• bir aksilik olmazsa muhtemelen enes kanter'in ilk üç sıra içinden seçileceği draft.

http://www.nbadraft.net/2011mock_draft
  • 23 haziran 2011'de newark, new jersey'de bulunan prudential center'da yapılacak olup, yerel saatle * akşam 7'de başlayacaktır.
  • an itibariyle, north carolina'nın 2 ve 3 numaralarda oynayabilen çaylak oyuncusu harrison barnes'ın ilk sırada seçilmesi beklenmektedir. enes kanter hakkındaki beklenti ise 6. sıraya kadar gerilemiş durumda. avrupalı oyunculardan en yüksek sırada seçilmesi beklenen isim ise partizan'lı jan vesely. ne var ki 4. sırada seçilmesi beklenen vesely'nin bu sezonki euroleague istatistikleri öyle çok da ahım şahım seviyelerde değil. onun bir alt sırasından seçilmesi beklenen rytas'lı jonas valanciunas'ın altında kalması, pek de yabana atılmaması gereken bir ihtimal.
  • jared sullinger'in sweet 16'de saçma bi şekilde elenmeleri ardından sikerim şampiyon olmadan gitmiyorum sözleriyle enes kanter'in ilk beşte seçilme şansı baya bir artabilir.

edit: ulan asıl yazıcağımı unuttum kemba walker'ın bu geceki oyunu sonucu takımını final-four'a taşıması durumunda üst sıralarda kendine yer bulabileceği draft.
  • harrison barnes, terrence jones ve jared sullinger gibi muhtemel ilk 5 seçimleri draft'a girmiyor.

cleveland veya wolves birinci sırayı alırsa kyrie irving'i seçer gibi sanki. minnesota şansını bir uzundan yana kullanıp ikiz kulelere yönelebilir, burada herkes enes kanter'den tedirgin. adamın potansiyeli biliniyor ama ne yapacağını kestiremiyorlar. bu nedenle derrick williams ve hatta muhtemelen 1 veya 2 avrupalı forvet (jan vesely mesela) enes'ten önce seçilebilir. aslında seçilmeyedebilir çünkü zamanında enes'in vesely'i nasıl denize döktüğünü çok net hatırlıyorum. enes'i kaçırmış olma riskini kim alıp kim alamayacak bunu izlemek eğlenceli olacak. bana kalırsa mehmet okur'u da aşmayı başaracak bir all star potansiyeli var, bu potansiyel gerçeğe dönüşecek mi izleyeceğiz. bu boyda, yetenekte ve potansiyelde uzun ağaçta yetişmiyor, alma şansın varsa alırsın. bu yüzden portland'ın birinci sıradan durant yerine oden'ı seçmesini her zaman desteklemişimdir. belki durant kadar skor üreteni bulamazsınız ama muadilleri var, iyi bir uzunun muadili ise kolay bulunmuyor. biri gidip de valancianus'u enes'ten önce seçerse gelecekte çok ağlar gibi geliyor. gerçi hakkını yememek lazım, o da iyi bir uzun ama yıldız potansiyeli yok.

brandon knight iyi bir kombo guard ama o pozisyon için muhtemelen jared sullinger'ın arkasında kalacak. eğer bu sene enes kentucky formasını giyebilseydi knight'ın da değerini yukarı çekerdi diye düşünüyorum. kemba walker ise her ne kadar mvp olsa da brandon knight'ın arkasında kalıp seçilen 3. guard olur muhtemelen. knight ilk 5'den gider, walker ise 5-10 arasında. sullinger'ın ilk 3'ü garanti, potansiyel bir numara.

çok dağınık gittim biraz toplayayım.
    pg: lottery pick seçilecek 3 isim göze çarpıyor;
    kyrie irving
    brandon knight
    kemba walker

bu 3 oyuncuda ilk 5 seçimde gidebilir ancak irving biraz öne çıkıyor. yeni chris paul olacağına inanılan irving 1 olmazsa 2. sıradan muhtemelen gider. aslında ben bu 3'lüyü bir başka draftın pg 3'lüsüne, paul-williams-felton 3'lüsüne benzetiyorum. felton diğerlerinin altında kalsa da bu 3'lüden de kim hangi sırada seçilir tartışmaları uzun sürmüştü.

sg: bana göre çok parlayan bir sg yok bu sene. alec burks'ü pg değil sg olarak kabul edersek lottery'den gidecek tek sg diyebiliriz. onu zorlarsa washington'dan klay thompson zorlar (üst sıradan seçilme değil, lottery pick'ten gitme anlamında. burks çok büyük bir olasılıkla thompson'dan önce seçilecek).

