şükela:  tümü | bugün
 • payima dusenden yaklasik yuz tanesini mutfagimda itinayla besleyip buyuttugum, bu basligi gorunce geri kalan 999.900 tanesini davet etmelerinden korktugum iddia.
 • karincalarin bizler hakkinda, tukurugumuzle bogariz diyebilmelerini olanakli kilabilecek istatistiki veri. biz 10 a 1 bir oranla her ulke hakkinda atip tuttugumuza gore. demek ki neymis nicelik degil nitelik onemliymis.
 • dünyadaki toplam karınca sayısı tam olarak bilinemediği için tahmin yelpazesini baya bi geniş tutarak dünyadaki karınca sayısı 10~7 ile 10~8 milyar olarak kabul edilir. ben bu seferlik arasını alıp karınca sayısını 5*10~7milyar kabul ediyorum. insan sayısı ise bilindiği üzere 6.6 milyardır. yani kişi başına düşen karınca sayısı yaklaşık 8.25milyon 'dur.

  işin daha tedirgin edici tarafı ise biyokütle hesaplamasındadır. yani insanların ve karıncaların vücudundan suyu çektiğimizde , dişleri , kemikleri ve kabukları çıkardığımızda. bir nevi organik karbonlu kısımlarını yani canlı sayılan kısmını tarttığımızda, 1 insan 166.000 karıncaya eşittir. yani 166.000 karıncalık grupların üst üste tırmanıp insan şeklinde durması ve bir super-karınca kabul edilmesi durumunda bile kişi başına düşen super-karınca sayısı 49 'dur

  biyokütle olarak, toplamda insanlar yaklaşık 100milyon ton tutarken karıncalar 4.9milyar ton tutarlar.

  ama karıncaların bu sayısal üstünlüğünün asıl temeli yaşadıkları ortamda bizden çok daha yoğun yaşamayı becermelerinden değil, hemen hemen dünyadaki kara parçalarının hepsinde yaşamalarındandır.
  örneğin karıncaların en iyi kolonize olduğu alanlardan biri olan yağmur ormanlarında 1 hektara 8 milyon karınca düşer. istanbulda ise 1 hektara 23.5 kişi düşer. yani iki tarafında kolonileri karşılaştırıldığında 8.25milyon kat olan karınca üstünlüğü 340.000 kat'a düşer. biyokütle olarakta artık her 2 karıncaya 1 insan düşmeye başlar.

  sonuç olarak, biyokütle üzerinden karınca kolonilerinin yoğunluğu bizimkinin 2 katıdır.

  karıncaların yaklaşık 110 milyon yıldır dünyada oldukları, bizimse tipsiz neandarthallerin bile en eskisinin 500.000 yıllık olduğu düşünülürse zaten bu kapışma çokta birşey ifade etmez. zira, daha çok değil 1900 yılında dünyada 1.65 milyar insan yaşıyordu. milyon yıllardan bahsederken 100 yılda nüfusunu 4'e katlamayı başarmış bir tür olarak "istersek kralını yaparız" mesajını diğer canlılara vermişiz zaten. muhim olan bunun marifet olmadığını farkedip, üreme konusunda (bkz: karınca kararınca) davranmaktadır.
 • evrim ağacı sitesine göre 1 milyondan çok çok fazladır. aşağı kopyala yapıştır yaptım. tahminler böyle.
  dünya'daki her bir insana karşılık 45 milyon ila 1.5 milyar karınca yaşamaktadır!

  dünya üzerindeki karıncaların sayısını bilmek çok zor. ancak konu hakkında bazı tahminler bulunuyor. bu tahminler, elbette ki gidip karıncaları tek tek saymaya dayanmıyor. uzmanlar, bunun yerine "biyokütle" tanımını kullanıyorlar. yani bir canlı türünün veya taksonomik grubunun dünya üzerinde ne kadar kütleye sahip olduğuna dair bir ölçüm.

  örneğin 2015 itibariyle 7.13 milyar civarında bir sayıya sahip olan homo sapiens (modern insan) türü, dünya üzerinde 350 milyon tonluk bir biyokütleye sahip. en güncel tahminlere göre, biyokütle şampiyonları tek hücreli bakteriler! en iyimser tahminlere göre dünya üzerinde 1 trilyon ton kütleye sahip olacak kadar bakteri yaşıyor. bu, kabaca 4 katrilyon çarpı katrilyon adet bakteriye denk geliyor.

  karıncalarla ilgili tahminler ise araştırmadan araştırmaya değişiyor. npr'ın bildirdiğine göre biyokütle açısından bakterilerden hemen sonra karıncalar geliyor. dünya üzerinde yaşadığı tahmin edilen 10 milyar kere milyar adet karınca, toplamda 3 milyar tonluk bir kütleye sahip.

  karıncalar üzerine uzmanlaşan antweb isimli site ise karıncaların biyokütlesi ile insanlarınkinin eşit olduğunı gösteren bazı araştırmalara dayanarak basit bir matematiksel işlem yapıyor: dünya üzerinde 7.077.551.385 insan olduğu ve bunların ortalamada 150 libre (68 kg) olduğu varsayılırsa, toplam biyokütle 1.061.632.707.750 libre çıkıyor. bir karıncanın kabaca 1.5 miligram kütleye sahip olduğu gözetilir ve insan ile karınca biyokütlesi birbirine eşitlenirse, basit bir bölme işlemi dünya üzerinde 321.035.624.829.901.000 adet karınca bulunduğunu gösterir.

  bbc, kendi sitesinde yaptığı bir biyokütle hesabına dayanarak dünya'da 10 katrilyon karınca olduğunu ve ortalama kütlelerinin 4 miligram olduğunu ileri sürüyor. bbc four ise yayınladıkları bir belgeselde sayının 10 katrilyon değil, 100 trilyon civarında olması gerektiğini iddia ediyor.

  görülebileceği gibi sayılar çok değişken. bu ufak altı bacaklıların tam (ve hatta yaklaşık) sayısını bilmek şu an için imkansız gözüküyor. bu nedenle sanıyoruz ki amerikan ulusal tarih müzesi, bristol üniversitesi karınca laboratuvarı ve bwars (arı, yabanarısı ve karınca kayıt cemiyeti) gibi kurumların katıldıkları fikri vermek en uygunu olacaktır: dünya'daki karınca sayısına dair hiçbir gerçekçi tahmin bulunmamaktadır.