• istanbul'da yıldızlara esir olan gökyüzüdür.
    öncesinde bir uğultu ve yıldızlarla kaplanan gökyüzü daha önce istanbul'da hiç bu kadar yıldızı bir arada görmemiştim. hala aklımdadır o geceki gökyüzü... o anda aklınıza tüm şehirde elektrik yok onun için gökyüzü net bir şekilde görünüyor gelmiyor tabii
    sarsıntı, uğultu ve yıldızların çokluğu epey ürkütücü gelmişti..
    aslında yıldızlar hep oradaydı ama biz şehir ışıklarının yüzünden onların farkında değildik.
    kendimizi dışarı attığımızda yıldızlar adeta şehri aydınlatmak için gelmişti. manzara müthişti saat 03:05 den sabaha kadar gökyüzüne bakarak düşünmüştüm... öte taraftan radyodan gelen gerçekler, çığlık sesleri, depremin büyüklüğü, yıkılan evler, yok olan aileler, o gece sabaha kadar gökyüzüne sığınmıştım
    korku, endişe, merak her bir yıldız'da başka bir duygu belirmişti...
    17 ağustos 1999 saat 03:02 45 saniye süren hayat sınavı, ardında bıraktığı gökyüzü, sokak köpeklerinin bitmeyen havlaması, ve kulağı sağır eden uğultu.. hepsi yıldızların ardına saklanmıştı
  • olay gecesi catı katında gorsel solenine tanık oldugum gokyuzudur (ordu'da bulunuyordum).deprem dakikalarında elektrik ordu'da da kesilmis "e hadi yatalım" o zaman derken aniden gokyuzune bakmamızla bizi bizden alan parıltıdaki yıldızları gorup 15-20 dakika oylece bakakalmıstık.tabiki o sırada can pazarı yasandıgından haberimiz yoktu.ertesi gun kalkıp televizyonu actıgımızda anlamıstık herseyi ama sonuc olarak ulke genelinde yasanan elektrik kesintisinden dolayı oldugu barizdi.
  • ışık kirliliğinin sebep olmadığından kesin emin olduğum gökyüzüdür. depremden hemen önce balkonda oturuyorduk ailem ile, gökyüzü gayet de net seçilebiliyordu, yıldızlar vs. depremden hemen sonra olması söz konusu değil.
  • bahsi geçen gün depremin olduğu saatlerde birkaç arkadaşım ile yoldaydık. çekmeceden dönüyorduk ve ben yolu seyrediyordum. bir ara gökyüzünde acayip derecede bir parlaklık oluştu. fakat bu sadece ilerde bir bölge üzerinde görünüyordu. arabadakilere gösterdim ve kesin büyük bir yangın çıktığını söyledim. hatta tüp fabrikası falan patlamış olabilir diye yorum da yaptık. gerçekten enteresan bir görüntüydü. daha sonra yollarda insanları falan görmeye başladık telaşlı halleri ile. sonra yıkılmış binaları ve bağıran ağlayan başka insanlar. deprem olduğunu sanırım olduktan 5 dk falan sonra öğrendik. sanırım o gün gökyüzü bize anlayamadığımız bir şeyler anlatmak istiyordu.
  • çift yıldızlar dahi çıplak gözle görülebilir olmamıştır bu gökyüzünde, bu imkansızdır. gözünüzün ayırma gücü buna yetmez. detayı için (bkz: yeni başlayanlar için teleskop/#16699829)

tutup bana "ama alcor mizar" demeyin.
  • o gece gördüğüm kadar yıldız kaymasını hayatım boyunca görmediğim gecenin gökyüzüdür.
  • kelimelerle tarif edilemeyecek kadar büyüleyiciydi. yalova esenköy de şehirdışında bir alabalık tesisindeydik. gökyüzüne bakmaktan yemeği yiyemez hale gelmiştik. sanki gökyüzünün tamamı yıldızdan ibaretti ve birer ikişer kayıyorlardı. o zamanlar kameralı telefon imkanımız olmadığı için o anları ölümsüzleştirememiştik. bu kadar kayan yıldız sebebiyle allah korusun , bu neye işaret acaba diye düşünüyorduk. restauranttan çıktığımızda saat 1,5-2 sularıydı. eve gelip yatağa başımızı koyduğumuzda o müthiş ses ve ardından anlayamadığımız şekilde birden sarsıntı başladı. bir kiriş altında depremin bitmesini bekledik. ( sonradan öğrendik ki en büyük yanlış davranışlardan birisiymiş.) ardından evi boşalttık sahil kenarına çektik arabamızı hava aydınlanmasına yakın 1-2 saat önceki gökyüzünden eser kalmamıştı. kayıp giden yıldızlar dünyadaki son görevlerini yapmış gibi bize selam çakmış ve şimdi bizden çok uzakta bir yerlere gitmişlerdi.
  • deprem olduktan hemen sonra dışarı çıkıldığında insanların havaya bakarak yürüdüğü, insanların gözünü kamaştıran gökyüzüydü. o ana dair hatırladığım şeylerden birisi de elimi uzatsam tutarım diye iç geçirmemdi.
  • çok fazla yıldız kayması (göktaşlarının dünya atmosferine girerek yanması) diye bahsedilen olayın sebebinin perseidler olduğunu düşünüyorum. perseid meteor yağmuru her yıl ağustos ayında gerçekleşir 12 ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaşır ve 17 ağustos'ta da azımsanamayacak sıklıkta devam eder. yani o tarihten 4 gece önce gökyüzünü izleseydiniz yine 'hayatımda bu kadar çok yıldız kaydığını görmemiştim' derdiniz.
  • deprem olmadan önce de bahsedildiği gibi olan gökyüzüdür. inanılmaz sayıda yıldız gözüküyordu, hepsi de aşırı parlaktı. depremden beş altı saat önce anneme "gökyüzü neden böyle?" diye sorduğumu hatırlıyorum hayal meyal.
hesabın var mı? giriş yap