sf/pf (yok kısaydı yok uzundu uğraşmamak için forvetler beraber): harrison barnes unc'da, terrence jones kentucky'de kalmaya karar verince forvetlerde işler biraz değişti. derrick williams'ın ilk 3 sıradan seçilmesi garanti gibi görünüyor. jan vesely göze çarpan bir yetenek, belki ilk 5 değil ama kesinlikle ilk 10'dan gidecektir. donatas motiejunas ilk 10'dan gidecek bir diğer uluslararası oyuncu. kawhi leonard, kansas'ın morris biraderleri, tristan thompson ve pek tabii bismack biyombo lottery pick olacak forvetler. chris singleton ve tobias harris bu gruptan sıyrılıp lottery olabilecekler mi göreceğiz.

c: lottery pick, ilk 10, hatta ilk 5 olabilecek 2 yetenekli pivot var. litvanya'dan jonas valanciunas (ki rytas ile 3 yıl daha sözleşmesi var, geleceği biraz belirsiz. buna rağmen ilk 5'de seçilirse şaşırmamak lazım) ve pek tabii "turkish phenom" enes kanter.

sonuç olarak lottery pick sıralamak gerekirse:
    kyrie irving
    derrick williams
    enes kanter
    jonas valanciunas
    brandon knight
    jan vesely
    kawhi leonard
    kemba walker
    tristan thompson
    donatas motiejunas
    marcus morris
    alec burks
    bismack biyombo
    markieff morris
    -- plase --
    klay thompson
    chris singleton
    tobias harris
    jimmer fredette

tabii takımların seçme sıralaması kesinleşince bu liste oldukça değişecektir.
  • toronto raptors ne sanssiz takimmis ben bunu gordum, ama enes kanter'in onlara gitmesine gonlum elvermezdi. sondan ucuncu takim olup 5.secilmek de cenabetliktir. yalniz cleveland gene 2 tane top pick sansi olacak cus be arkadas, stern'in isi midir ne.
  • cleveland cavaliers gene birinci sirayi kapti. arkadas bu nedir ya, adamlar lebron'i yolladi ikinci bir sans bu kadar kolay nasil oluyor. minnesota'ya uzuldum, jazz 3. sirayi aldi.

edit: ha bu arada yaptigi diger anlasma nedeniyle 4.pick'de onlarin oldu. cleveland bu kadar mi sans li yoksa stern mudahalesi mi?
  • lottery pick sıralaması;

1 cleveland cavaliers
    2 minnesota timberwolves
    3 utah jazz
    4 cleveland cavaliers
    5 toronto raptors
    6 washington wizards
    7 sacramento kings
    8 detroit pistons
    9 charlotte bobcats
    10 milwaukee bucks
    11 golden state warriors
    12 utah jazz
    13 phoenix suns
    14 houston rockets
  • ilk 10 mock draft ise aşağıdaki gibi şekillenmiştir,

1 cleveland cavaliers | kyrie irving | pg | duke
    2 minnesota timberwolves | derrick williams | sf-pf | arizona
    3 utah jazz | jonas valanciunas | c | lietuvos rytas
    4 cleveland cavaliers | enes kanter | c | turkey
    5 toronto raptors | jan vesely | f-c | partizan belgrade (serbia)
    6 washington wizards | markieff morris | pf | kansas
    7 sacramento kings | brandon knight | g | kentucky
    8 detroit pistons | kawhi leonard | f | san diego state
    9 charlotte bobcats | tristan thompson | f | texas
    10 milwaukee bucks | alec burks | g | colorado

enes kanter top 5 içinde seçilecek gibi görünüyor ve semih erden ile tekrardan takım arkadaşı olacaktır. oysa utah tarafından seçilmesi kendisi açısından daha iyi olacaktır. bekleyip göreceğiz...
  • geceye cleveland'tan ziyade wolves gm'i david kahn'ın yaptığı açıklamalar damga vurmuş durumda. "bir sezon dul, öbür sezon 14 yaşındaki çocuk kurayı çeker ne gariptir biri bile minnesota'ya uğramaz" meyalinde açıklamalar yapmış gece sonunda.

babacım sende bi milicic'e paraları döküyorsun; sonra ricky rubio'yu seçip, gelmem de gelmem resti yiyorsun. ayrıca şaibe olsa bile ki hemen hemen bir çok zaman böyle şeyler atılıyor ortaya; ortalığı ayağa bu kadar kaldırmış cleveland'a güzel spotların gitmemesi çok daha manidar olurdu bence.

bakalım kim kimi seçicek. son yılların en zayıf draft senesi olarak gözüken bu yılda.

edit: urbiyo'ya teşekkürler, basit karışıklık uyarısı için. bucks ile wolves karışıyor arada. *
hesabın var mı? giriş yap