şükela:  tümü | bugün
 • iran devrimi sırasında bir gazeteceyi oynayacağınız, unity ile yapılan episodic adventure oyunu projesi. oldukça iyi görünüyor.
  kickstarter adresi:
  https://www.kickstarter.com/…volution-black-friday/
 • her bölümü 2 saat sürecek bir dizi halinde yayınlanacakmış. çıkış tarihi eylül 2014 olarak öngörülmüş.

  resmi sitesi
 • ne pehlevi'nin bati taklitciligi ne de sii mollanin istibdati seklinde ozetleyebilecegimiz oyun. helecanla bekliyoruz.
 • 6 nisan 2016'da steamde boy gösterecek oyun. yakın tarihle çok ilgili değilimdir ama sadece araştırma şevki verir belki diye alacağım.
 • tek kelimeyle beni inanılmaz etkilemiş oyun. the walking dead ve game of thrones'dan alıştığımız klasik episodic adventure oyunu. devrim sırasındaki iran atmosferini son derece iyi yansıtmışlar. role play olayı da gayet güçlü oyunda. kendi karakterinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz kuracağınız dialoglarla. isterseniz kızıl bir komunist olun, isterseniz özgürlükçü bir liberal veya avrupa'dan devrim sırasında iran'a dönmüş bir hippi genci canlandırın. ayrıca tarihi notlarıda gayet iyi anlatmakta. bu dönem hakkında bilgilenmek istiyorsanız, kesinlikle oynamalısınız. steam'de 16.99 türk lirası ile satışta şuan ilk bölümü.

  şu sıralar deli gibi, yugoslavya'nın yıkılışıyla başlayan süreçte balkanlarda patlak veren iç savaş hakkında film izleyip, kitaplar okuyup, araştırma yapıyordum kendi çapımda. yeni rota belli oldu bu oyun sayesinde.

  -spoiler-

  oyun daha ilk sahnelerinde beni kendine çekmeyi çok iyi başardı. yakalandıktan sonraki soruşturma sahnesi gerçekten iyiydi. işkencenin nasıl bir şey olduğunu hissettiriyor. boyun eğmek zorunda kalıyorsunuz, hayatta kalabilmek için.

  -spoiler-
 • faydalı oyun, oynayın oynattırın. ilim, irfan verir.
 • --- azıcık spoiler ---

  reza'yı gerek yaş* olsun, gerek yanından hiç ayırmadığı ve gördüğü her şeyi fotoğraflamak için kullandığı filmli fotoğraf makinesi olsun, gerek pasifist oluşu* olsun kendime benzetmemden dolayı beni inanılmazın da ötesinde etkilemiş oyun. torrent'ten indirip oynadıktan sonra çok beğendiğim için gidip steam'den orijinal aldım.
  --- azıcık spoiler ---

  edit: ülkesinin bir diktatör tarafından yönetiliyor olması da reza'yı kendime benzetme sebeplerimden biri olarak sayılabilir*.
 • interaktif yakın tarih dersi. assassin's creed unity de tam olarak hissedemediğim sokaklarda ki devrim ateşini bunda çok iyi hissettim. ses kayıtları, fotoğraflar, dökümanlar vs. ambiyans oluşturulurken çok güzel kullanılmış. sindire sindire oynamak gerek.
 • iran islam devrimini anlatmayı başaramamış oyun. beklentilerimin son derece altında kaldı. devrimin atmosferini ve hikayesini yansıtmakta son derece sönük kalmış.

  senaryo kesinlikle tatmin edici değil. son derece orijinal bir konuyu hikaye seçmiş olan oyunun kurgusu ve işlenişi çok zayıf. ana karakter ve diğer karakterlerin şeması hiç ama hiç olmamış. ana karakterin ve çevresinin çok daha çizilmiş olması gerekiyordu.

  olaylar ve mekanlar arasında geçiş son derece zayıf. çok hızlı biçimde ne olduğunu anlamadan oyun bitiyor.

  ayrıntı ve detaylar son derece zayıf. sokaklarda sürekli bir koşuşturmaca var; ama hareketliliğin altyapısını anlamak mümkün olmuyor. insanların neden ayaklandığı ve ne istedikleri tam bir soru işareti.

  kesinlikle;ama kesinlikle çok daha iyi yapılabilecek bir senaryoyu çarçur etmiş oyundur. olmamış, kimse kusura bakmasın.