• 20 gündür kendileriyle çözme çabalarım hiçbir sonuç vermeyince buraya taşımaya karar verdiğim rezalet.

satıcı olarak 30 mart'ta 1400 tl bedelli bir ürün sattım, 4 nisan'da kargoyu yolladım, 5 nisan'da da alıcı tarafından teslim alındı. ancak alıcı onay vermek yerine ortada hiçbir sebep olmadığı halde iade talebi oluşturdu ancak bu arada ürünü de geri yollamadı. iade talebinde girdiği kargo takip numarası benim kendisine gönderdiğim takip numarası ile aynı ve ürün de hala alıcıda gözüküyor. gittigidiyor ise bana sadece iadeyi onaylama seçeneği sundu (yani kabul etmeme gibi bir şansım yok) ve bana bir iade gönderilmediği için 3 gün boyunca iadeyi de doğal olarak onaylamadığım için ürün ücreti bana aktarılmak yerine alıcıya iade edildi. bu 3 günlük süreçte herhangi bir sorun yaşanmaması adına müşteri hizmetleri bölümünden bana herhangi bir iade gönderilmediğini de yazdığım halde gittigidiyor tarafından hiçbir dönüş yapılmadı. yani bu aşamada alıcı hem ürünü hem de parasını geri almış oldu.

ürün bedelinin alıcıya iade edildiğini görünce siteden dönüş olmadığı için bu sefer telefonla gittigidiyor'u aradım. telefonda görüştüğüm kişi de iade kargonun takip numarasını kontrol edip bana bir iade gönderilmediğini teyit etti ve bir aksaklık oldu herhalde deyip ilgili departmana ilettiğini, dönüş yapılacağını söyledi. birkaç gün bekledim hiçbir haber yok yine aradım. yine ilgili departmana ilettiler ve bu böyle birkaç gün daha devam etti. yine hiçbir dönüş olmayınca tekrar aradım ve bu sefer öncekilerden çok farklı bir cevap verildi. bu şekilde bir durum olduysa alıcıya özel tekrar satış oluşturmam, alıcının tekrar satın alması ve ben tekrar kargo göndermeden ürünü onaylaması gerekiyormuş. ancak öyle param hesabıma aktarılırmış. yani 1 hafta hiçbir dönüş yapılmadan boş yere oyalandığım gibi sonunda da böyle enteresan bir cevap aldım. zaten alıcının niyeti belli. ürünü almış iade etmeden iade talebi oluşturmuş ve ürünün bedelini de geri almış. senin görevin ortada bir iade varsa gerçekten iade yapılıp yapılmadığının kontrolünü sağlamak ve ona göre aksiyon almak. böylesine kritik bir karar otomatik onayla yapılabilir mi? ve senin özür dileyip bu yaptığın yanlışı düzeltmen gerekirken sunduğun teklife bak. e alıcı tekrar almazsa ki %99 tekrar almayacak, ben sattığım ürünün parasını alamayacak mıyım?

bu zaten başlı başına bir rezaletken bir şekilde bu durumu önceki satışı güncelleyerek 13 nisan'da düzelttiler. alıcıyla tekrar iletişim kurdum, sorunu hallettik, alıcıya tekrar onay maili gitti ve alıcı bu sefer onay verdi. sonrasında da satışın altında "alıcı ürünü onayladı. paranız hesabınıza 16/04/2018 17:30'a kadar aktarılacaktır. " yazısı belirdi. geç olsun güç olmasın dedim ancak bu sefer de 16 nisan'da para hesabıma aktarılmadı. mesai saati geçtikten sonra hemen sitedeki müşteri hizmetlerinden fiş açtım. "yaptığım incelemede x nolu işlemin onaylandığını görüyorum. bu aşamada ürün bedeli ilk iş günü içerisinde hesabınıza aktarılacaktır. lütfen endişe etmeyiniz. " şeklinde bir cevap geldi. ki zaten 16 nisan'da geçmesi gerekiyordu. neyse dedim 17'sini bekleyeyim bari. 17 nisan'da da ödeme hesabıma aktarılmadı. yeni bir fiş açtım, bu sefer de "yaşanan sorun adına çok üzgün olduğumu belirtmek isterim. işleminizi x iban numaralı ing hesabınıza aktardım. ilk iş günü yansıyacaktır." şeklinde cevap geldi. 18 nisan oldu ödeme yine yok. artık fişlere de cevap vermemeye başladılar. her gün telefonla aradım sürekli ilgili departmana aktardıklarını söyleyip ötelediler. fişlere konuyla alakasız cevaplar gelmeye başladı.

en son dün yani 23 nisan'da gelen cevap:

"öncelikle siz değerli kullanıcımıza cevap verme fırsatı bulduğum için mutlu olduğumu belirtmek isterim. ilgili işlemi kontrol ettiğimde ürün bedelinin 11.04.2018 tarihinde 810118609864 referans numarası ile tarafınıza iade edildiğini görüntülüyorum. iadelerin kredi kartlarına yansıması bankaların süreç ve uygulamalarına göre 2-4 günlük süreyi bulabilir. banka kartıyla ödeme yaptıysanız, iade işlemi ortalama 7 iş günü içerisinde gerçekleşecektir. endişe etmeyin."

