şükela:  tümü | bugün
 • akp'nin şu anki konumuyla uzaktan yakından alakasının olmayacağı konum.

  15 temmuz öncesi türkiye siyasi atmosferini bir hatırlamaya çalışalım.

  7 haziran 2015 seçimlerinde akp yüzde 41 oy alarak tek başına iktidar olma şansını kaybetmiş, toplumsal barışın akp ve erdoğan'a yaramadığı görülmüştü. bunun üzerine ne olduysa uyuyan terör hücreleri bir anda uyanmış, ülkede rutin aralıklarla patlayan bombalar bütün vatandaşların huzurunu kaçırmıştı. sebep olarak da ''halk kaosu seçti'' diyerek 7 haziran seçimlerini gösteriyordu yandaş medya.

  doğu ve güneydoğuda taş üstünde taş bırakılmamıştı. yine sanki kürt halkı cezalandırılıyordu bölgedeki akp oylarının hdp'ye kaymasından dolayı.

  1 kasım seçimlerinde akp tekrar tek başına iktidar olmasına yetecek oyu almıştı. ama erdoğan'ın amacı partisinin tek başına iktidar olması da değil, bu ülkenin tek adamı olmaktı.

  kamuoyu araştırmaları hiç de istediği gibi gitmiyordu erdoğan'ın. yandaş gazeteciler bile 7 haziran seçimleriyle 1 kasım seçimlerini analiz edip halkın erdoğan'ı başkan olarak görmek istemediğini ve başkanlık propogandasının yapıldığı 7 haziran seçimlerinde oyların düşmesini halkın bir uyarısı olarak değerlendiriyolardı.

  bütün bunlar olurken mhp'de de çatlaklar oluşmaya başlamıştı. akşener, özdağ ve oğan mhp genel başkanlığı için kongre toplamaya hazırlanıyorlardı. akşener, özdağ ve oğan'dan herhangi birisinin mhp'de genel başkan seçilmesi demek çapsız olduğu bizzat ülkücüler tarafından sıkça dile getirilen bahçeli'den kurtulacak olan mhp'nin artık metal yorgunluğu yaşamaya başlayan akp'den ciddi oranda oy devşirmesi demekti, bunda hemen herkes hemfikirdi.

  hdp'nin beli kırılmış, pkk ile özdeşleştirilerek saf dışı bırakılmıştı.

  fetö muhabbetlerinden millet bıkmıştı. senelerce kader ortaklığı yapılan cemaati kuru kuruya meydanlardan eleştirmek sanki çok da milleti ikna edemiyordu.

  velhasıl akp'ye düşman lazımdı. akp'yi besleyen nefretti ve fetö-pkk düşmanlığı miadını doldurmuştu. iktidardı akp ama yetmezdi, erdoğan'a tek adamlık lazımdı.

  derken 15 temmuz oldu.

  allah'ın büyük bir lütfu olan 15 temmuz.

  daha bismillah, 16 temmuz günü binlerce hakim, savcı, avukat, polis, asker, memur görevinden ihraç edildi.

  ohal ilan edildi. fetö'cü ayağına muhalif kim varsa mesleğinden ihraç edildi, fişlendi, tutuklandı.

  atilla taş bir senedir tutuklu, atilla taş. bilmem daha ötesi var mı?

  ihraç edilenler, fişlenenler, tutuklananlar solcu mu; yapıştır dhkp-c etiketini, kürt mü; yapıştır pkk etiketini, mütedeyyin veya miliyetçi mi; yapıştır fetö etiketini.

  bu arada hdp genel başkanı tutuklandı.

  muhalif gazeteler, radyolar, televizyon kanalları kapatıldı. ahmet şık ve kadri gürsel gibi yıllarca bedel ödeyerek halkı cemaat tehlikesine uyaran, cemaatin bütün iplerini pazara döken gazeteciler bile fetö'cülükten tutuklandı.

  bahçeli 180 derece dönerek; bırak tükürdüğünü, balgamlarını yaladı ve erdoğan'ın yanında konumlandı. akşener, özdağ ve oğan çoktan fetö'cü ilan edilmişti bile. olağanüstü kurultay yalan oldu. bir düşünün, kurultay olsa akşener, özdağ ve oğan'dan birisinin mhp genel başkanı olma ihtimali yüzde yüz iken bu kurultay engellendi.

  şaka gibi değil mi?

  hangi biri değil ki?

  ohal sürecinde ülke, tarihinin en önemli referandum seçimine girdi; muhalifliğin teröristlikle eş değer gösterilmeye çalışıldığı böyle bir atmosferde.

  bütün baskılara, reklam ve propaganda imkanlarının akp leyhine sınırsızlığına rağmen istanbul ve ankara'da hayır oyları önde çıktı. mühürsüz pusula muhabbetiyle yeteri kadar evet oyu yaratıldı ve atı alan üsküdar'ı geçti denilerek alelacele sonuçlar tasdiklendi.

  bunca baskıya, yalana, dolana, haksızlıklara ve hukuksuzluklara rağmen hile hurdayla kıl payı ''kazanılan'' bir referandum.

  ya 15 temmuz olmasaydı?
 • şunu çok net hatırlıyorum.

  2 temmuz 2016 - 14 temmuz 2016 tarihleri arasında; akp'nin resmi facebook sayfasındaki resimlere yapılan yorumları açın. akp'ye oy veren çok büyük bir kitle, belki de hayatında ilk defa yıllardır oy verdiği partisine çok sinirliydi.

  suriyeli'lere toki'den ev verme, israil ve rusya ile aynı hafta içerisinde barışılması. hepsi bir arada, partinin tabanı inanılmaz derecede kızdırmıştı. eminim o hafta bir anket yapılsa; akp ilk defa %40'ın aşağısında dahi çıkardı.

  sonra ne mi oldu ? 15 temmuz. hepsi unutuldu. ha 15 temmuz olmasa unutulacak mıydı ? evet, yine unutulacaktı.
 • (bkz: mağdur)
 • ben diyeyim ana muhalefet siz deyin koalisyon ortağı
 • %30
 • mağduriyetten beslenen patrilerin mağduriyeti bitmez. bitecek olursa hemen yaratılır. merak etmeyin siz.

  olmadı vatan, millet, sakarya. ver gazı yansın soba.
 • hdp, pkk ile 'özdeşleştirilerek' saf dışı bırakılmış !
  yersen.

  tanım: 1-2 madde dışında tamamıyla katıldığım süreci anlatan başlık.
  edit:imlâ
 • 15 temmuz olmasaydi hükümet kendine baska bir kriz bulurdu.
  adamlar gezi parkindaki agaclari kesmisler. ama ekmek cikmadi ordan.