• ateşin düşmediği ocaklar elbette bi şekilde normale dönecektir. hayat devam ediyor sonuçta. ya ateş düşen ocaklar? onların normali başkalarının normali gibi olmayacak hiç.
  • tvlerin programlarina filmleri almasiyla 10 gunluk yasımız bitmistir.
    haydi donelim 10 gun oncesine. oh mis.

kurtarma da bitti zaten.
    yolladik eskilerimizi.
    para da verdik biraz.
    erzak da yolladik.
    vicdanlar da rahat.
    ee daha ne?
  • iyisiyle kötüsüyle bu hayat bir şekilde yaşanıyor ama geçmişte yaşadığımız olumsuz şeyler bizler de hasar bırakıyor maalesef. binlerce insan öldü ve binlerce insan yaralı, halen enkazların altında insanlar var, ölüler mi diriler mi belirsiz, depreme maruz kalan iller berbat, bu durum 10 gün sonra unutulmamalı, yani unutmayalım lan. bizler bari yapmayalım ya.

böylesine bir felaket yaşanmış ülkede 10 gün sonra hayat normale dönüyorsa diyecek fazla bir şeyim yok benim, sözlerim tükeniyor belli bir noktadan sonra.
  • depremin yarattığı felaketin boyutunun kavranmasına asla izin vermediler.

hep iyiyiz, toparlıyoruz, biz bize yeteriz goygoylarıyla suyu bulandırıp 100.000in üzerindeki ölünün vahametini anlamamıza mani oldular. biz de afiyetle yedik ve konuşmayı bıraktık.

dün burda bile bağış gecesi goygoyu döndü 5binden fazla entry girildi, herkes şakalar komiklikler. alt tarafı bir şov ve depremi unutturma gecesiydi ve ne yazık ki başarılı da olmuş görünuyor. adamın birinin 50 milyar demesi konuşuldu saatlerce, çok yazık. yemin ediyorum insanlığımızı kaybetmişiz.
  • sosyal medyadan da gördüğüm üzere yavaş yavaş başlayan normalleşmedir. kahramanmaraş'ta depremi yaşadığım için normalleşmenin bana uğramasına daha uzun zaman var. ama insanların gülmeye, eğlenmeye başlaması bana batmıyor, beni rahatsız etmiyor. ateş düştüğü yeri yakar. kabul etsek de etmesek de bu bir gerçek. ocağına deprem ateşi düşmeyen arkadaşlar normalleşmekten utanmasınlar. sadece deprem diye bir gerçek olduğunu, depreme yönelik bazı önlemler alınabileceğini, hazırlıklı olunabileceğini unutmasınlar. binalarını inceletsinler. ihmal etmesinler.
  • normal olandır.

şu an sormuş olsam geçmişte yaşadığınız bir çok şeyi hatırlayamazsınız. çünkü insanoğlunun yapısı böyledir. bu unutuyoruz anlamına gelmiyor. değişiyoruz. yaşadığımız her deneyim, her acı, her mutluluk, kısacası her duygu bizi değiştirir. bir sonraki sefer daha farklı karşılık vermemizi sağlar.
    yaşananlar aklımızdan çıkmış olabilir fakat hepimiz değiştik. hepimiz biraz daha olgunlaştık. hepimiz biraz tedbirli hale geldik.

deprem felaketini ise daha taze olmasından mütevellit kimse daha unutmadı fakat tutuklu kalırsak bu herkes için en kötüsü olur. hayat devam ediyor.
  • her zaman söylerim bizim ülkede bir olayın gündemde kalma süresi bir hafta, maksimum iki haftadır.

bizler unuturuz, kutsadığımız devlet unutur, herkes unutur. sonra da hiçbir şey olmamış gibi devam ederiz. çünkü ölenin öldüğüyle kaldığını, adaletin hep geç gelen birine benzediğini biliriz.

99 depremi unutuldu,
    soma unutuldu,
    enes kara unutuldu,
    tarikat yurdunda tecavüz edilen çocuklar unutuldu,
    meclis önünde kendini yakan adam unutuldu,
    çorlu tren kazası unutuldu,
    emine bulut unutuldu,
    bu da unutulacak.

acı sadece istatistik olarak zihnimizde kalacak. ve üzülerek belirtiyorum ki acı bundan sonra sadece yaşayanların kalbini acıtacak.
  • normale dönse bile çoğu insanın mutlu olduğunda veya güldüğünde suçlu hissettiğini düşünüyorum. ben bile birşeye güldükten 5 saniye sonra diyorum lan ne gülüyosun böyle bi durumdayken, insanlar bütün sevdiklerini, evlerini, hayatlarını kaybetmişken.
  • hayatımıza devam edebilmek için normalleşmek gerekiyor ama bu bazı şeyleri unutmamız,ders çıkarmamamız anlamına gelmesin nolur…
  • olayı bizzat yaşamamış kişiler içün 15 gün içinde normale dönmüyorsa psikopatolojik bir durum vardır.

hayatın normale dönmesi deprem ile ilgili uygulamaların yapılmasını engellemez.

benzer şekilde hayatın normale dönmesi insanların üzülmediği anlamına da gelmez.

kimseyi kendimizden pay biçerek yargılamamalıyız.
hesabın var mı? giriş yap