• başbakan yıldırım “dünyanın en fazla büyüyen ülkesiyiz, altını çize çize söylüyorum. türkiye, 2017'de dünyanın en fazla büyüyen ülkesi oldu. kendi rekorumuzu kırıyoruz.”iddiasında bulundu. hem trading economics hem de tüik verilerine göre türkiye’nin 2017 yılı büyüme oranı %7,4. ancak 2017’de büyüme oranı türkiye’nin üzerinde olan bazı ülkeler göze çarpıyor. ayrıca türkiye’nin ak parti iktidarında yıllık büyüme rekoru, %9,4 ile 2009 yılına ait. ancak türkiye cumhuriyeti tarihinde bu oranın üzerinde yıllık büyüme oranları da görülmüş. (1987’de %9,5’lik, 1976’da %10,5’luk, 1966’da %11,7’lik büyüme gibi) dolayısıyla bu oranla türkiye ne kendi rekorunu kırıyor ne de dünyada bir numara oluyor.

detay: http://dogrulukpayi.com/…kendi-rekorumuzu-kiriyoruz
  • ben de hissediyorum giderek büyüyor...

doğru olan iddiadır.
  • çabuk büyüdü dikkat edersen.
  • 2016'da darbe girişimi sonrası gelen müthiş küçülmenin normalize olduğu yıldır. aslında 2016'da darbe girişimi olmadığı durumda normal büyümemizden aşağıda seyretmiş olmamız bence ders çıkartmamız gereken yer.
  • türkiye'nin büyüme oranlarına bakarsanız ortalama %5'lık bir büyüme görürsünüz.

2016 yılında ise 15 temmuz kalkışması nedeniyle %2.9 luk bir büyüme sağlanmıştır. yani yaklaşık %2.1 daha az büyümüşüz.

aslında 7.5'lik büyüme rekor bir büyüme değil, geçen yılın telafisidir.

şirketler, vatandaşlar ülkenin durumundan ötürü ohal dönemlerinde ticareti durdururlar. sonraki senelerde ise ohal hali son bulmasından dolayı şirketler, vatandaşlar geçen sene yapamadıkları atılımları, ticaretleri buhran dönemi sonrası yaparlar. bu nedenle 2017 yılında anormal büyüme gerçekleşmiştir. tarihe baktığınızda her buhran dönemi sonrası olağan üstü büyüme kaydedilir.

bu arada ekonomide anormal büyümeler de tavsiye edilmez, sevilmez.

ha başbakanın bu cümlesine de bizim çomarlar bu kadar büyüdük o kadar çoğaldık hede de höde de der.
  • tl bazında evet rakamlar doğru büyüdük ama 2013 te kişi başı milli gelir 12500 idi 2018 de ise bu rakam 10000 dolara düştü. büyümemiz hayırlı olsun.
hesabın var mı? giriş yap