• müstehaktır bu topluma. 2.4 yetmez 4 olsun hatta 4 yetmez 40 olsun o da yetmez 400 olsun. beyin bedava nasıl olsa. sen 13 yıldır üretime katma değer getirecek ne kadar iş yaptın ? kıt diye bişey bırakmadın, sattın gitti hepsini.

fabrikalarda üst düzey yönetici arkadaşlarım eğer yurtdışına fason üretim yapabiliyorlarsa bu onlar için bir avantaj olacak ama senin yurt dışından aldığın ürünlerin yerli ikamesi olmadıktan sonra bu da işe yaramaz.

burada gelip maval okuyanların neredeyse tamamı hatta neredeyse değil tamamı türk üretimi hemen hemen hiç bir ürünü kullanmıyor, oturdukları ev harici, bindikleri araba / otobüs / metro / tren, giydikleri kıyafet, kullandıkları telefon, bilgisayar daha sayacak o kadar çok şey var ki...

bu insanlar neden yerli üretim kullanmıyorlar? ınşaat yapmaktan başka hiç bir üretim gücü olmayan, hayvanına yedireceği samanı dahi yurtdışından getirmiş bir ülkenin, kurban bayramı denen dini vecibesi için bile yabancı kaynağa yönelen bir ülkenin vatandaşı oldukları için.

yerli üretim dendiğinde de bok atarlar. daha iyisini sen yap o zaman salak saçma uğraşlara zaman harcayacağına...

deli olmamak elde değil, işten eve giderken ganyan, sayısal ve iddia bayiilerinin önünden geçiyorum. ganyan ve ıddia bayiileri dolup taşıyor. adamlar kupon yatırmak için sıraya girmiş. sorsan haritada yerini dahi bilmediği ülkenin yerini dahi bilmediği şehrinin futbol takımının ilk 11 i hatta yedeklerini dahi sayar sana. bir diğeri bir atın koşuşunu adeta fizik profesörü gibi ivmesinden yerçekimi, hatta sürtünme katsayısına kadar döker önüne.

sen insanlara tek umut milli piyango, ganyan ve iddia olarak bir durum aşılamışsın ülke olarak. işsizlik hat safhada. ülkenin %10 u belki daha fazlası günde 1 öğün o da yarım yamalak bir öğün yemek bulursa kendini şanslı sayıyor. %20 si borçlarını borçla ödemeye çalışıyor. %50 si açlık sınırının altında ya da sınırda. %70 belki biraz daha fazlası yoksulluk sınırında.

fed miş merkez bankasıymış zaten bu %50 nin umurunda bile değil. adam akşam evde hanıma kaynatacağı tencere için erzak bulma derdindeyken ne düşünecek? ne düşünebilir ki ?

koca bir ülke dolusu kazanın içindeki kurbağadan ibaretiz. zengini fakiri yoksulu hepimiz bu kazanın içindeyiz. bazılarımızın ağzında bi parmak bal olduğundan durumun vehametinin farkında değil tıkınmaktan.
    bazılarımızın balla pekmezle işi olmadığından tabloyu görebiliyor. tabloyu görenler de göremeyenlere laf anlatmaktan bıkmış...

bir gün o su kaynayacak dostum. az kaldı. kimse farketmeyecek bile nasıl kaynadığını. rüyadan uyanmış gibi anında oluverecek herşey. zengin de fakir de hissedecek kıça girmiş olan sopanın kalınlığını o an. umarım o zamana kadar ya bu ülkeden sktrolup giderim ya da dağda bayırda kendi ekosistemimi kurar bağımsızlığımı ilan ederek kendi kendime yetebilecek şekilde yaşamayı başarırım.

artsın dolar ne olacak neşeli günler gibi, ne olacak sofraya bir tabak daha koyarız...
  • 30 ocak 2013'te 1.768 olan dolar'in an itibariyle 2.41 olmasi durumudur.

http://www.xe.com/…ycharts/?from=usd&to=try&view=2y

son 2 senede tl dolar karsisinda %36 deger kaybetmistir. buna bizim koyde devaluasyon derlerdi eskiden.
  • ben dolara karşı bu inançsızlığı anlamıyorum. 2 olur mu dediniz verdi. 2.30 olur mu dediniz oldu. 2.40 dediniz eyvallah dedi. bire bir mi istiyorsunuz. uygun lisanla söylerseniz neden olmasın?
  • sözlükteki lümpenleri ve ekonomiden zerre anlamayan malları ortaya çıkarmıştır. sorunun kaynağına bakmak yerine kaynağın yarattığı olaylara bakıyorlar...

sosyal devleti yok etmiş, istihdam yaratmamış, elindeki istihdam sağlayan yerleri satmış ve üstelik 12 senedir iktidarda olan paraları ayakkabı kutularında saklayan bir iktidara kızmıyorlar da geziye söyleniyorlar.
  • bazı göt yalayıcılarının götünde feci patlamış. bu amına koduğumun göt yalayıcıları bi de ekonomi bildikleri iddiasındalar.

