• 2. sezonunda zaman zaman çalan film versiyonunun müziği ve 2. sezonunun son bölüm fragmanında görüldüğü üzere filmin dr. railly'si madeleine stowe'nin diziye giriş yapacak olmasıyla 3. sezon için sosyal medyada bir bruce willis beklentisi de hafiften oluşmaya başladı.

dizi ikinci sezonu itibariyle filmden tamamen bağımsız hareket etti ve böylece film ile sürekli karşılaştırılmaktan kurtuldu. ilk sezon boyunca oyunculuklar tutuk gelse de özellikle james cole rolündeki aaron stanford ve jennifer goines rolündeki emily hampshire ikinci sezonda oldukça iyi iş çıkardılar. dr railly rolündeki amanda schull ise fazla güzel. gerçekten fazla güzel. ramsey rolündeki kirk acevedo'nun kariyerinde oz, fringe, band of brothers, hatta 2 bölüm de olsa the walking dead gibi dizilerin olması bu dizi için de önemli bir referans.

dizinin 4 sezon olacağı söyleniyor. ama syfy'nin 3. sezon onayını dizinin 2.sezonunun bitimine 2 bölüm kala vermesi dizinin planlandığı gibi gidip gitmeyeceği konusunda soru işaretleri yaratıyor.

önümüzdeki salı 2. sezon finalini yapacak olan dizi bilimkurgu sevenler için özellikle yaz tatili boşluğunda izlenmeye değer.

amanda schull çok güzel demiş miydim?
  • sanıyorum ki az kişinin izlediği çok ama çok iyi dizidir.
    ha bir de buralar dutlukken ben de buradaydım.
  • öncelikle:

(bkz: #61704074)

sonralıkla:
    --- s2 finale spoiler ---
    evet dediğim herşey de çıkmış maşşallah, iyi iyi...

bölümün mesajı: ''the witness is safe"
    "beginning of the end, end of thr beginning"

witness'ın döngüsünü başlatabilmesi için 2136'daki titan'a gelmesi gerekiyordu ve geldi. uzun adam(ehehe) bu yüzden cassie'ye "senin bu yüzden buraya gelmen çok önemliydi. artık witness güvende" dedi.

(bkz: mother)

ve terry matalas'ın söylediğine göre witness'ın oluşmasında zaman serumunun etkisi varmış:

http://www.ew.com/…onkeys-witness-season-3-spoilers

zamanında ramse'nin(traveler) döngüsünü izlediğimizden beri zamanın düz bir çizgi değil de döngü(circle) olarak ilerlediğini kafamıza kaktı dizi. bunu en iyi de "the word of witness"(tanığın zaman tablosu) gösterdi bize...

şimdi bi dakka;

virüsün yayıldığı fosil büyük ihtimalle bu titandaki abiler tarafından(belki de witness ya da onun yardakçılarından biri tarafından) geçmişe gönderilmiş birisinin vücuduna ait, ya da belki bizim kahramanlardan birinin. yani bi şekilde titan'ın parmağı var bu işte diye seziyorum. gerçi virüs sadece o yokedilen fosilde olmayabilir(ki sentezleyebiliyorlar bir şekilde, ya da elinde zaman makinesi olan birisi/birileri için çok da zor olmamalı virüsü bulmak/üretmek.

herkesin de virüsü yoketmeye çalıştışını düşünürsek;

virüs yoksa salgın yok, salgın yoksa serum yok(zaman makinesi ihtiyacı ve jones ihtiyacı olmayacak), yine salgın yoksa cassie yok, cassie yoksa cole yok, cole, cassie ve serum yoksa witness yok, witness yoksa titan yok, titan yoksa virüs yok,
    virüs yoksa...

ooo o kırmızı çay bende kafa yaptı, gidem de bi kadeh talisker koyam.

--- s2 finale spoiler ---

tanım:
    2. sezonda almanlıktan aldığım dadın da önüne geçen dizi. ne şanslıyız ki bir sezon daha izlicezen az!
  • son yılların en guzel dizelerinden biridir. zaman girdabı vs. sonu lost'a mı benzeyecek kısmıyla ilgilenmiyorum. diyaloglar güzel, hem coskuyla izliyorsun hem de beynin sürekli dinc kalıyor.
  • son zamanların en underrated dizisi.

