• iyi bayramlar kobra necdet.
  • bu kararın etkilerini öğrenmeye başlığa geliyoruz ama süper komik sözlük yazarlarının esprilerini okuyoruz. tamam çok komiksiniz hadi siktirin gidin artık. en azından birkaç şey öğrenebilelim.
  • yeni yönetim ve haliyle damat öyle bir görünüyor ki, ertelemeye bile gerek duyulmayıp anında otur sıfır demişler.
    güzel olmuş. biz bile bankadaki paramıza yarın ne olur diye endişe ediyoruz el ne yapsın?
  • açıklama şu şekilde...
    the rating committee discussed the following key issues:the economic policy agenda of the turkish administration post elections, including president erdogans views on interest rates, inflation and fiscal policy; the new minister of finance and key economic advisors; the outlook for structural reforms to address the current account and growth; central bank independence and the mpc policy reaction function. macroeconomic outlook and risks: the outlook for gdp growth in 2018 and 2019, risk of a hard landing and medium-term growth potential.external finances: risk of an external financing crisis, outlook for the exchange rate and interest rates; gross and net fx reserves; likelihood of cbrt fx intervention; the extent of and vulnerabilities from fc exposures across sectors of the economy. public finances: trends in expenditure, revenues and the budget deficit; key fiscal policy measures; the use of ppps and risks related to contingent liabilities; the potential for fiscal stimulus ahead of local elections in march; the sensitivity of the public finances to an economic slowdown. banking sector: the rwn recently assigned to fitch-rated banks; trends in profitability, capital, liquidity and asset quality; access to and cost of funding on fc and try liabilities; the impact of try depreciation; outlook for and impact of corporate debt restructurings; regulatory forbearance; and role of state-owned banks. the potential for heterodox policy actions such as price or capital controls.political and social risks, including the impact of the change to an executive presidency, the likelihood of a further erosion of standards of governance, the impact of the mhp on foreign policy and geo-political risks. the relative strength of the public and external finances and the notching between the lt fc and lc ıdrs. credit strengths and weaknesses, and rating peer comparisons. potential rating actions, drivers, sensitivities and assumptions. the main opinions and conclusions of the committee are recorded in the rac.

yani diyor ki:

derecelendirme komitesi aşağıdaki kilit meseleleri ele aldı: cumhurbaşkanı erdoğan'ın faiz oranları, enflasyon ve maliye politikası hakkındaki görüşleri de dahil olmak üzere, seçim sonrası türk yönetiminin ekonomi politikası gündemi; yeni finans bakanı ve kilit ekonomi danışmanları; cari hesabı ve büyümeyi ele alacak yapısal reformların görünümü; merkez bankası bağımsızlığı ve mpc'nın politik tepki fonksiyonu. makroekonomik görünüm ve riskler: 2018 ve 2019'da gsyih büyümesine ilişkin genel görünüm, zorlu bir iniş ve orta vadeli büyüme potansiyeli riski. ana finansman: dış finansman krizi riski, döviz kuru ve faiz oranları için görünüm; brüt ve net döviz rezervleri; tcmb döviz müdahalesi olasılığı; ekonominin sektörleri arasındaki fc risklerinin kapsamı ve kırılganlıkları. kamu maliyesi: harcama, gelir ve bütçe açığı eğilimleri; temel maliye politikası tedbirleri; ppp'lerin kullanımı ve koşullu borçlarla ilgili riskler; mart ayında yerel seçimler öncesinde mali teşvik potansiyeli; kamu maliyesinin ekonomik yavaşlamaya duyarlılığı. bankacılık sektörü: yakın zamanda fitch-derecelendirme bankalarına atanan; karlılık, sermaye, likidite ve aktif kalitesindeki eğilimler; yp ve tl yükümlülüklerindeki fonlara erişim ve maliyetler; ytl değer kaybının etkisi; kurumsal borç yeniden yapılandırmalarının görünümü ve etkisi; düzenleyici hoşgörü; kamu bankalarının rolü. fiyat veya sermaye kontrolleri gibi heterodoks politika hareketleri için potansiyel. değişimin bir yürütme başkanlığına etkisi de dahil olmak üzere, politik ve sosyal riskler, yönetim standartlarının daha fazla aşınması olasılığı, mhp'nin dış politika ve coğrafya üzerindeki etkisi -politik riskler.

