• herkese merhabalar.

beşiktaş 3 - 0 yeni malatyaspor

öncelikle bu harika takımı izlememize sebep olan herkese teşekkürler. pjanic için teşekkürler. ben ilk maçtan bu kadar etki etmesini beklemiyordum.

analizin girişinde en önemli olayı söyleyeyim: maçın ilk yarısının bitişinde 3 tane 20 yaşında türk futbolcu ve 3 tane altyapı oyuncumuz sahadaydı. yaşlı takım.

ersin'den başlamam gerekiyor, artık seni pek göremiyoruz canım kardeşim. ama arada doğru zamanda çıkman gerekiyorsa çıkıyorsun. kalemize gelen isabetli şut sayısı 2. bu ilk 4 maçın toplamında sadece 4 şut gelmiş kalemize ve gol yememişiz. 4. maçımız bitiyor biz yine gol yemedik. burayı unutmayın, sonda istatistik üzerinden defansif oyunumuzu anlatacağım.

defanstan devam edelim, necip'in oynaması kafalarda soru işaretiydi. bu soru işareti necip'in stoper özelliği ile ilişkili, performansı ile ilişkili değil. çünkü welinton'un bu takımda özel bir görevi var. rakip topla çıkarken, 2. bölgede baskı yaparak, rakibin oyununu bozmak. zaten sergen hoca da bu sebeple geçen sezonun en iyi stoperi diyordu. necip de hamleli bir oyuncu ama welinton alan kontrolü daha kaliteli. ama biz öyle bir orta saha yaptık ki; olay buralara gelmedi. 2. bölgenin önünde tehlikeli şekilde top alamadılar. rıdvan ve rosier bugün çok ekstra etkin değildi, çünkü çok fazla orta saha oyunu oynadık. rıdvan heyecanlıydı, gol ve asist yapabileceği pozisyon önceleri yakaladı ama erken davrandı.

keza ghezzal, bu tek pas düzeninde akan oyunda, larin'in de olmaması ile kendini bulamadı. çünkü oyun o kadar akışkan ki; herkes dişlinin bir parçası olmuş. öne çıkmıyor, oyun kendisi parlıyor. hatırlarsanız pjanic analizimde en çok josef rahatlayacaktır demiştim. o kadar rahatladı ki; antep maçında maçın tamamında 49 pas yapabilen josef bu maçta 85 pas yaptı, hem de %100 başarılı pas istatistiği ile bunu yaptı. %100 arkadaşlar, hepsi başarılı.

keza teixeira da, çok rahat alanlar buldu. önüne gidebileceği çok top aldı. fiziksel eksikliği göze çarpıyor, zaten o da tam formda olsa, 8 aydır oynamama durumunu üstünden atsa, ne olacak bilemiyorum? %91 başarılı pas yapan teixeira pas oyununda da önemli işler yapacağını gösterdi. bu arada geçen sezon josef oynarken acı çekiyordu. nedeni ise üzerine çok yük binmişti. farkında mısınız bilmiyorum ama bugün top oynarken yüzü gülüyordu. bugün n'koudou da çok özgüvenli oynadı. eski takım arkadaşı batshuayi gol atınca, o da atmak istedi. arkadaşını yalnız bırakmadı.

ve pjanic. usta! başka bir şey. oyunu oynamıyor, dokuyor. sağa, sola, öne, arkaya. her hareketinde, top ayağına gelmeden karar vermişlik var. bir futbolcu ancak bu kadar oyunu yukarı taşır. ben bugün şunu anladım, bizim pjanic'li orta sahamız, istediği zaman gol atabilir izlenimi verdi. çünkü pjanic istediği zaman tempoyu yükseltti, istediği zaman düşürdü. oyunda kaldığı 68 dakikada 96 kere topa dokundu. oyun devamlı kontrolü altında. %83 başarılı pas ile, ortalamasının altında kaldı ama ilk maçı için bunun da yükseleceğini düşünüyorum. bir de çok fazla öne oynaması da bu istatistiğin %85'in altına inmesine neden oldu. bu arada pjanic'in gelişi ile oyunumuz sağa kümelenmedi. bu da birçok farklı alternatif ve önlenmesi zor bir oyun kurgusu getiriyor.

batshuayi önde yapması gereken koşuları yaptı. çoğu pozisyonda harika duvar oldu. ilk maçlarda kenan oynayınca bu oyunda eksik kaldığını yazmıştım. batshuayi bu ikili oyunlara da çok güzel geldi. goller attı. allah sakatlık vermesin, çok atacaktır.

