şükela:  tümü | bugün
  • şimdiden kara kara düşündüren şey.

lise yıllarımda ağız yapım bozuk dudaklarım da aşırı öne doğru fırlayan bir şekle sebep olduğundan diş telleri, dişleri bembeyaz yapana dek fırçalamak, doktor kontrolü, 4 tane azı dişini çektirmek gibi belalı işlerle çok uğraştım.

birkaç yıl öncesine dek ise diş problemim yoktu. sonra, yaşadığım kaza sonucu ön dişim kırıldı dolguyla halledildi. yetmedi, aylar içerisinde başka dişlerim kırıldı. onlar da dolguyla sonuçlandı.

ama şimdi durum başka. ne zamandır alt dişlerim sol yanda 7 sağ yanda ise 6 tane gözüküyordu. sol yandaki fazlalık dişin görünümü de bir tuhaftı. 2 gün önce ondan bir parça koptu geldi. bugün diş hekimimize gittim. onun 20 yaş dişi olduğunu ve çürüdüğünü söyledi. yetmedi, çekilecekmiş. ancak, önce antibiyotik almam gerekiyormuş. bayramdan sonra da çekilecek. daha vahimi ne biliyor musunuz?
    aynı 20 yaş dişinden sol üstte de var. yani bu gidince bir süre sonra o rahatsızlık verecek hadi bakalım onu da çektir.

(bkz: 20 yaş dişi)

of of!

ne zamandır diş çektirmemiş birisi olarak sıyırma noktasına geldim. "alt tarafı diş çekimi, ne acılar var ona benzemez" denebilir. doğrudur ama çok kaza atlatmış birisi olarak diş çekiminde her zaman kötü hissediyorum.
  • çürük falan yoksa kesinlikle yapılmaması gerekir:
    1)ileriki yaşlarda ameliyat yapıldığında rahat köprü kurulur.
    2)çalışan şeye dokunulmaz.