• pirinç ve bal ile yapılan yurdum tatlısı
  • icine safran ve daha bilimum abuk seyler de konulur, sunnet dugunlerinde vermek gibi yine abuk bir adet de vardir, insani tiksindirmek cocukluk anilarinda dehset imgeleri uyandiran bir olusum olmak icin dunyaya gonderildigine inanasim var..
  • genelde pastane, tatlıcı gibi yerlerde satılmayan ama işkenbecilerde de her zaman olan tatlı.
  • özellikle trakya düğünlerinde yemekten sonra verilen garip bir tatlıdır. ancak zatie herkes sarhoş olduğu için gider o. kokar mokar tok tutar.
    (bkz: kokar mokar tok tutar)
  • zerde-pilav birlikte dugunlerde ikram edilirmis eskiden, icine gulsuyu da konur, cok az evde pisirilir, genellikle bol boyali tarafindan zerdecalsiz olarak en kotuleri de iskembecilerde bulunur.
  • genellikle işkembecilerde her daim* bulunan bir tatlı türevidir bu zerde.. ancak hiç anlayamadım bugüne kadar işkembe çorbası ile olan ilgisini.. hayır, işkembeciye gidersiniz güzelce içersiniz çorbanızı* * , ardından da kelle istersiniz belki*.. ancak, işkembe çorbasını içtikten ve kelleyi de yedikten sonra zerde niye yenir ne faydası vardır tüm bu kombinasyonlarla çözebilmiş değildim.. ''zerdecalı'' bilen tavırla utanmadan sordum bugün işkembeci ustasına :
    - ''abi, ben de biliyorsam arap olayım'' deyince olayın peşini bıraktım..
  • nerede bulunur: kanaat lokantasi uskudar
  • içine mutlaka damla sakızı konulmaldır
    bu sayede çok daha berrak ve çok daha guzel bi tada sahip olur
  • besiktas'ta simdi ozsut pastanesinin bulundugu yerde yillarca besiktas'liya guleryuzlu ve kaliteli hizmet vermis olan akkoyun iskembecisi'nin vazgecilmez tatlilarindan biridir zerde. cocuklugun aileyle cikilan yemeklerinde sirf baba seviyor diye gidilen akkoyun iskembecisi'nde, anne-baba yemeklerini yerken iskembecinin vazgecilmez dekorasyonu olan ici doldurulmus kuzucukla oynanirdi. derken anne-babanin yemegi biter ve yazariniz kuzucuktan zorla kopartilarak akkoyun iskembecisi'nde yedigi tek sey olan yaldizli sari renkteki zerdeyi kasiklardi. zerde biter bitmez ici doldurulmus kuzucukla oyuna kalinan yerden devam edilirdi.
  • koma amed 'in dergüş albümünde yer alan kelimelerin vurgusuna varabileceğiniz insanı halay kıvamına getiren şarkısı...
hesabın var mı? giriş yap