arkadaş neyin iadesinden bahsediyor anlam verememişken birkaç saat sonra başka bir çalışandan gelen cevap:

"öncelikle yaşamış olduğunuz aksaklık için özür dilerim. kontrol sağlayarak hesabınıza aktarılmayan para transferlerinin gönderimini sağladım. ilk iş günü ürün bedelleri hesabınıza aktarılacaktır."

herhalde bu süreçte kendilerini bir 10-15 kez arayıp görüşmüşümdür. siteden de bir bu kadar yazmışımdır.

ve bugün 24 nisan. param hala gönderilmediği gibi hiçbir dönüş de yapılmadı. bugün yine aradım, onuncu kez ilgili departmana aktardığını söyledi arkadaş. yani normal şartlarda 6 nisan'da hesabıma gönderilmesi gereken 1260 tl tutarındaki param 18 gündür gönderilmedi ve 18 gündür gittigidiyor tarafından işletiliyor. bu arada şu an hala daha ürünün altında "alıcı ürünü onayladı. paranız hesabınıza 16/04/2018 17:30'a kadar aktarılacaktır." yazıyor. yani hem ürünü gönderdim hem paramı alamadım ve herhalde bir satıcı olarak gittigidiyor gibi bir sitede dolandırılan ilk insan oldum.

ilgili ekran görüntüleri:

https://image.ibb.co/nmbjph/gittigidiyor1.jpg
    https://image.ibb.co/d8rvwx/gittigidiyor2.jpg
    https://image.ibb.co/ehgjjh/gittigidiyor3.jpg
    https://image.ibb.co/ce0b4h/gittigidiyor4.jpg

not: daha önce defalarca rezalet başlığı açtım ve hepsinde de öncesinde kendi imkanlarımla sorunu günlerce, çoğu zaman haftalarca çözmeye çalışmama rağmen kapı duvar olan firmalar burada yazdıktan sonra saatler içinde kendileri beni aramaya başladı ve hepsi de özür dileyip haftalarca dönüş bile yapmadıkları sorunları gün bitmeden hallettiler. ama bu başlıkların da hiçbirini başka insanların mağdur olmaması için silmedim, hepsi hala okunabilir. muhtemelen yine aynısı olacak ancak bu saatten sonra bu parayı bana gönderseler de göndermeseler de bana haftalardır yaşatılan mağduriyet ve kaybettiğim zamanı geri getirmeyeceği için bu başlık hep burada kalacak. bu sitede ürün satmayı düşünenler için de umarım referans niteliğinde olur.
  • konunun sonucunu merak edenler için toplu bir bilgilendirme yapayım.

gittigidiyor bu süreçte hiçbir şekilde paramı göndermedi ve ücretin iade talebinde bulunduğu için (iade yapmadığı halde) otomatik olarak alıcıya geri aktarıldığını, tekrar geri alamayacaklarını söylediler. yani alıcı hem ürünü teslim alırken hem de parasını geri almış oldu. buradan anlıyoruz ki bu siteden gidip 1 kilo altın satın alsanız ve iade etmeden iade talebinde bulunsanız bedavadan 1 kilo altın sahibi olabiliyorsunuz. satıcı gittigidiyor'a şikayet ettiğinde de artık parayı alıcıya aktardık, bir şey yapamayız deyip aradan çekiliyorlar.

neyse ki alıcı iyi niyetli çıktı, neredeyse 1 ayın üzerine birkaç gün de alıcının maaşını almasını bekledim, ürün bedelini banka hesabıma havale olarak geçti ve kendi aramızda hallettik. ancak bu süreçte işimin gücümün arasında harcadığım vaktin haddi hesabı ve telafisi yok. bu ülke insanının en büyük problemlerinden biri de bu. herkesin vaktinin kendi vakti gibi değersiz olduğunu düşünmek.
  • bir eticaret sitesinin dandik işletim sistemi ve iş bilmez müşteri hizmetleri biriminin sebep olduğu rezalettir. rezalet başlığı açmayı sevmiyorum, o nedenle hazır açılmışının altında kendi deneyimimi paylaşayım ki suserlere azıcık da olsun faydam dokunsun.

