarda don satıyor! buna emin olabilirsiniz!

eğer başarısızsan zeki olmanın bunda kötü psikoloji veya erken anarşistlik ile birlikte etkisi olabilir! eğer zekiysen hayatının yönünün çok azının elinde olduğu ve bunun zekaya bağlı olmadığını görürsün . ve bilirsin başarı için ortalama zeka yeterlidir!

ortalama zekasını övmek isteyen başarılı insansa aslında hiç sahip olmayacağı akıl ve zekayı aşağılamak için senin başarısızlığını da kullanıyor olabilir! eğer zekiysen buna da mahal vermemeliydin. başarılı veya başarısız,zeki insan lafı oturtur. dert yanmazdı.

çocukluğun nasıl yaşandığı,zekadan veya akıldan çok daha önemlidir mesela başarıda!
    üstelik başarı da bir sürü kategolrilere ayrılır.
    başarın neyi övdüğü, başarı acımasızlığın meyvesi mi. karaktersizlik olabilir!
    ya da yıllar boyu süren azim de olabilir!.
    herkesin azmi bile aynı seviyede değilken bu genelleme nasıl yapılabilir?

güçsüz başlık!

edit: bir zeka türünün başarıda kesin olarak etkisi vardır yazmayı unuttum. istediğiniz kadar akıllı olun eğer yüzleri ve isimleri kolay hafızada tutamıyorsanız başarı dediğiniz şey her neyse oranınız aşırı düşer! görsel zeka önemlidir!
  • boyle bir sey yok. bir baltaya sap olamayan insanlarin kendisini zeki sanmasi var.

he sen cok zekisin o yuzden kimse seni sevmiyor sayin ergen.
  • kim neye göre kime göre zeki?
    baltaya sap olandan beklenilen nedir?
  • övünmek gibi olmasın ama çevrem tarafından zeki addedilirim ve yine o çevrem tarafından bir baltaya sap olamadığım söylenir ki bu sonuncuya ben de katılıyorum. bu aşamaya nasıl ve ne ara geldim, hiçbir fikrim yok. hatta daha bugün bir baltaya sap olamadan öleceğime karar verdim; görünce yazmadan edemedim.
hesabın var mı? giriş yap