edit: kısaca ekonominiz y.rr.k gibi demeye getirmişler.
  • şimdi ahaber 'i izledim. yok öyle bir şey. dış güçlerin oyunuymuş
  • beklenen sadece görünümün negatife çevrilmesiydi buna ek olarak not bile düşürüldü,zaten 22 mayıstaki raporlarına baktıysanız bunun işaretleri bir parça vardı,hükümet cephesinden gelecek tepkileri zaten biliyorsunuz yazmayacağım lakin artık dolar 5 üstü diyebilirim haftaya o seviyeleri geçecektir.
  • fitch notu yükseltince: bravo fitch bakın gördünüz mü ekonomi başarılı.

fitch notu düşürünce: hain fitch, algı operasyonu, dış güçlerin oyunu
  • allahım öleceğim.

he canım he . not düşürülmesini önceden öğrendiği için tepki verdi yabancı yatırımcı ve çıktı yoksa damat ekonominin başına geçti niye neden tepki gelsin allasen burası zaten ortadoğu da küçük bi emirlik. hem malum demokrasi (!) lerde adettendir damat'ların ekonominin başına getirilmesi.

şu not indirimine şaşıran kimse çıkmamıştır bu ülkede ak sevdalılar dahil. onlar da biliyor şu an yürünen tünelin ucunun nereye çıktığını.
  • uluslararası piyasaların efendi kredi derecelendirme kuruluşu yerine fitch tercihi
  • tanım: malumun ilanı
    aktroller değil ama akp'ye kendisini yakın kişiler umarım okur bu entryi.

iktisatçı değilim. ama aklım var. bu nedenle hakim olmadığım, olamayacağım ve hatta olmak istemediğim bir konunun en azından temeli nedir, ne değildir anlayabilirim.

kredi derecelendirme kuruluşu nedir? öyle uzun uzun ilmi tanıma gerek yok. örnek anlamaya yeter.

ben istanbul'lu değilim. yani oraya yabancıyım. ancak cebimde para var ve yatırım için/yaşamak için istanbul'da ev almaya karar verdim. önce cebimdeki parya (yabancı sermaye)bakarım. x liram var.
    oradaki eşe dosta derim ki. ey dostlar. x'liram var, ev alacağım. onlar bana der ki ilk bilgi olarak. o paraya ev alırsın. gel dediler ve gittim.

dedim ki taksim'de tarlabaşın'da ev alacağım. onlar bana saymaya başlarlar. abi x paranla orda ev bulursun ama orası tekin yer değil bak, sağı solu belli olmaz, gündüz neyse de gece çok olay olur. alma.

dedim ki moda'da alıcam. derle ki x paranla orada ev alamazsın. tamam güzel yerler, güvenli, keyifli yerler. kredi ile borçlanırsan belki ödersin ama riske girme. alma

dedim ki beylikdüzünde alıcam. derler ki x paranla orada ev alırsın. eh fena yerler değil, güvenli, merkeze uzak, ama alabilirsin...ve evi aldım...

uzattım biliyorum. değil bir ev almak, kiralamak eve bir eşya satın alırken bile "abi şundan alıcam ne dersin" dediğin insanlar da bir derecelendirme yapar senin için. kredi derecelendirme kurumları ise bunu çok büyüm miktardaki sermayeler için, ülkeler bazında yapar. ülkeye bir derece vererek o ülkeye para sokacak kişiye bilgi verir. her derece riski ve kazancı ilk anda anlaşılmasını sağlar.

derecelendirme kuruluşları bilgi toplarken mümkün mertebe gerçek bilgiye bakmak zorundadır. çünkü kendisine güveneni yanıltırsa kendi işini kaybeder. siz sizi kazıklayan birisine bir daha bilgi sormazsınız mesela.

bu nedenle bir kredi derecelendirme kuruluşunun, bana göre, tek bakmayacağı şey ülke politikacılarının popülist söylemidir. politikacılar pazarlamacıdır özünde. her yanı dökülen bir ev sahibinin "aman benim evim malikane" demesine mi bakarsınız, evin kendisine mi?

ez cümle.bir kredi derecelendirme kuruluşu bir ülke bombok olsun diye veya rüyalar ülkesi olsun diye not vermez. bir ülkenin bombok olmasına veya rüya gibi ülke oplu olmamasına göre verir.

sonuç: bombok durumdayız.
hesabın var mı? giriş yap