• memlekette at gözlüğü takmaya çalışmak şeklinde vuku bulan hadise.lisede bir arkadaş ben hristiyanım müslüman dersi almak istemiyorum diye malum din dersinden muaf olmak istediğini gerekli yerlere bildirmiş ilgili kişiler de peki muafsın o derslerde gez toz ne nane yersen ye demiş akabinde muaf olduğu dersten kalmak suretiyle aslında muaf filan olmadığını ve herhangi bir mazeret olmaksızın sınava girmediğinden de dersten kaldığını öğrenmişti, yani din dersi diye adı geçen ve aslında müslümanlığın inceliklerini anlatan ince, nazenin dersi okutmak konusunda pek azimli vatandaşlar olduğu sürece bu dersler daha uzun süre zorunlu olacaktır tek sebep bu mu ? değil elbet, bu dersi kaldıralım ya da dinler tarihi ve temel öğretileri filan gibi bir ders yapalım diyen kafir olur mu diye alo fetva hattını arayacak kapasitede olanlar da zorunluluğun sebebi mevcudiyetidir, bir de amaan ne bok yerlerse yesinler babaneciler vardır ki onların sayısı zaten toplam nüfusun bazen toplamını bile geçecek kadar fazladır ve yine onların bu gamsızlığı pek çoğumuzun gamlı ve de alık baykuşlar gibi tüm bu olanları izlememize sebebiyet vermektedir.

edit: başlık başa kalmış, "ee nolmuş" denirse hangi güzide arkadaşımıza ait bu başlığın patenti onu bilemediğimden yazayım da kendisini bir şekilde anayım dedim.bu konu bir vakit kendisinin gündeminde imiş ve bize de bu tanımı yazma şansını tanımış bu vesileyle, gözlerim doluyor bazen, ne bileyim...
  • türkiye'deki resmi ve anayasal laiklik anlayışının bir uzantısıdır. din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulacak zorunlu dersler arasında yer aldığına dair ibare, bizatihi anayasanın laiklikle ilgili maddesindedir. (madde 24).
    türkiye'nin nev-i şahsına münhasr laiklik anlayışı içinde, aslında laik (daha düzgün bir ifadeyle seküler) bir devlette ne işi olduğu bir türlü anlaşılamayan (aslında gayet iyi anlaşılan) bir de kurumumuz vardır:
    (bkz: diyanet işleri başkanlığı)
  • mahkeme istanbul'da inancı gereği oğlunun zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf tutulmasını isteyen alevi bir babanın başvurusunu haklı bulmuştur. ancak bunun mahkemelik olması bana garip geldi çünkü liseyi hrıstiyanların çokça bulunduğu bir bölgede okumuştum ve bu dersi almak istemeyen arkadaşlar dönem başında okula bir dilekçe vererek sorunsuzca muaf oluyorlardı zaten...

http://www.milliyet.com.tr/…/17/guncel/axgun01.html
  • insanı zorla dinden imandan çıkaran dersler
  • kenan evren döneminde zorunlu hale getirilmiştir.
  • zihnimde kevser suresi dışında başkaca iz bırakmayan dersler...
  • sınıf öğretmenlerinden ziyade devlet tarafından görevlendirilen yetkin kişilerce verilmesinin faydalı olabileceği ders.
    hiç olmasın diyenler çıkabilir. fakat "ben dini bilgiler konusunda kendimi yeterli bulmuyorum ve çocuğumun daha yetkin bir yerden dinini öğrenmesini istiyorum" diyen aileler alternatif yerlerde arıyacaklardır çözümü. bu noktada da alternatif din eğitimi veren yerleri düzenlemek gerekecektir. o zaman da birileri kalkıp, okullardan çıktı tekkeler geri geliyor yaygarası yapabilir. sanırım seçmeli yapılması şimdilik iyi bir çözüm gibi . tüm samimiyetiyle mantıklı bir çözümünü isteyenler olduğu gibi art niyetli zihniyetlerin de konuya müdahil olduğunu seziyorum. anladın sen
  • zorunlu olmasından mütevellit can sıkan ders. kültür ve ahlak dersi olsa yine bir nebze gayet evrensel değerler ve vicdani konularda akıl yürütme teknikleri filan anlatılır da din nedir? bir insana mantık dahilinde ahlak verebilir mi? din bir seçim meselesi değil midir? zorla tek seçenek sunup bunu da buna inanmayan cehennemde cayır cayır yanar valla demek, üstelik devlet eliyle küçümen çocuğun beynini yıkamak, onu korkutup bilinçaltını iğfal etmek bir nedir? zamanında onun bunun elinde abuk sabuk bilgililerle donatılmasınlar bari, devlet ne isterse onu o şekilde öğrensinler diye konmuş bir derstir. ve fakat uygulamada sıra üstünde namaz kıldırmalar, kadınlar başını kapamazsa mundar olurlar ve de daha bin türlü maskaralığa meydan vermiş bir uygulamadır bu. dini eğitim yine devlet kontrolünde yapılması gereken ciddi bir mevzudur. bilhassa 18 yaşından küçükler kesinlikle tarikatlarda otlarda boklarda harcanmamalıdır. ama bu ciddiyetle takip edilmeli yine abuk sabuk insanların eline bırakılmamalıdır. zorunlu din dersi de şeyin şeyidir işte.
hesabın var mı? giriş yap