xiaomi mi box android tv'yi en uygun bu sitedeki bir satıcıda bulup sipariş verdim. ödemeyi garanti bonusflaş uygulaması üzerinden yaparken bir hata oluştu ve ödeme kredi kartımdan kesilmesine rağmen alışverişi tamamlayamadım. fiş oluşturup müşteri hizmetleriyle telefonda görüştüm, merak etmeyin ödeme iade edilecektir, isterseniz şimdi yeniden siparişiniz onaylayıp ödemeyi yapabilirsiniz dediler. tekrar garanti bonusflaş üzerinden ödeme yapmayı denedim, hop, yine aynı hata. yine fiş, yine telefon görüşmesi, yine iade edileceğinin teyidi. hırs yaptım, alacağım ya o ürünü, üçüncü ödemeyi garanti bonusflaş kullanmadan doğrudan kredi kartıyla yaptım ve sipariş işlemi başarıyla tamamlandı. sonrasında ürün kargoya verildi, ben teslim aldım, ödeme satıcının hesabına geçti filan, burada bir sorun yok.

ortada toplamda üç ayrı ödeme ve teslim alınan bir ürün var. bonusflaş kullanarak yaptığım ilk ödeme kredi kartıma iade edildi. doğrudan kredi kartıyla yaptığım ödeme de satıcıya gönderildi ve fakat ikinci ödeme ortada yok. gelin görün ki bu durumu müşteri hizmetlerine anlatmanın da imkanı yok. yani ben anlatabiliyorum da karşımdakiler bir türlü anlamıyorlar. önce merak etmeyin, iki iş günü içerisinde kartınıza iade sağlanacaktır, iade olmazsa tekrar arayın yardımcı olalım dediler kibarca, eyvallah dedim. ödeme iadesi gerçekleşmeyince yeniden fiş açıp durumu anlattım ama maalesef ürünün teslimi bu durumda gerçekleşmez, ödemenizin iadesi sağlanacaktır diye abuk bir cevap geldi. yine müşteri hizmetlerini aradım, üzgünüm bu talebinizle ilgili telefonla yardımcı olamıyoruz, fiş oluşturmanız gerekiyor dediklerinde peki deyip telefonu kapattım.

sonrasında garanti internet bankacılığı üzerinden kredi kartıyla şüpheli işlem bildiriminde bulundum, gg müşteri hizmetlerinde de yeni fiş açıp durumu bildirdim. garanti bankası sağolsun paramı geri aldı gitttigidiyor isimli oluşumdan.

özetle, "3 ödeme yapıp 1 ürün aldım". durumu bu yalınlıkla müşteri hizmetlerine defalarca anlatmama rağmen paramı uzun süre iade etmediler.

karşımda düzgün bir muhatap olduğunu düşünerek ısrarla bu siteden alışveriş yapmaya çalışmakla ben de suçluyum elbette. bir daha mı? tövbe!

amazon gelecek hepsini bitirecek inşalla.
  • iyimiş lan bu iş hemen siteye girip gitti gidiyordan iki alışveriş yapıp sonra ayni kargo takip no ile iade edeyim. bedava ya donatay evi.

bu kadar amatörce iş yapılır tebrikler.
  • hala devam etmekte olan rezalet.

sikayetvar.com'da yazdığım şikayete de telefon numaralarına sitelerinin neresinden ulaşabileceğimi uzun uzun anlatarak cevap vermişler. nasıl aklıma gelmemiş.

paramı göndermedikleri ve ölü taklidi yaparak üzerini kapatmaya çalıştıkları sürece her gün buraya yazıp yapılan dolandırıcılığı mümkün olduğunca çok kişinin duymasını sağlayacağım.
  • viral gibi olmasın ama malum rakip site bundan kat be kat iyi hizmet vermektedir. ayrıca da bundan 5 sene önceydi güvenli e-ticaret ile bireysel ürün satmak. almak isteyen varsa hesaba havaleyi yapar ürünü de yollarsın.
  • rezalet gibi rezalettir.
    zaten gg de bir müşteri hizmetleri ile telefonda konuşmak neredeyse imkansızdır. bu satıcı yalnız değil, bir sürü bu şekilde dolandırılan satıcılar var.
  • içerideki ekip o kadar vasıfsız ki aldığım ürün faturasız geldi iade etmek istiyoruz dediğimizde faturası ile beraber geri gönderin gibi bir cümle kuruyor. kesinlikle uzak durulması gereken bir oluşum
  • rezaletin üstel fonksiyonla artış gösterdiği bir süreç yönetimi olmuş aynı zamanda. daha yeni satış yapmış bir satıcı olarak hesabıma yatmayan paradan dolayı da endişeliyim. üstelik ne internet sitesi, ne de uygulama üzerinden herhangi bir işlem yapabiliyorum. çağrı merkezi benim adıma işlem yaptı güya ama arkadaşın örneğindeki gibi oyalanıyor da olabilirim.
  • (bkz: 25 şubat 2017 gittigidiyor.com rezaleti)

ben de aynı müşteri temsilcileri ile, aynı fişlerle uğraştım. gittigidiyor.com kurumsal bir yer olarak görünse de süreci yönetemeyen bir ahtapota dönüşmüş. benim yaptığım da artık alışveriş yapmamak. herkese tavsiye ediyorum.
    tanım: alıcıya da satıcıya da çektiren bir online alışveriş merkezinin rezaleti
hesabın var mı? giriş yap