şükela:  tümü | bugün
  • istanbul barosu başkanı avukat mehmet durakoğlu attığı tweet ile 30 haziran 2020 saat 12:30'da çağlayan adliyesi meydanında savunma mitingi yapılacağını duyurmuştur.

ersan şen
  • tüm avukatların katılması gereken miting. sadece barolar ve avukatlar için değil bu eylem; türkiye cumhuriyeti'nin her bir vatandaşının hakkı için, adalet için yapılıyor. lütfen bu defa susmayalım. lütfen.

bakın arkadaşlar güzel güzel anlatmış:

(bkz: #109209560)
    (bkz: #109203114)
  • yakın tarih okumaları yaptığım şu günlerde bir çok köklü değişikliğe ve insan haklarının kitlesel şekilde talep edilmesine önayak olacak baro yürüyüşlerinin büyük öneme sahip olduğunu kavradım. dolayısıyla merakla beklediğim olaydır.
  • keşke imkan olsa da katılabilsek.
  • yarın buralar karışacak. kanun teklifi meclise yarın sunuluyor, erdoğan da bu sistemi uygulamaya kararlıyız dedi. kabul edilirse bundan sonraki eylem duruşmalara girmeme, imza altına "istanbul barosu - sicil no" yazma gibi şeyler olacak sanıyorum.
  • "sevgili meslektaşım; ülkemiz yargısının teslim alınmasına yönelik çok ciddi bir tehdidin arifesindeyiz. iktidar, yasa yapma gücünü silaha dönüştürüyor. hukuksuzluğun yasa gücüyle meşrulaştırılmasına izin veremeyiz. biz avukatız. bunu anlatabilmemiz gerekiyor. sizi, çocuklarınıza gururla anlatacağınız bir direniş gününe davet ediyorum. beni bağışlayın ama, bu kez gelmeye mecbursunuz. 50 bin avukat olmalıyız.

içinde bulunduğumuz siyasi iktidara herhangibi siyasal farklılık olmaksızın bir araya gelip konuşmak istedik. ancak yapılan eylemlere ve çağrımıza rağmen görüşme olmadı. buna rağmen yasa tasarısını meclise getiriyorlar. sistemin içerisinde bulunan insanların yaklaşımlarını göstermek istiyoruz. 19 mayıs ve 1 haziran'da barolar olarak açıklama yaptık. 'biz konuşmaya açığız, bizi ikna edecekseniz edin. bunu yaparsınaız bir sıkıntı olmayacak' dedik. buna rağmen birşey yapmadılar. aksine süreci hızlandırdılar. bütün meslektaşlarımızı savunma için salı günü 12.30'da çağlayan adliyesi'ne bekliyoruz.”

mehmet durakoğlu
  • saray rejiminin hukuksuzluklarına karşı avukatların direniş mitingidir.
    ergenekon ve balyoz döneminde de avukatlar en doğru yerde durmuştu. bugün de öyle yapıyorlar.
  • bu çok ciddi bir mücadeledir. herkesin ilgilendirir.
    hukuk bu ülkede havadan, sudan, ekmekten daha çok korunması gereken bir olgudur.
    desteklemek gerek.
  • demokratik bir yöntemdir. sanıyorum "bağzıları" adalet temsilcisinin gözlerinin bağlı olmasından faydalanarak onu taciz etmeye çalışıyor. hatta arada bir taciz ediyor bile. hukuksuzluğa hayır!
  • bana her şey "vatan cephesi" günlerini hatırlatıyor...