2. sezon da ilk sezondaki gibi harika idi. zamanda yolculuk olayının altından kalkmak kolay değil. diziye başlarken de "bakalım nasıl hatalar olacak" diye düşünmüştüm. hata mata yok über kurtardılar her durumu. dizi sıkıntısı çekenler hiç düşünmeden başlasın derim. bu tempoyla 2-3 sezon daha götürürse efsaneler arasına adını yazdırır.
  • 12 monkeys filminden uyarlanarak başlanan yoldan saparak, zamanda yolculuğa, evrime ve hatta zamanın kendisine yeni anlamlar yüklemiş olan dizi.

senaristlerinin çıkardığı harika iş, zamanda yolculuk gibi mantık hatalarına çok açık bir konuyu hiçbir şekilde fire vermeden işlemelerine olanak sağlamış.

oyunculuğun zaman içinde daha iyi gittiğini söylemek yanlış olmaz. cole'un ,erkek başrol, bölümden bölüme değişimi hem senaryonun eşsizleşmesinden hem de oyuncunun karakteri içinde kendini bulması ile açıklanabilir ki bu yüzden artık o kadar irrite etmez sergilenen oyunculuk.

jennifer goines adlı karakter diziye çok şey katıyor. oyunculuk açısından tartışılmaz bir kalite gösterirken, cole'a duyduğu sevgi; cassie'nin sevgisiyle çatışıyor. iki tür sevgi ve dostluk görüyoruz. bunun yanı sıra başrollerin başı sıkıştığı anda yardımlarına koşması ve sadece geçmişte değil gelecekte de görmek mutlu ediyor çünkü söz konusu jennifer ise hiçbir zaman "fazla" yoktur. bir başka değinilmesi gereken konu jennifer'ın dizi içerisinde en çok gelişen karakter olması. hayatı boyunca birileri tarafından kontrol altında tutulan birinin zaman içinde bağımsızlaşmasını ve zayıflıklarını güç haline getirdiğini görmek ilham verici olabilir. anlayacağınız kadarıyla dizideki en sevdiğim karakter kendisi.

dizinin tutmayacağı ya da mini dizi olacağı düşüncesiyle fazla bütçe ayrılmamış olması castinge ve prodüksiyona yansımış fakat dizinin çok iyi tepkiler alması iyileşmeye yol açıyor.

format dizilerinden sıkılan kişiler için birebir çünkü her bölümünde farklı bir olay oluyor ve kaliteli aksiyon sayesinde bölümleri sıkılmadan izleyebiliyorsunuz.

gelecek sezonlarda -olursa- çizgisinden çıkmazsa, efsane olacak dizilerden biri.
  • son 3 bölümünü sezon finali diye izlediğim dizi. sonra giriyorum siteye anaaa yeni bölüm gelmiş. öyle sağlam bir dizi işte. izlemediyseniz mutlaka izlemeye başlayın.
  • --- spoiler ---

yazan olmuştur kesin de okuyasım yok beni çok fena deli eden bir tane hadise var final bölümünde az biraz değindiler aslında ama yine de rahatsız ediyor.

eğer zaman bir bütünse paradokstan neden sadece 2046 etkileniyor azizim. yani son bölümde "2046 gitti 2016 gitti 1957 gitti" vs gibi bişiler söyledi the original twelve monkey teyze de bunun bir anda olması gerekmiyor mu? her paradoksta tüm zamanlarda kırmızı fırtına olması gerekmez mi? nihayetinde zaman, zamandır ona yılları veren biziz, yoksa o bir bütündür eğer zarar görüyorsa bütün olarak görür.

onun dışında sırf emily hampshire için bile izlenir dizi. mother!!!!

--- spoiler ---
  • ilk sezonu sonunda beğenip beğenmemek arasında kalmıştım. ikinci sezon ise hakikaten zor izlenir bir döngüde gidiyordu, 6. bölümden sonra bırakmayı bile düşündüm ama iyi ki bırakmamışım. çok dağılan senaryoyu muhteşem toparladılar.
  • her şeyden önce harika bir dizi. fakat senaryosu ve oyunculukları kadar mükemmel olmayan bir şey varki o da bu zaman yolcuğunun çok basitleştirilmesi olması. bu kadar basit mi yahu zamanda yolculuk yapmak. adam yatıyor koltuğa hoop zaman yolculuğu. insan biraz daha gerçek olabilecek kadar zor ve karmaşık yapar bu yolculuk olayını.
hesabın var mı? giriş yap