• 2013'te kızımla ilk (ve son) bir tatil ayarlamıştım. son anda ve indirimli gelen bir fırsattı ve kaçırmamıştım. ama elimde ne mayo ne de bikini vardı, bavul toplayıp tatile çıkmak içinse çok kısa bir süre. bir süre internette bakındım, olmadı. mağaza mağaza dolaştım olmadı. yani o kadar ara bedendim ki o zaman, üstüme uyan bir tanesi denk gelmemişti. en son bursa korupark'taki mağazaları dolaşırken, fiyatının yüksek olduğunu bilmeme rağmen, bir umut attım kendimi içeri ve bakındım. tam da üstüme uyan bir mayo buldum; lakin ne desenini (jaguar mı, kaplan mı ne) beğenmiştim ne de modelini (askılarında altın rengi zincir vardı). mecbur almak zorunda kaldım, epey de bir para bayıldım (300 tl). sonra tatile gittik ve döndük. plajda epeyce bir dikkatini çektim insanların, ama beğenerek mi baktılar gülerek mi emin değilim. ben mutluydum, denize girmiş miydim? girmiştim. sorun yoktu bundan başka bence.

ve fakat, o mayoyu aldıktan sonra bir daha denize neyin gidemedim. bir kere kardeşime vermiştim tatile gitmeden, o beğenmişti zaten, başka da deniz yüzü görmedi o 300 tl.'lik mayo. ne gördü biliyor musunuz? hamam. evet, bursa'da yaşıyorum ve pandemiden evvel çok sık olmasa da en geç 6 ayda bir illa hamama gidiyordum. e gidince de mayo giymek gerek, elde ise zeki triko var. başkası olsa o da aynını yapardı, eminim yapardı. o mayo şu an hala taş gibi, gram esnemedi, o kadar sıcak termallere girdi de bana mısın demedi. ne zincirinin rengi soldu ne dikişi attı. çekmecemde bekliyor hala pandemi bitsin de hamama gidelim diye. planlarımda oylat'a gitmek var mesela, orda da zeki triko giymedim demek istemiyorum.*

diyeceğim o ki, denizde de hamamda da gayet kullanışlı mayolar üretirlerdi. piyasada var olan modellerini hala beğenmiyorum, rüküş geliyor bana. amma parasının hakkını kat be kat veriyor. du... sanırım firma olarak epey zor durumdalar. umarım toparlarlar, ne diyelim...

o değil de, zengin olunca yapılacak ufak şımarıklıklar hanemde bu maddeyi zengin olmadan chek'lemişim bile.

hamamda zeki triko giymek -> chek
  • bildiginiz üç kağıtçı firma. bunlarin internet sitelerinden bir model beğenip aldim. 3 gün sonra bir urun elime ulaştı fakat rengi tutturup modeli yanlış göndermişler. müşteri hizmetlerine maille ulaşıp dogru ürünü göndermelerini istedim fakat alişveriş yaparken 229 tl olan modelin aslinda 320 tl oldugunu söylediler. ben de hem siparişimi hem de internet sitelerinden seçtiğim modeli whatsapp tan ilgili kişiye gönderdim. tamam ilgileniyoruz dediler fakat doğru ürünü göndermek yerine paramı iade edip internet sitelerinde de 229 luk modeli 320 ye çekiverdiler. o da yetmezmiş gibi benim sipariş sayfama bana gelen ve benim istemediğim modeli yapıştırıvermişler. sonradan hak iddia edemesin diye düşündüler heralde. oysa tüm capsleriyle yalanlari belgeli bir şekilde elimde. kısacası iş ahlakından nasibini almamış bir firma imiş kendisi. internet sitesini kullanmayi kimseye tavsiye etmem.
  • mayolarının içine güneşe çıkarmayınız, klorlu veya tuzlu suda kullanmayınız gibi ibare ler yazan firma. (bkz: başka bir isteğiniz) (bkz: küvete girmek için mayo almak)
  • bunu isim soyisim sanan insanlar var. bir de "ne guzel tesaduf olmus, adamin yaptigi is soyadi ile alakali" diyorlar...
  • bikinileri üstünü küçük, altını büyük yaptıkları için daha çok armutlarca tercih edilen mayo markası.
  • hastalıklı şeriatçı zihniyetin zincir vurduğu firmadır.

kalitesinin son yıllarda düştüğü doğru olsa da bunda katalog çekimlerinden dükkanların vitrin düzenlemesine kadar karışan kamu idaresinin baskıcı tavrının etkisi çok büyük. türk aile yapısına aykırılık gerekçesi ile zeki triko'yu çok hırpaladılar.

dönem, berbat renk paletleri kullanan rüküş tasarımlarıyla gerici tekstil firmaların ihya olma dönemi maalesef.
  • her yaz öncesi çıkar ortaya, kadınlar sayesinde parayı kazanır, erkeklerin enerjilerini emer…

mayo, bikini ya da pareo değildir beni meraklandıran. inanılmaz tatlı ablalar bulurlar hep. hiçbirinin adını bilmem, muhtemelen de ilk defa görmüş olurum. hayranlık duymaktan öte, adaletsizliği sorgularım hep. bu kadınlar kime aşık olur ?, kimse için ağlarlar mı ? terkedilirler mi ? ya da şöyle anlatmayaya çalışayım; bu kadınlar hangi adamların yanındalar abi ?

neyse işte, nasıl ki ürünleri ile kadınlara hitap ediyorlarsa, manken seçimleri ile de erkeklere ediyorlar. her ne kadar sinirlerimiz bozulsa da, yine de teşekkürü borç biliriz. hani bizim jenerasyonu fena yakaladılar. bizim jenerasyon için önemli yeri olan ablalarımızdan bazıları adriana lima, alessandra ambrossio, doutzen kroes, adriana karembeu, eva herzigova…sonra acaba dedim, abilerimiz, babalarımız ? demez olaydım. onlar daha iyilerini görmüşler, zeki triko çekimlerinde. 1986-kim basenger, 1987-kathy ireland, 1988-cindy crawford, 1989-claudia schiffer, 1990-nikki taylor…ey maşallah !!! çok yanlış zamanda doğmuşuz üstadım…
  • kapanmasıyla ülkemizde sektöründe dev bir boşluk bırakan marka. yazık oldu.
  • 15-20 sene önce fırtınalar estiren mayo firmasıdır. ünlü mankenlerle çekim yapması ile değil; çekim yaptığı mankenin sonrasında mutlaka meşhur olmasıyla * ünlüydü.
    zaten yanılmıyorsam zamanında “ zeki triko meşhur ediyor” vb haberlere de konu olmuştu firma.
    bana o dönemlerde de sonrasında da son derece zevksiz desen ve renkteki mayolarıyla sadece “ bunlara bu parayı verenler hangi kafayı yaşıyor acaba” dedirtti. gerçekten tüm samimiyetimle söylüyorum; mayo dayanıklı vs’dir dersiniz anlarım ama o desenler nedir?
    ben bunların benzerlerini 80lerde deniz tatiline gelmiş 50 yaş üzeri göbekli alman turist teyzelerde görmüştüm en son.
    o zamanların modası o zamanlarda kalmalıydı. yanlış yapmışsınız.
  • eski türkiye’ye ait güzel şeylerden bir tanesi.
hesabın var mı? giriş yap