sonradan oyuna giren oyuncular için can biraz heyecanlıydı. düz oynadı, riske girmek istemedi. daha iyi oyunlar yapacaktır. mehmet topal görevini yaptı. hoca da ondan bunu bekliyor. töre bildiğimiz gibi, her an her şeyi yapabilir ama hiçbir şey de yapmayabilir. patlama gücü çok yüksek. kenan sol kanada girdi ve zaman zaman ileriyi ikiledi. pozisyon da buldu. bu sezon kritik bir görevi var, sonradan girip katkı yapmak. futbol bilgisi çok yüksek. takıma alıştıkça oyunu gelişecektir.

değerli istatistikler:
    ersin: %95 başarılı pas
    rıdvan: %60 ikili mücadele
    necip: %100 kafa topu
    rosier: %92 başarılı pas
    souza: %100 başarılı pas
    pjanic: 96 topla buluşma
    n'koudou: %90 başarılı pas
    batshuayi: 2 gol
    ghezzal: %63 ikili mücadele

topla oynama yüzdemiz ilk yarı %76, toplamda %60. pjanic çıkınca düştü tabi. toplamda da 568 başarılı pas yaparak %90 istatistik yaptık. pjanic geldiğinde bana en çok sorulan soru, "orta sahamız yumuşak mı oldu?" ben de hep şu cevabı verdim: hayır! aksine top o kadar bizde kalacak ki; rakip zaten üzerimize gelemeyecek ve alan bulamayacak. çünkü bütün alanlarda rakibin üzerinde olacağız. bunun sebebi de pjanic olacak. 68 dakikada 96 kere topla buluşan pjanic.

maçın bir kritik istatistiği de 15 pas arası yapmışız. bunu da kenara yazalım.

pjanic'in oyunu ile değişen orta sahamızı johan cruyff'un bir sözüyle açıklayayım:
    "top bizde kaldığı sürece onlar gol atamaz."

teşekkürler beşiktaş, teşekkürler sergen yalçın...

okuyan herkese de teşekkür ederim. keyifli günler.
  • adamları karanlık odada topsuz bekletmiş sergen, bu ne amk.
  • fenerbahçe iyi oldu bu sene falan diyorduk ama beşiktaş'ı izleyene kadarmış.

el siki görmeyen kendininkini balta sanırmış cuk diye oturdu bana. adamlar balta gibi takım kurmuş.
  • bir fenerbahçe taraftarı olarak türkiye liginde zevkli ve tempolu maç izlemek istediğimde beşiktaş'ın maçlarını açıyorum. kendi takımım dışında maçlarını izlediğim tek takım beşiktaş, geçen sezona göre daha kaliteli ayaklara ve daha dinamik bir futbol anlayışına sahip olmuş. bu takımın maçlar ve haftalar ilerledikçe daha oturaklı bir futbol oynayacağını düşünürsek bu sezon da beşiktaş'ı şampiyonluk yarışında favori görüyorum. neyse ki vitor sayesinde biz de uzun yıllar sonra gerçek bir oyun planına ve gelecek vaad eden bir oyuncu grubuna sahibiz. şampiyonlar ligine uzun zamandır gidemiyoruz ama gerçek bir şampiyonlar ligi takımıyla bu sezon en azından 2 maç yapacak olmamız beni heyecanlandırıyor.
  • pereira'nın her gelişinde beşiktaş'ın optimus prime'a dönüştüğünü gösteren maç.
  • necip’in dirsek yiyerek faul yaptığı maç. görme engelli bir hakem tarafından yönetiliyor.
  • josef ve topal aynı anda sahada. aykut şu an tv başında mastürbasyon yapıyordur.
  • allah için maçı bırakın topsuz oyunda pjanic’in kafaya bakın adamın kafa baykuş gibi 360 derece dönüyor top ayağına geldiğinde 1 sn bile tutmadan güdümlü füze gibi adrese teslim ediyor.
  • pjanic'i izlemekten alex ve ghezzalı unuttuğumuz maç.
  • sezon sonu 1 gol averajla şampiyon olursak bu batshuayi'nin götü sayesinde olacak. tarihe geçmek diye buna derim.

"tek rakibim jennifer lopez"
    michy batshuayi - 11.09.2021
hesabın var mı? giriş yap