• panik atak, panik bozukluk ya da anksiyete bozuklugunuz varsa, ve virus durumunu cok fazla dusunup kafaya takiyorsaniz, panik bozukluk ya da anksiyete, koronavirüs benzeri semptomlar olusturabilir, sizin surekli endise icinde kalmaniza sebeb olabilir, surekli endise icinde kalip kendinizi gevsetemediginiz icin de bu belirtiler gecmeyebilir.
    biraz rahatlamayi deneyin, gercek manada rahatlayabilirseniz, farka bir bakin hala gogus kafesinde ya da cigerlerde agri hissediyormusunuz yoksa gecmismi o agrilar!
  • böyle elele verip birbirinizin psikolojisini sikin tamam mı tatlışlar ?
  • kafayı yedik, sıra tatlıda.
  • corona paranoyasının bir uzantısı mıdır bilmem ama 2 gündür, akciğer ve / veya kaburgalarda belli belirsiz bir rahatsızlık hissi var. bazen sırta vuruyor, bazen hafif bir yanma gibi hissediliyor. sanki böğrünüzü soğuğa karşı açmışsınız gibi bir tutulma hissi. ilginçtir ki ateş ve öksürük yok. boğazda yanma hissi bir gelip bir gidiyor (akşamları artıyor). hafif diyebileceğim düzeyde seyrediyor bu semptomlar ama yine de insan başkalarında da benzer durumlar var mı merak ediyor.

açıkçası paranoyaya teslim olmamak adına açtım bu başlığı. kusuruma bakmayın. herhangi bir idari izin söz konusu olmadığı için açık ofisten yazıyorum bu satırları. pazartesi'nden itibaren 2 hafta izin aldım.
  • arkadaşlar böyle durumların %80'i psikolojiktir.

kafanızı rahatlatın, suyunuzu içip, arkadaşlarınızla telefondan internetten sohbet edin.
    kitap okuyun, emin olun geçecektir.

hiçbir şeyi olmayan babam, geçen yıl 8 gün hastanede yattı baş ağrısından.
    check-uplar, 3 hastane gezmeler, eş dost başhekimler bir şey bulamadı.
    aldı anti-depresanı 1 haftada kendine geldi.

sonradan öğrendik ki dedemle büyük kavga etmişler ve babam haksızlığa uğramış, moral olarak çökünce bünye de çökmüş.

demem o ki, kafayı sağlam tutun.
  • psikolojik olarak etkilendiğimiz aşikar.
  • büyük ihtimalle psikosomatik belirtiler yaşayanlardır.
    psikolojinin vücut üzerinde etkisini artık herkes kabul ediyor. bazı kendinebağışık hastalıkların bile ileri psikosomatik bozukluklardan kaynaklandığı hakkında çalışmalar mevcut.
    ek olarak toplu bir histeri içerisinde olduğumuz da su götürmez bir gerçek. fakat hiçbir hekim organik bozuklukları dışlamadan psikosomatizasyonu düşünmez. eğer covıd-19 belirtilerini yaşadığınızı düşünüyorsanız kendinizi takip edip(gerekli bilgi sağlık bakanlığının sitesinden alınabilir) emin olduğunuzu düşündüğünüz anda 184'ü tuşlayarak profesyonel yardım alınız.

düzenleme: ekşi sözlük bir medikal platform değildir. ilaç tavsiyesi verenler açıkça suç işlemektedir. yazdığınız girdilerin hangi kitle tarafından okunduğu bilinmediğinden hekim dahi olsanız bir sınırınız olmalı. hekim olmayanların ilaç ya da başka tavsiyelerde bulunmasını geçiyorum.
  • kendinizi inandırır ve üzerinde düşünmeye devam ederseniz, kendinizde virüs olduğunuza yemin edebilecek düzeye gelirsiniz.

biliyorum çok duydunuz ama, belirti gibi gözüken (ama çok yüksek olasılıkla gerçek belirtli olmayan) şeylere dikkat kesilmeyin, nefes egzersizi yapın, düşüncelerinizi uzaklaştırın, kitap okuyun.
  • şayet son haftalardaki etkileşimlerinizden eminseniz, bulunduğunuz ortamlar ve temas ettiğiniz kitleden şüpheniz yoksa endişe etmemek gereken durumdur, bu lanetin en önemli belirtisi ilk önce ateş. hepimizde psikolojik etkileri baş gösteriyor, ben de geçen haftadan beri kuru kuru öksürüyorum, ama başka da bir problemim yok.
  • dünden beri göğsümün tam ortasının hafif sağında sanki bir kaburgam kırık da ciğere batıyormuş gibi anlam veremediğim bir ağrıdır.
hesabın var mı? giriş yap