• memleketteki evlilik kurumunun kısa özeti ve - kanımca - bir çok boşanmanın görünmeyen sebebi.
  • valla ben kimseyle evlenmedim. ama hala 50 kişiyle muhatap oluyorum.

her gün 3 farklı kişi nedne evlenmiyorsun, vakti geldi, sana bulalım bi kız türü laflarla baskı yapıyor. işyerinde, apartmanda, akrabalar arası, arkadaş ortamı her yerdeler.

yani bu olayın evlilikle alakası yok. bu olayın türkiyedeki sikik toplumsal düzenle alakası var.

benim üst komşu abdli ile evli. bırak 50 kişiyi abdli damadın anne babasıyla dahi yılda 1 kez falan görüşüyorlar. sevmediklerinden değil. anne babaları ile ilişkileri türkiyedeki akraba ilişkilerinin alayından daha sağlam daha saygı ve sevgi dolu. yılda 1 kez izin dönemlerinde 100 kişilik sülale lannisterler gibi toplanır. görüşürler, eğlenirler. sonra kimse kimseye bask ı yapmaz, karışmaz, hayatını zehir etmez. türkiyede millet bayram tatilinde bile amca dayı birbirini görmek istemiyor biliyorsunuz. herkes kaşa bodruma kaçıp kurtulmak istiyor sülaleden.

batılılık ne güzel.
  • otostop çeken kızın çekiciliğine kapılıp durduktan sonra çalıların arkasından 50 kişi daha çıkması.
  • insanların evlilikten korkmasını sağlayan muhatap sorunudur.
  • bir büyüğümün sürekli kayınçoları ve baldızlarıyla ilgili isteklerle uğraşması üzerine "biz tavuğu aldık, kümesi kakaladılar" şeklinde nitelendirdiği durumdur.
  • bizim ülkemize has -herkesin kendini dünyanın en kıymetli insanı saydırma- çabasıdır.
    yeri gelir, her iki tarafın komşuları dahi buna dahil olur. bu ne üstünlük kurma çabası yaa? efendi efendi mutlu olsanıza seven iki kişi adına.
    ama yooook,
    "ben onlara gitmem, onlar bana gelsin"cilik yapılacak illa.

ellerin aile yapısı öyle mi, "anneeeaa, babaaa, bak bu corrç, biz nişanlandık, evleniyoruz" diyor ve herkes adına seviniyor. batı durumu aşmış azizim.

(bkz: hayatı romantik komedi sanmak)
  • mesela sürekli bir ev alın baskısı, araba alın baskısı, çocuk baskısı-yemeyince bakıcı tutun baskısı, biri öldü, diğeri hasta, tatillerinizi hep dışarda geçiriyorsunuz vs.

oysaki sadece kızıyla evlenip, bir yuva kurmaktı amacımız.sizinle evlenmek değil!
  • bazıları için küçük bazıları için büyük problemdir ama hemen her evlilik vakasında vardır bu durum.

nice cengaverler gördüm "abi biz karar aldık yengenle. ikimiz karar alıcaz. diğerleri ne derse desin" diyerek sürece başlayan. lakin iş ilerledikçe illa ki insanlar yorum yapmak zorunda hisseder. bir anda kendi ailenizden bile hiç tanımadığınız dezzelerin ninelerin "koltuğun bok rengini alın, duvarı da göt rengine boyayın. kaynım yaptı çok güzel oluyor" yorumlarına maruz kalırsınız. dengeniz sarsılır. sendelersiniz.

bu durumun iki temel sebebi vardır aslında:
    1 - aileniz için dünyanın en şükela gelini/damadı sizsinizdir. size ne yapılsa azdır.
    2- bazıları gerçekten birilerinin evliliği için yaşar. illa bir yorum yapmak zorunda hisseden tiplerdir bunlar. en iyiyi kendi bildiklerini sanıp, kendi doğrularını hatta kendi gerçekleştiremediği hayalleri size dikte ederler.

sıfır sorun politikasıyla dengelenmelidir tüm bu coşkulu duygular.
  • o muhatap olacağınız 50 kişi kesinlikle arada bir yüzünü görüp merhaba diyeceğiniz gülen tipler olmayacaktır emin olun. bitmek bilmeyen dedikodular, sürekli yüzünüze çemkirip tavır üstüne tavır yapan hödük tipli kadınlar, habire sizden adettir diyerek para isteyen dallamalar olacaktır, hatırlatayım istedim. ayrıca evlendiğinizde (erkekseniz) kendi akrabalarınız da artık akrabanız değil, sizin azılı düşmanlarınız olacak, anneniz başta olmak üzere tüm sevdiklerinizin (daha doğrusu sevdiğini sandığınız tiplerin) birer birer size düşman olduğunu görüp kahrolacaksınız. daha düğün günü başlayacak bu saydıklarım emin olun.

bu dünyada anne sevgisinin bile karşılıksız olmadığını, daha doğrusu anne sevgisi diye birşey olmadığını görmek istiyorsanız evlenin de görün ebenizin amını.

ben böyle toplumun da, bu toplumun ahlak yapısının da, gençliğinde kendini bir bok sanıp, evlenince "anneyim ben ya" diye böğürüp kendini kutsal sayan o kadınların da içine sıçayım. olmaz olsun böyle toplum, olmaz olsun böyle insanlar.
  • psikiyatrinin doğuş sebebidir.
hesabın var mı? giriş yap