• yanımda birisi olsa da olmasa da yutuyorum çekirdeği. böylelikle görgü kurallarından kurtuluyorum.
  • agizdan fırlatmak es geçilmiş. direkt agizdan mermi edasiyla ucurmak en makbuludur.*
  • ben de elle yapılması gerektiğine inananlardanım. ne zaman zeytin çekirdeğini çatala çıkarmaya çalışan görsem aklıma bolu'dan büyük şehre göçüp, kibar davranmak adına bililiyiz diyen memur eşine dair fıkra gelir.
  • görgü kurallarına göre elle yapılması gereken hadise.

mantığı da, sen elini kirlet ama başkası senin ağzından çıkan çekirdeği görmesindir.
  • kişiler o kadar başkaları için yaşıyor ki yakında incelikten kırılacak. suyu kafaya dikmek ayıp olur deyip kaşıkla içecek.
  • adabı muaşeret kurallarına göre ağızdan bir şey çıkarmak gerekiyorsa, o şey ağza ne ile alındıysa onunla çıkarılır. kaşıkla yiyorsan zeytini kaşıkla çıkarırsın, çatalla yiyorsan çatalla çıkarırsın çekirdeği.
  • öncelikle zeytini kendi kahvaltı tabağıma alıyorum, çünkü kimse benim ağzıma soktuğum çatalla zeytin tabağının içinde ya şundadır ya bunda oynamamı istemez. çatalla ağzıma götürdüğüm zeytinin çekirdeğini de elimle çıkarıyorum, öncelikle kolay, hem de iyi bir kamuflaj yöntemi. yalnız kahvaltı yapıyorsam arada çekirdeği pup diye ağzımdan fırlatarak masadaki su bardağına sokmaya çalışarak eğlenmekten beni alıkoyacak hiçbir neden göremiyorum.

ilerleyen saatlerde bir entry girerek derdimizi bafileyecek yazar arkadaşa şimdiden kolaylıklar dilerim. farkındaysanız şöyle olmalıdır böyle olmalıdır diye de yazmadım. bana ne, benimle mi kahvaltı yapıyorsunuz? canınız nasıl istiyorsa öyle çıkarın. yeter ki masada ağzınızı şaplatmayın! keyifli pazarlar.
  • genel kural bir yemegi agziniza ne ile atiyorsanin yine onunla cikartmak seklindedir. eger elle yediyseniz elle, catalla yesiyseniz catalla cikar. ne farkeder amua koyiyimci tauga icin farketmez de tum yemekler icin kutal budur.
  • çatalla çıkarmayı tercih ettiğim versus. gördü kuralları bu konuda ne diyor hiç bilmiyorum ancak elim/avucum yağlanmasın diye çatalla çıkarıyorum. kibarlıkla, elalem ne derle falan ilgisi yok yani.
  • zeytin çekirdeğini ele bırakmak görgü kurallarını geçtim hijyen bir hareket değildir.

ne yapıyorsunuz o yağlanmış ve tükürük salgısına temas etmiş avuç içinizle? ya da şöyle soralım: zeytin çekirdeğini avuç içine bırakmış sofra arkadaşınız yanağınızı sıksa, elini peçeteye bile silmeden masadan kalkarken tokalaşmak istese, sırtınızı sıvazlasa hiç mi ürpermezsiniz?
hesabın var mı? giriş yap