neymiş. ekonomiyi geziciler, paralalel'ler, rüşvet operasyonları (!), dershaneler bozmuş (!) . amın oğulları götlerine kazık dibine kadar girmiş ama hala akp ve erdoğan'a toz kondurmuyorlar.

gülermisin ağlarmısın.

ha bu arada. sakın evi arabayı satıp dolara basmaya kalkmayın. 2015 seçimleri bay erdoğan'ın gireceği en hayati seçimler. merkez bankasını tehdit eder, para bastırır, medyada dolar kurunun yayınlanmasını yasaklar ama yine de o kuru seçime kadar belirli bir seviyenin altında tutar.

seçimden sonra zaten battı balık yan gider.
  • ihracat diye üretimden bağımsız bir iş kolu olduğunu sananları ortaya çıkarmıştır. şimdi daha önce binlerce defa söylendiği gibi o duble yollar, rezidanslar vs ihraç edilemiyor. ha o inşaatlarda kulanılan bilumum alet-makine, teknoloji, asansör, vinç, seramik, olmadı seramiği üreten makina, projesini çizdiğin bilgisayar, raylarda yürüttüğün vagon, hastalanan mühendisin içtiği ilaç, müdürün elindeki iphone, yolların reklamını yaptığın televizyon, açılışa gittiğin mercedes, işçilere yedirdiğin domatesin tohumu, molozu taşıdığın kamyonun motoru hepsi, hepsi ithal. dışarı bağımlı olmadan ürettiğin ne var da neyi ihraç ediyorsun? bakır tabakla tahta beşikle olmaz o işler. gülerler adama.
  • ekonominin ve ulkenin batmasi zerre umurumda degil, yukselisine sevindigim kurdur.

2 ay arayla yazdigim 1. (bkz: #46243922) ve 2. (bkz: #47688277) entrylerime yemedigim hakaret kalmadi. sanki ekonomiyi ben yonetiyorum da ben batiriyorum anasini satayim. ben sadece bilimsel analiz yapmistim da bazi angutlar junk science diye asagilamisti. iste o gun (2.11 iken) dinleyenler sadece 2 ayda %14 kar elde ettiler dolarlariyla. ikinci entryden sonra ak analistleri dinlemeyi birakip dolar alan ise (2.31) sadece 1 ay icinde %4 kar etti.

yine bence bugun dolar alirsaniz (2.41), fed arttirimi ile en az 2.65 olacak dolar (kisisel gorusumaslinda 2.80 civari) ile 3 ay icinde iyimser %10 hatta %16 civari kar edebilirsiniz. daha bunlarin banka faizlerini katmadim bile.

bunlar tamamen kisisel goruslerdir. ama ben bu sekilde yapardim. tabi ayda %10 ustu net faiz veren bir banka bulursaniz ya da ulu manitu uzunoglan'i daha tutarli bulursaniz kendi bileceginiz is.

kisacasi: sorulmadan soyleyeyim, bosuna seni de yormayayim, akp gitsin de ulke batarsa batsin ulusalcisi'yim *, sen de kendini boyle kandirmaya devam edersin.
  • bu vesileyle bir anımı paylaşmak isterim. yazın evde usta işi vardı. öğlen beraber yemek yedik, çay içiyoruz. konu siyasetten açıldı elbet. ustayla üçüncü kişi tartışmaya koyuldu. tabi usta kimseye söz hakkı vermiyor pek. ben de bir ara laf olsun diye dolar da yükselecek diyecek oldum. usta gözlerini uzaklara dikti, ağzını burdu küçümseyerek ve dahi sigarasından bir fırt çekerek şöyle dedi:

dolardan bana ne ya ben türk lirasını bilirim, doları olan düşünsün.
  • milyar dolarları olan birinin parasına para katmasına sebep olan kurdur. faiz indirimi istiyor adam, baskı yapıyor, millet de diyor ki neden bu adam böyle yapıyor dolar artacak :)))

çok derin düşünmeyin böyle konularda o da öyle yapıyor yoksa oralara gelmiş bir adam bir operasyon günü açıp mahdumuna oraya taşı buraya götür der mi ? benim de 10 milyar dolar civarı param olsa (en ufak ihtimalle) kurdaki 10 kuruşluk artıştan 3 katrilyon para kazanacak olsam ben de yapar ... hay amk böyle işin ben yaa
  • evinde dolar istifleyen malum şahsın ellerini ovuşturarak mutlu olmasına sebep olmuştur. malumun gözünde, ak-saray'ın klozeti kadar değeri olmayan insanların ağzına gelip sıçsa "tadı ne güzelmiş" diyecekleri için sorun yoktur beyler, bayanlar. onlar hep 50 liralık dolar alıyor zaten.
hesabın var mı? giriş yap